Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


851 raspunsuri la acest subiect

#1
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 25 aprilie 2015 - 16:24

bulgarasi%20feb%2015%20mare.jpg

Suntem un grupulet            [invazie] de XX mamicute          care-si incep drumul primelor 365 de zile din viata bulgarasilor mult-asteptati 

[ping1]

 

 

              [artif]        [s] Bulgarasi buclucasi!        [s]        [artif]

[bebic]  29.12.2014 Alexia & Sophia  - nascute cu 2230g si 2260g, prin cezariana la 34s3z de mami Diella

 

[bebic] 19.01.2015 Stefania & Ioana - nascute cu 2300g si 2600g, prin cezariana de mami Gabriela33

 

[bebic] 22.01.2015 Ioan  - nascut cu 3250g, 49 cm prin cezariana de mami Miha05

 

[bebic] 23.01.2015 Stefan Cristian  nascut cu 3000g, 50 cm prin cezariana de mami Andreea2014

 

[bebic] 24.01.2015 Alexia Valentina nascuta cu 2650g, xx cm prin cezariana de mami Cclaudinne

 

[bebic] 24.01.2015 Mihai  nascut cu 3000g, 48 cm, cezariana de mami AlinaEA

 

[bebic] 02.02.2015 Bulgaras nascut cu xxxxg, xx cm prin cezariana de mami Eleina

 

[bebic] 03.02.2015 Vera nascuta cu 4250g, xx cm natural de mami Carmen_K

 

[bebic] 06.02.2015 Ioana nascuta cu 3280g, 50 cm cezariana de mami Floryma

 

[bebic] 06.02.2015 Leya Sophia nascuta cu 3185g, 52 cm cezariana de mami Lory2014

 

[bebic] 12.02.2015 Bulgaras nascut cu 2900g, xx cm, cezariana de mami Eyna

 

[bebic] 16.02.2015 Theo Matei nascut cu 2680g, 48 cm, cezariana de mami Adelina207

 

[bebic] 16.02.2015 Alexandru nascut cu 3250g, xx cm, natural de mami Soparlica

[bebic] 17.02.2015 Isabel Cristina cu 3,300 kg si 52 cm - Helen

[bebic] 17.02.2015 Efrem cu 51cm si 3085g - Kytana

  [bebic] 18.02.2015 Filip cu 3280g, 53 cm - NicoNicolle

  

[bebic] 19.02.2015 Mihai Stefan, cu 3710 g si 52 cm - DeniL

[bebic] 21.02.2015 Mara cu  3350 g si 52 cm - Oana9689

[bebic] 24.02.2015 Lara Celine cu 3.500 kg și 52 cm - Alinutza

[bebic] 24.02.2015 Sofia cu 2950 gr ,50 cm - NadiaD

[bebic] 25.02.2015 Irene cu 3410g si 48cm - Simplyana_m

 

 

                                  

[barza1]

 

 

[*] Odiseea bulgarasilor    [*]

 

Cap.1Cap.2Cap.3Cap.4Cap.5Cap.6Cap.7Cap.8Cap.11Cap.12, Cap.13, Cap.14

[flor]

 

[floare2 ]Suntem alaturi sufleteste si ne rugam pentru Susse si ddiana, maddo, mazarel. Imbratisari multe si calde si sa va auzim cat mai repede cu vesti bune!            [ruga]

 

Linkuri rapide:

 

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie|Albume

 

[flo]            [flo2]            [flo]

 

[ruga]

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

 

Doamne, cel care ai zis oamenilor:

"Cresteti si va inmultiti si stapaniti

pamantul", binecuvantand nasterea
de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla
inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l
sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor
cerului si infrumusetezi
crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil
care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau
pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui
dupa multimea
milostivirii Tale. Doamne, fii cu noi si da-ne
izbanda dupa Sfanta Voia Ta.


Amin.

[ruga]

 

Zodiac corespunzator:

Varsator 20 Ianuarie - 18 Februarie sau Pesti 19 Februarie - 19 Martie

varsator11.jpg pesti11.jpg

[flu]

 



#2
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 25 aprilie 2015 - 16:30

Hristos a Inviat!

 

Ce mai faceti voi, dragute mamicute si bulgarasi alintati?

 

Noi suntem intr-o mica criza. Gogule n-a vrut sa ne primeasca, dl Pinguin s-a deprimat, incearca sa ceara marire aici si tot cautam apt sa ne mutam. Pingu mic este plin de energie zilnic si fereasca sa ploua ca Efremica nu mai e lasat sa doarma. Cum vede ca ma duc cu el sa il culc, cum il trezeste.

 

IN curand ma duc cu el la pediatru sa ii faca evaluare; de un ADHD tot il suspectez pt ca nu sta 2 clipe locului, nici macar sa ii citesc si spanul lui de concentrare este zero.

 

Am fost 2 zile in spital cu E. pt ca nu mai putea respira. Nu va spun cat de chinuit a fost si ce aparate i-au pus pe tot corpul implicit pe cap. Ideea este ca nu stiu ce are si de ce respira ciudat noaptea, asa ca ne-au trimis acasa.

 

As vrea sa am vesti multe si bune, dar suntem un stres si nu mai avem rabdare sa ne linistim si noi odata. Inainte de Paste am aflat ca a murit si ultima ruda pe care o mai aveam - sora bunicii mele si imi pare atat de rau ca nu ne-am permis sa mergem in tara sa isi vada si ea nepotii... Ce pot spune? Cateodata viata te loveste din plin :)

 

Ma rog sa fiti bine si voi si iubiteii bulgarasi si sper sa pot intra mai des. 

 

Va imbratisez,

 

Iuli


Editat de Kytana, 25 aprilie 2015 - 16:31 .


#3
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 25 aprilie 2015 - 22:29

Buna dragele mele,

 

Iuli, imi pare rau pentru vestile pe care le aduci. Multe condoleante draga mea. Oooooffff, sper sa se aseze lucrurile si la voi la un moment dat, si cu jobul si cu apartamentul si cu baietii.... Sa aveti si voi parte de liniste si sa va puteti bucura in tihna de familia voastra frumoasa. Ma rog pentru voi fata draga.

 

miha, ma bucur de analizele bune. Nu stiu ce sa zic de trombocite, asa ca nu imi dau cu parerea neavizat.

 

Fetele cu botezuri azi si maine, sa fie intr-un ceas bun, sa va traiasca crestinii, sa fie sanatosi! Andreea, casa de piatra! Sa te simti bine si sa fi fericita alaturi de baietii tai muuuuuulti muuuuuulti ani de acum inainte!

 

Noi azi am plecat la socrii.... A durat o gramada pana sa ducem tot la masina si sa iesim din casa. Odata iesiti insa a fost ok, Ver a dormit tot drumul, Em a vorbit tot drumul "uite o moara, uite inca o moara, mami uite o gramada de mori, toate morilr; uite o vaca, uite inca o vaca, mamiuite o gramada de vaci, toate vacile..." Asta s-a repetat la toate morile, vacile, oile, caii, caprele ce le-am vazut pe drum.

 

dar a fost frumos si mi-a placut sentimentul ce l-am trait cu masina plina. Acum ma mulg, sa ma duc sa ii ofer. Verei un biberon, nu de alta dar la 7 dupa baita a mancat fix 2 minute si a adormit. Doarme in patut, dar vad ca doarme bine. Ea pana acum a dormit doar in cosulet care e mai mic si imi era oarecum teama de cum se va adapta la patut. Sper sa nu aibe probleme.

 

va pup si mai vin!



#4
DeniL

DeniL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 25 aprilie 2015 - 23:41

Seara buna, fete, si bine v-am gasit in casuta noua. 

Iuli, imi pare rau pt jobul dlui Pinguin dar poate ca totusi va asteapta ceva mai bun, mereu incerc sa ma gandesc asa, ca am

pierdut aici ca sa castig de fapt dincolo.

Sper sa rezolvati si cu mutarea si Doamne ajuta la control la pedi, sper sa nu fie nimic ! condoleante pt pierderea suferita, cred ca e coplesitor sentimentul care te incearca... Dar cum ultima ruda ? Unchi, matusi, veri ? Nimicuta ?

 

Carmenut, tare frumoasa imagine cu voi toti in masina, tare greu ne "impachetam" si noi cand ne punem toti la vreun drum. 

 

Cum dorm bebeii vostri ? Al meu are si 5 mese pe noapte, in seara asta a mancat la 8, la 10 si la 12 si el e pe lp, as fi zis ca ii tine mai mult de foame, nu de alta dar sunt oleaca zombi cu trezirile astea, ziua nu pot sa dorm, rareori fur cate o jumatate de ora. Da' bine, oricum n-am ce face in sensul asta, nu pot sa ii bag mai mult lapte pe gatut. 

Va pup, nopti usoare :*

 



#5
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 10:47

Buna fete,

 

Iuli multumim de casuta noua! Imi pare rau pentru vestile apasatoare! Va doresc sa vi se aseze lucrurile si sa va puteti trai viata in tihna, alaturi de comorile voastre!

 

Soparliciu ce baiat frumos ai, ce sprancenos si dolofan e! Da, asa e cu apa si ceaiul, nu au nevoie; laptele de inceput e apos, tocmai pt hidratare iar ceaiul nu aduce nici un beneficiu, ba chiar demineralizeaza corpul. O sa mai auzi diverse, stai  ca vor incepe si cu "suculetele" de morcov si mar si bla, ca numai in Ro exista treaba asta dar mnoh. Sanatate sa fie!

 

Deni pfff, des mananca Mihaiul. O sa isi rareasca el si mesele, pe masura ce creste. A mea e alaptata si doar la pusee cere din 2 in 2  ore, altfel doarme toata noaptea. Cum merge dieta?

 

Miha bine ca au iesit analizele bune. Mai sunt de groaza astia...dar cum trebuia sa fie imbracat ca sa nu-i deruteze? Nu i-au luat de pe dosul palmei sange? Aici numai asa se ia si la ce piele fina au, e imposibil sa nu gaseasca vena. Va tin pumnii sa iasa totul perfect si sa va linistiti si cu lapticul! Sa ramaneti fericiti si sa schimbati mataiti cu linistiti!

 

Carmenus ce frumooos! Imi place atmosfera de la voi! Sa va simtiti bine si sa va incarcati bateriile va doresc!

 

Fetele cu petrecerile, sa aveti momente frumoase in continuare! Asteptam povestile si pozele!

 

Noi bine, sanatosi!

 

Pupam de la mic la mare!



#6
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 10:53

Kytana - Adevarat a inviat!
 off, imi pare rau pentru toate vestile mai putin placute. Povestea cu micul Efrem si aparatele mi-a trezit amintiri. A avut nevoie de ventilatie probabil... 
Imi pare rau pentru pierderea suferita. Condoleante.
Sper din inima sa vina vremuri mai bune si sa te gasim mai linistita! Doamne ajuta!
PS: Multumim de casuta.
 
Carmen - ma bucur ca aduci vesti bune! Distractie placuta in continuare!
 
Deni - al meu noaptea se trezeste la 1-2 ore.
 
 
Fetele, noi suntem la un pas sa ajungem in spital. 
Dupa lupta dusa cu diareea ne-am trezit cu scaune doar de mucus... galben curat, apoi portocaliu. I-am dat Smecta aseara, a mai facut un scaun de mucus si apoi nimic. A dormit mai linistit si de dimineata nu am schimbat decat pipi... pentru ca acum sa il schimb si sa vad ca a facut caca inchegat...cam ca piureul de spanac solid, legat... si verde!!! Nu a mai dat gaze, nu are febra, nu i-a mai bubuit la fundulet...si nu da semne de deshidratare. E matait ca vrea in brate, dar in rest nimic deosebit. Mi-e frica sa nu fie vreo infectie, mai ales ca a iesit la analize trombocitoza aceea...


#7
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 10:55

Lory, in Buc asa ii luau, din dosul palmei. Aici nu au vrut...



#8
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 11:14

Miha oof! Eu stiu ca trombocitoza poate fi si ca urmare a unei interventii chirurgicale majore, poate e doar asta. Poate fi si de la o infectie si daca esti ingrijorata, mai bine sa investighezi. 

Si Ley a avut acu vreo luna 2-3 scaune cu mucus si moi, i-am aratat doctoritei ei si ascultand-o, sucind-o pe toate partile, am concluzionat ca era ceva viral si pare ca asa a fost.

Mai bine investighezi, daca e ceva, sa prindeti in faza incipienta! Ai un pediatru bun acolo?

 

Sanatate muulta si tine-ne la curent, pls!



#9
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 14:39

Bună sa va fie inima fete dragi, 

 

Miha, ce înseamnă scaun cu mucus ???Cum trebuie sa arate ca eu nu știu !!!nici nu cred ca îmi dau seama dacă este sa fie ...Céline face puțin cremos, culoarea muștarului, nici lichid, nici prea legat .nu știu Cum îți dai tu seama când nu e OK .oricum, mai bine întreabă Dr. 

 

Iuli, îmi pare rău să aud vesti proaste de là voi dar sper ca se vor liniști apele curând și là voi. condoleanțe pentru sora bunicii !

Mulțumesc pentru căsuța noua !

 

Carmen, là voi totul frumos și calm ca de obicei, mă bucur tare mult ! Pupici pentru voi !

 

Denil,si Céline se trezește des dacă e în pătuț singura .cu mine în pat, doarme toată noaptea, începe sa facă ca o pisicuță când îi e foame, lA 1,3, și 6 dimineață și o culc la ora  20-21 . îi dau tzi -tzi culcata, papa și doarme în continuare. e minunat așa ca pot sa mă odihnesc și eu. 

 

Fetele cu botezul, aștept poze !

 

Noi am avut un week-end frumos, ieri m -am întâlnit cu mulți prieteni dragi, dintre care prietena mea care a venit din bucurești sa ne vadă ,Celine a fost mascota zilei, toți au vrut sa se pozeze cu ea, sa o tina în brațe, sa o iubească.  ea se comporta ca o diva, sta là poze ,zâmbește, nu a dormit decât 2ore adunate toată ziua, seara era obosita micuța ca abia am adormit -o. am lăsat -o pentru șiprima data cu mama și am fost là o plimbare cu vaporașul pe sena cu prietenii și a fost super, ne -am simțit iar ca là început, îndrăgostiți, tineri și un pic neliniștiți. când am ajuns ea tot mai dormea, nici nu se mișcase là cât era de obosita. 

Acum suntem là Versailles là sora Mea, doarme iar ca e aer curat. 

Îi mulțumim zilnic lui  Dumnezeu Pentru minunea de copil pe care ne -a dat -o ,cuminte, sănătoasă și frumoasa ! A meritat așteptarea ! :)

 

Vă doresc duminica frumoasa în continuare !

 Mai venim !

 

 



#10
simplyana_m

simplyana_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.555 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 15:52

Salut!

 

Ne bucuram ca toti bulgarasii sunt bine, ca a venit primavara si toata lumea se bucura de ea!

 

Andreea, casa de piatra! Si sa fie intr-un ceas bun crestinarea micutilor!

 

Iuli, imi pare rau de vestile mai putin bune, condoleante!

 

Deni, Lory, multumesc de sfaturi, le-am citit, le-am aplicat, acum sanul e bine. Mi-am dat seama si cum l-am impietrit: cand iesim si alaptez, nu mai desfac cupa sutienului, ca e deja foarte decoltat, ci scot sanul si indop grasana, dar se pare ca breteaua si cupa, ingramadite, imi blocheaza niste canale. So, no-no!

 

Carmen, la noi in Oltenia e o vorba, "naroada se cunoaste dupa floare (la ureche), iar narodul, dupa boata" (*narod= om cu minte putina/nebun). Ei, eu sunt cu floarea - am comandat, o ata cu carutul, care e negru complet, si o floare rosie de pus pe capota, care floare nu a fost pe stoc pana vineri, deci abia luni pleaca coletul spre noi din UK. :P

 

Bubele/bolile ne-au cam trecut, dar vineri aveau programat amandoi vaccin si nu a fost apt niciunul, am amanat pe sapt viitoare.

 

Ieri, de ziua ei :), a primit si Irene carusel (finally!) si, de atunci, rade stirb la el intr-una https://drive.google...iew?usp=sharing

 

 

 

Pupam!


Editat de simplyana_m, 26 aprilie 2015 - 20:26 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -