Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Podul


1 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 05:27

Un pod a fost si este esential pentru oameni. Pentru ca un pod leaga doua maluri ale unei ape. Pentru ca fara acel pod viata ar fi mai grea. Un pod pare banal atunci cand exista.

Trecem poduri in sus si in jos, traversam poduri, peste parauri sau rauri si uneori peste fluvii. Cu cat podul este mai lung cu atat este mai impresionant si ne retine atentia uneori chiar daca il vedem doar in poze, chiar daca noi nu am fost niciodata pe acel pod.

Cum ar fi insa sa discutam despre podurile vietii noastre? Vi se pare o intrebare ciudata? Asa ar parea sa fie insa am sa simplific explicatiile. Fiecare dintre noi trecem prin viata pe mai multe poduri. Nu, nu cele ce leaga doua maluri ale unei ape. De data aceasta podurile mele leaga evenimente. Unele sunt dure, grele, dureroase, altele sunt dimpotriva fericite si pline de emotii pozitive. Toate podurile insa, la timpul lor leaga inevitabil doua puncte ale unui “ceva”,  iar intre aceste doua puncte nu este o apa,  ci este un eveniment care va ramane in viata fiecaruia dintre noi.

Din acel moment vom spune:  inainte si dupa exact ca si doua maluri ale unei ape legate intre ele de un pod. Iar fiecare dintre noi il vom fi traversat. Pentru ca azi podul meu poarta un nume am sa-I spun simplu:

 

Podul prieteniei!

Miniaturi atasate

  • 11.jpg


#2
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 06 mai 2015 - 08:40

foarte frumos Marius!

podul meu de astazi face legatura intre mine cea de acum 2 luni, mamica unui singur copil si intre mine cea de la sfarsitul anului, mamica a doi copilasi. cat traversez acest pod sper sa nu imi pierd echilibrul si sa ajung la capat o eu mai buna, care sa se uite pe malul lasat in urma cu bucurie, cu emotie, cu mandrie si cu credinta ca malul nou e unul care sa imi ofere implinirea si fericirea.

sau poate ca malul la care am sa ajung va fi doar startul pentru un nou pod! viata e imprevizibila, oricate planuri am face, si nu stii niciodata pe ce pod te vei afla maine.

 

cat despre podul prieteniei, asta cred ca e cel mai special pod. e un pod care, daca este cladit bine, nu se prabuseste niciodata si pe care il poti pargurge inainte si inapoi la nesfarsit.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -