Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Primii pasi catre adoptie - 2015

adoptie copil dgaspc

569 raspunsuri la acest subiect

#1
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 23:14

Sunt noua pe forum, va salut cu drag si va marturisesc ca am inceput demersurile pentru depunerea dosarului de adoptie. As fi incantata sa cunosc virtual si alte persoane la inceput de drum, sa facem schimb de informatii, pareri, sa ne incurajam reciproc!

 

 

Pana acum am facut copii legalizate la notar de pe certificatele de nastere (sot, sotie) si de casatorie - am platit 15 lei. Taxa pentru obtinerea cazierului am platit-o la posta - 30 lei pt amandoi, am cumparat si timbre fiscale de 10 lei - pt cazier (2x 2 lei) si pentru avizul de la psihiatru (2x 3 lei) - formular A5. Am cerut adev. de venit net, pe ultima luna ... am rugat colegii pt caracterizare. 

 

Sunt abia la jumatate cu actele ... voi?

 

 

 



#2
LIV88

LIV88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 11 mai 2015 - 10:39

Imi pare rau ca topicul de adoptii pe acest forum e destul de mort,doar doua trei persoane sunt care mai scriu.Imi aduc aminte acum cativa ani cand doar il citeam,era ff populat sa zic asa,chiar era la mare cautare.Acum nu stiu,dar cei care au atestate nu prea mai stau pe forumuri ca alta data.La noi inca mai este mentalitatea sa te ascunzi daca vrei sa adopti,stiu multe cazuri,in fine,alegerea lor.

Actele sunt cel mai usor lucru de facut,cursul si ancheta sociala la fel,apoi urmeaza perioada grea in care nu se intampla nimic.Dar absolut nimic.Atestatul il primiti in 4 luni,cam asa e termenul.Apoi aveti de asteptat de la un an jumate la doi ani jumate,depinde de optiuni si de norocul vostru.



#3
monil

monil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 11 mai 2015 - 12:12

Buna Speranta_2015,

Si eu sunt destul de noua pe aici, LIV88 are dreptate, putine persoane mai scriu pe forum despre adoptie. Daca toti cei care au atestate ar fi reusit sa isi vada visul cu ochii ar fi bine, dar eu cred ca oamenii sunt in asteptare si dezamagiti de sistem, unii mai spera, altii au renuntat.

In cele 4 luni cat vor trece pana vei obtine obtine atestatul vei avea intalniri cu reprezentantul de caz, cu psihologul, va urma ancheta sociala, vei simti ca te apropii de visul tau. Dupa atestat nimic nu mai depinde de tine, doar vei astepta telefonul de la Directie si iti urez sa il primesti cat mai repede. Succes!



#4
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 11 mai 2015 - 21:52

offffffffffff!!! ce ma bucur ca mai scrie cineva!!!

eu am terminat repede partea cu actele si.....am ajuns deja la primul curs!

am avut mari emotii!!!! dar a trecut cu bine!!! am primit mai multe informatii si astept cu mare interes .....restul ce va sa vina!!!!

pentru ce varsta ai optat? ce ce-ti doresti? baietel sau fetita?

mult succes! partea cu actele e usoara, DAR plina de emotii! am avut niste emotii de simteam ca mor!!!!!!!!!!!



#5
LIV88

LIV88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 08:56

Daca nu sunteti din Bucuresti sau din Constanta,aveti mare noroc.Sansele sa vedeti un copil destul de repede sunt mai mari.Din pacate,judetele cu cele mai multe familii atestate sunt Constanta si Ilfov.Noi imbatranim cat avem de asteptat.



#6
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 19:41

Eu cred in DD care le aseaza pe toate asa cum trebuie. Si ca intotdeauna....DD lucreaza prin oamenii din jurul nostru. Prin urmare....il vom intalni pe bebe cand va fi momentul optim sa-l gasim. Si acel moment va fi unul perfect!

Am invatat pana acum ca....daca un lucru este dat sa sa intample....se intampla....orice-ar fi! Si uiti cat ai asteptat acel moment!

Sunt oare eu prea optimista?

Mai sunt mamici care au deja un copil acasa si -l asteapta pe cel de-al doilea?

Astazi am fost in parc si si mi s-au lipit ochii de-o fetita de vreo 4 ani.....era....exact cum mi-am inchipuit eu ca va fi fata MEA! Cu tenul alb, cu parul pana la umeri si ceva saten spre blondut....un pic dudunica....frumusica foc! dar inca visez......desi acest vis ma face extrem de fericita!

Succes tuturor fetelor!



#7
Iridessa

Iridessa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 15:20

Buna, dragi mamici si mamici in asteptare! 

 

Ma bucur ca vad pe forum, din cand in cand, nume cunoscute, din anii trecuti :) cand doar citeam postarile si... speram... si nume cunoscute din ultimii ani, de cand suntem parinti mandri si fericiti! Am gasit mereu un sfat, o incurajare, aici pe forum, de aceea am scris din cand in cand, sperand ca intr-un moment greu cineva va citi si va merge inainte!

 

Multe din fetele ce intrau si scriau des pe forum sunt acum mamici! Deci, visele se implinesc, nu incetati sa sperati si sa faceti pasi catre momentul intalnirii cu puiul vostru! Va fi atunci cand va trebui sa fie.

 

Noi suntem din nou la inceput de drum :) cu aceleasi emotii si sperante, cu nelinisti si nerabdare. Pentru ca dorim inca un copilas, pentru ca fetita nostra doreste o surioara, pentru ca undeva ne asteapta o noua minune!

 

Asteptarea este lunga, insa fiecare secunda merita.

 

Asteptare cu succes tuturor!

 

Iridessa



#8
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 15:29

iridesaa....ma bucur ca ai revenit. spune-ne mai multe despre tine!

cand ai adoptat, ce varsta avea bebe, cum s-a adaptat....ce bebe vreti acum? ce varsta?

cum il pregatesti pe bebe 1 pentru venirea celui de-al doilea? mai ales c-ai trecut printr-o astfel de experienta si vrei s-o impartasesti...mie personal mi-ar fi de mare ajutor!

eu am un bebe de 9 ani si imi doresc imens un al doilea de 4-5 anisori; daca-ar fi fetita ar fi minunat! primul e baiat!

sunt in perioada de cursuri....si am o multime de intrebari! stiu insa ca cu multa iubire si rabdare se rezolva totul!



#9
monil

monil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 09:56

Buna,

Noi avem atestatul de 6 luni si nici un telefon. Incep deja  sa ma gandesc sa pregatesc dosarul pentru reatestare. Daca pana acum nu s-a intamplat nimic nu stiu ce va fi la vara cand este perioada concediilor. Cred ca am intrat putin in panica...



#10
Iridessa

Iridessa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 20:39

alessandra14, am trimis mesaj pe PM :)





Etichetat si cu adoptie, copil, dgaspc

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -