Sari la conținut

Sari la conținut


Ce sport face copilul tau si implicatii

sport educatie ambitie sanatate

44 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 12:29

Ce sport face copilul tau? Pentru ca, desigur, ar trebui sa faca un sport.

 

Baiatul meu de 15 ani face de 5 ani baschet (intensiv) si am remarcat ca acest sport l-a ajutat nu numai sa dea jos burtica de bebelus (pe care o avea pe la 9 ani inca...) dar l-a si educat in spirit sportiv.

Sportul l-a facut pe baiatul meu mai sanatos, mai ambitios si mai optimist.

 

ce sport face copilul/copilasii tau/tai?

 

Haideti sa ne sfatuim. [flo2] [flo2] [flo2]



#2
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 12:53

Copilul meu face baschet, dupa ce a incercat in prealabil fotbal, inot si karate. Inotul ii place, dar nu in mod organizat. Acum e incantat de baschet si asteptam si noi sa vedem efectele asupra... burticii :P . Nu am asteptari de performanta, vreau doar sa faca un sport si se pare ca asta e al lui



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 12:58

Sigur, nici noi nu asteptam performanta ci ne bucuram ca e mandru de corpul lui si ca ii da multa incredere acest lucru. Super sport e baschetul !!!!



#4
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 13:22

Aaaa, si in 22 iunie merge in cantonament - este prima lui iesire mai lunga de 1 zi fara noi - abia astept sa vad cum se descurca :)



#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 13:24

Fie`mea (aproape 11 ani) a facut karate (s-a mutat sensei in alta parte de oras si nu mai avem cum merge) dar i-ar placea sa reia antrenamentele. Ar avea nevoie pt mobilitate.

A facut multi ani inot, nu a vrut performanta, asa ca ramane sa mergem impreuna la bazin.

Ce ar vrea sa faca, sa reia cursurile de dans, doar ca momentan nu avem timp pt asa ceva, dar isi doreste enorm de mult si pana la urma voi fi nevoita sa rezolv problema.

Deci vom vedea cum va fi, momentan vom relua inotul intensiv, doar sa vina vacanta.

Avantajele sportului ... sanatatea fizica (si psihica), dezvoltarea armonioasa, disciplina si deprinderea ca in viata trebuie sa faci miscare.



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 14:45

La noi se practica atletismul [:)]

Fetele mari l-au abandonat intre timp...insa Ana merge de cativa ani. Nu, nu performanta, desi toate au participat la concursuri, au luat medalii...

Pentru copii, alaturi de inot, cred ca atletismul este cel mai potrivit, cel putin pana pe la 14 ani



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 15:03

Si al meu a mers 9 ani la inot, vreo 5 la karate, vreo 4 la dans modern. La 12-13 ani s-a lasat de toate. Si culmea dupa ce s-a lasat a slabit foarte mult. Acu e numai piele si os si nu mai face decit sportul in cadrul scolii dar care e obligatoriu, inot 2 ore pe saptamina si alte 2 ore tras de fiare la gym-ul scolii. S-ar lasa si de astea, dar cum spun, sint obligatorii [soricel] .



#8
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 15:46

    La noi, de pe partea scolii ies copiii cocosati. Mai nimic nu fac la scoala iar din doua ore din programa, cei mici (1-4) fac doar 1 in sala si una in clasa (sah) pt ca n-au spatiu.

    Revenind la copiii mei, ei fac sport cam de performanta as zice.

    Cel mare, acum are 12 ani, face de la 5 ani karate. In mod uzual are 3 antrenamente/zi si in perioada in care se pregateste de concursuri ajunge la antrenamente zilnic. Acum are centura maro si vrea in iarna sa dea de neagra (inca nu stim daca il lasa, din cauza varstei cam mici). Are diverse medalii pe la campionate nationale. In plus, de patru ani face si baschet. Impreuna cu echipa au participat la nationale si au fost acum doi ani campioni nationali (locul 1 la babybaschet). Anul trecut desi erau "varsta mica" au reusit locul 7 la campionatele nationale. Anul asta vor mai mult. Vara mai face inot, a trecut nitel si pe la dansuri, au vrut sa-l ia la polo, ii place si tenisul dar din pacate mai trebuie mers si la scoala.

  Cel mic (acum 9.5 ani) n-a vrut karate. La 5 ani a inceput inotul si de la 6 a intrat pe performanta. Prin performanta inteleg antrenamente zilnic, inclusiv sambata. A participat la municipale, concursuri in diverse zone ale tarii si din acest an are varsta de nationale. Am adunat un sertar de medalii. In plus face si baschet de 3 ori/sapt si participa si la nationale.

  Cantonamente au avut fiecare cu sporturile lor. Chiar si participarea la campionatul national tot un soi de cantonament este pt ca pleaca o saptamana cu echipa. Pe langa asta, vor merge amandoi anul asta in Serbia, in cantonament de baschet.

 

  Avantajele sunt multiple. In primul rand o disciplina, ambitia de adori sa fi mai bun in competitie in primul rand cu tine insuti. Daca pentru cel mare doream sa slabeasca (asta nu imi reuseste prea bine pt ca e f masiv ca structura) pt cel mic doream sa-l fac sa mai manance si el ceva. Cand vine de la inot mai mananca o masa de pranz. Pe deasupra au si o stare de sanatate f buna. Nu ni s-a intamplat sa lipsim de la scoala pe motiv de boala.

   Cat despre tipul de sport, cred ca fiecare are inclinatii catre ceva iar noi ca parinti e bine sa descoperim la ce sunt buni. Intamplator fiecare din baietii mei si-a ales initial un sport individualist. Recunosc ca intentionat le-am ales si ceva de echipa pentru ca m-am gandit ca trebuie sa invete si latura asta.



#9
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 17:50

Descopera diverse... tocmai ce a terminat o perioada de patinaj artistic, dar o ora pe saptamana nu se poate numi altceva decat descoperire. Ii place, deci din septembrie vom relua cursurile.
Face inot, care in scolile de stat e materie de studiu, sau asa pare, dar de cand l-am mutat la alta scoala, a ramas ca pasiune. Dar vrea mai mult, nu stiu inca unde sa-l strecor in program.
Saptamanal mergem la aikido.
Deocamdata, pot spune ca nu este o fire extrem de competititva, ii place sa faca sport pentru placerea miscarii, dar nu e genul care sa vrea competitie.
Vrea sa incerce multe, se plictiseste sau nu ii place profa/proful si se duce entuziasmul ... nu vreau sa-l fortez spre un sport cu atat mai putin sa faca sport de performanta, mi-ajung amintirile mele de la antrenamente, dar nici ... molcutz si mimozit nu vreau sa fie. Mai avem de lucru.

#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 17:54

Cit sint mici fac cum spun parintii, e simplu si usor, am trecut pe aici. Eu as vrea sa stiu ce fac copiii de 14-15 ani, de ce sporturi se mai tin, asa cum se tine baiatul Mirelei?


Editat de Letitia1, 07 mai 2015 - 19:07 .




Etichetat si cu sport, educatie, ambitie, sanatate

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -