Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Telefoane si tablete butonate de bebelusi, inainte sa mearga!


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 04 mai 2015 - 13:04

Conform unui studiu recent, mai mult de 1 treime dintre bebelusii din America butoneaza telefoane si tablete inainte sa mearga sau sa vorbeasca. Incredibil dar acelasi studiu arata ca 1 din 7 copii cu varsta de 1 an isi petrec minim o ora pe zi pe tableta sau telefon. Societatea Americana de Pediatrie subliniaza faptul ca acest lucru nu este sanatos si poate duce la riscuri.

 

Screen Shot 2015-05-04 at 14.06.15.png

 

Sursa: http://www.abstracts...=PAS15L1_1165.3

 

Intrebare: voi dati (ati dat) telefonul sau tableta pe mana bebelusului? Se pare ca multi parinti cad in "pacatul" (ii dau telefonul ca sa-l tina un pic ocupat ca sa-mi termin ce am eu de facut).



#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 04 mai 2015 - 13:09

Imi aduc aminte de un user DC care a avut surpriza sa constate ca bebelusul comandase ceva online pentru ca l-a lasat cu telefonul in mana. [:)]



#3
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 04 mai 2015 - 13:19

putem sa raspundem si daca nu mai avem bbelusi?  [:)]



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 mai 2015 - 15:02

Nu ii dau tel. In mana, ii arat eu diverse chestii... fi-mea e deocamdata mica, dar cu nepotul meu am folosit tel si tableta sa ne jucam impreuna (potriviri fig geometrice, desen cu degetelul...etc), inca de cand s-a aratat nteresat. Dar nici lui nu i le-am lasat la dispozitie, doar amandoi...



#5
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 04 mai 2015 - 16:09

I-am dat doar telefonul lui de jucarie. Musik_Handy.jpg
 
[:)]

Editat de Cristina_C, 04 mai 2015 - 16:12 .


#6
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 04 mai 2015 - 18:22

Eu le-am cumparat tableta  copiilor, dar are un scop bine determinat. Isabella are ca pasiune desenul si consuma o groaza de hartie, asa ca i-am luat tableta unde poate desena cat doreste (e o tableta speciala, care se foloseste la desenat). 

Edi are joculete care il invata cum sa scrie literele, cifrele si poate sa exerseze cu stilus-ul.

Mai au joculete care ii invata adunari si scaderi, labirinturi, jocuri care sa le antreneze spiritul de observare. Tableta poate fi folosita la vizionarea filmelor in calatorii.

Nu le-am limitat accesul la tableta, dar nu stau pe ea mai mult de jumatate de ora. Am deja o colectie de imagini desenate de Bella, a devenit din ce in ce mai buna.

Tableta nu are cont de cumparaturi atasat se poate conecta la Wi-Fi dar toate retelele au username si parola si copii nu cunosc detaliile astea.

Concluzia mea este ca daca ii oferi copilului sansa sa inteleaga device-ul, dar nu ii oferi acces la jocuri care sa dea depedenta, tableta poate devenii o experienta benefica. Cumparaturile accidentale facute de copil nu arata decat ca parintele nu intelege nici el device-ul si e incapabil sa vada pericolul. Toate tabletele au parenting controls, telefonul oricum nu e recomandat sa-l dai copilului asa ca nu are nevoie.

 

Si pentru ca am mentionat de jocuri care sa dea dependenta sa va dau si exemple:

 - toate joculetele de pe FB, in care intotdeauna vor fii task-uri de facut si actiuni limitate, sunt gandite sa te tina in fata calculatorului/tabletei si sa te faca sa dai bani ca sa scurtezi timpii de asteptare - mai bine nu incepi;

 - jocurile cu nivele, odata ajuns la nivelul X vei dori sa ajungi si la nivelul Y (in categoria asa intra si video games);

 - consolele Wii sau altele de gen, in loc sa te agiti in fata televizorului mai bine fugi pe afara, chiar daca afara ploua. E demonstrat deja ca oamenii nu "intra la apa". 

 

Echipamentele electronice sunt inventate sa iti usureze viata, dar asta doar daca esti capabil sa intelegi pana unde iti sunt utile si de unde incep sa iti faca rau. Orice in exces strica.


Editat de Madanic, 04 mai 2015 - 18:24 .


#7
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 05 mai 2015 - 09:36

Prima tableta Stefan a avut-o la 8 ani. Laptop-ul, in schimb, l-a descoperit pe la 4 ani. Avea varsat de vant si sotul s-a gandit sa-i arate niste desene animate pe youtube, pana la varsta aceea inca nu-l lasasem la televizor la desene. Si a fost atat de fascinat incat am inceput o lupta surda cu tv-ul, calculatorul, telefoane de orice fel. A inceput sa se uite la Minimax, pe atunci erau foarte faine desenele de acolo. De pe la 6,7 ani a inceput sa stea efectiv la calculator, sa se joace. Intre timp a devenit expert si incercam sa fructificam pasiunea asta a lui pentru calculatoare. Asa ca sper sa iasa ceva bun din toata povestea asta.



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 mai 2015 - 09:50

Cand aveam bebelusi (fetele mici adica), nu le dadeam eu telefonul mobil, ci il luau singure  [:-)))] daca nu aveam grija sa-l pun suficient de sus.

Acum se joaca pe tableta/telefon, dar nu exagerat. Acum cu vremea buna, este usor sa le canalizez catre activitati in aer liber...

La drum lung mai este buna tableta, in masina...



#9
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 05 mai 2015 - 10:03

. De pe la 6,7 ani a inceput sa stea efectiv la calculator, sa se joace. Intre timp a devenit expert si incercam sa fructificam pasiunea asta a lui pentru calculatoare. Asa ca sper sa iasa ceva bun din toata povestea asta.

 

Pasiunea deocamdata este pentru jocuri pe calculator nu pentru calculatoare.

E o mare diferenta si studiile arata ca exact copiii cu mari pasiuni pentru aceste jocuri nu prea mai au destul timp pentru a -si forma si alte pasiuni .Eu as fi reticenta cu "fructificarea" ei inca de la 6-7 ani.

 

Eu nu le-am dat bebelusi fiind nimic bineinteles cred ca e o mare greseala si se poate crea un obicei prost. Nici mai  mari fiind   nu ii las sa se joace necontrolat .

Fata de 13 ani de exemplu are laptop propriu dar de luni pana vineri nu il deschide. doar in weekend are acces la el in timpul scolii. In vacante da , dar in General ne facem vacantele in locuri fara wi-fi si stickurile astea cumparate tin enervant de putin . Asa ca il foloseste mai mult fara retea.

Daca are nevoie de calculator pentru proiecte il are la dispozitie zilnic pe cel "al casei" .



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 05 mai 2015 - 22:26

Discutia asta ma duce cu gandul la Polgar... inte-un fel, a avut dreptate, mie mi-ar placea sa creez asa un mediu pentru fi-mea, sa devina un geniu programator :) , dar... cred ca ar trebui sa stiu eu mai intai...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -