Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Blogherita care nu a avut niciodata cancer

cancer blog

24 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 14:44

banuiesc ca are suficiente disclaimer-uri sa nu pateasca nimic. si daca ar fi avut cancer si se vindeca nu stiu cum nu ar fi trebuit sa aiba dreptul sa vanda nimic pe post de solutie vindecatoare fara o calificare medicala si nimeni nu ar tb sa substitue medicul cu un blog

 

Adica ar putea scapa? Daca as fi in pielea familiilor pacalite ( pt ca un bolnav are in jurului lui o familie care ii poarta de grija, in general) ...nu stiu ce as face, dar sigur ceva neortodox...

 

Totusi, internetul asta care ne prezinta mirajele astea, ne prezinta si solutia, pentru ca aici gasesti pareri/ argumente pro si contra, istorii ale oamenilor, articole si multe informatii care sa iti dea de gandit mai multe perspective asupra unei idei/teorii/solutii.... trebuie doar sa fii putin lucid.....



#12
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 15:01

Astia care propovaduiesc regimuri de viata, hrana si medicatie naturista sunt ca falsii profeti. Cred ca, in timp, oamenii nu vor mai pleca urechea la bazaconiilor acestor persoane, care nu au pregatire medicala sau au avut si le-a fost retrasa autorizatia de medic.



#13
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 15:26

Astia care propovaduiesc regimuri de viata, hrana si medicatie naturista sunt ca falsii profeti. Cred ca, in timp, oamenii nu vor mai pleca urechea la bazaconiilor acestor persoane, care nu au pregatire medicala sau au avut si le-a fost retrasa autorizatia de medic.


Cred ca exsagerezi in a eticheta la modul general. Nu spun sub nici o forma ca ce a facut aceasta femeie e moral, dar cand ai cancer ... te informezi din multe, mult mai multe surse nu doar un blog. Ca si atunci cand decizi despre un vaccin, nu te iei doar dupa Olivia Steer. Daca stii sa citesti ca persoana suficient incat sa intri pe bloduri, sigur poti citi si pe site-uri gen sfatul medicului sau rapoarte despre studii.
In acelasi timp, orice medic iti va spune cat de importanta e alimentatia in orice boala, sau in a spriji sau impiedica un tratament. Orice medic te va indruma sa mananci sanatos, sa faci un pic de miscare in aer liber, chiar si cand esti bolnav pentru a-ti sprijini corpul in procesul de recuperare. Si atunci, care e problema daca acelasi lucru il scrie si o persoana independenta ?
In final e decizia ta ca cititor ce ti se pare interesant, de urmarit, de cantarit, de aplicat sau de necitit in continuare.

#14
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 15:31

Cred ca exsagerezi in a eticheta la modul general. Nu spun sub nici o forma ca ce a facut aceasta femeie e moral, dar cand ai cancer ... te informezi din multe, mult mai multe surse nu doar un blog. Ca si atunci cand decizi despre un vaccin, nu te iei doar dupa Olivia Steer. Daca stii sa citesti ca persoana suficient incat sa intri pe bloduri, sigur poti citi si pe site-uri gen sfatul medicului sau rapoarte despre studii.
In acelasi timp, orice medic iti va spune cat de importanta e alimentatia in orice boala, sau in a spriji sau impiedica un tratament. Orice medic te va indruma sa mananci sanatos, sa faci un pic de miscare in aer liber, chiar si cand esti bolnav pentru a-ti sprijini corpul in procesul de recuperare. Si atunci, care e problema daca acelasi lucru il scrie si o persoana independenta ?
In final e decizia ta ca cititor ce ti se pare interesant, de urmarit, de cantarit, de aplicat sau de necitit in continuare.

 

Ce anume exagerez ?

 

Da-mi un exemplu de vindecare doar cu ajutorul alimentatiei fara tratament medicamentos ?



#15
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 15:48

Exagerezi ca atitudine, prin a pune la zid pe oricine are aceasta parere si si-o face publica. La generalizare ma refer cand spun ca exagerezi.
Pentru ca nici tu nu cred ca poti spune sigur, dar sigur de tot, 100% ca nimeni nu s-a vindecat niciodata urmand tratamente alternative. Asa cum nu poti garanta nimanui ca urmand doar tratamentele medicinei moderne va fi sigur vindecat 100%, nu ?
De aceea, din punctul meu de vedere vad lipsa de acceptare a parerii diferite ca pe o exagerare.

#16
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 15:55

Ok, deci eu exagerez. Sau nu m-am facut suficient inteleasa. Faceam referire atat la aceasta inchipuita bolnava de cancer, cat si la Olivia Steer, care respinge tot ce inseamna medicina moderna, trimitandu-ne in evul mediu, unde media de viata era de 30-40 de ani.

 

Alti asa zisi descoperitori ai unei diete minune pt vindecarea bolilor grave, nu am citit, pt ca nu ma intereseaza. Daca vreau informatii veridice, intreb medicii.

 

Probabil ca asa vor proceda din ce in ce mai multi oameni, dupa ce vor fi deconspirati, unul dupa altul, acesti guru de carton.



#17
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 16:04

Poate am inteles eu gresit ce ai scris tu, dar eu am citit despre cei pe care i-ai asemuit falsilor profeti, in care din ce am citit eu intrau mai multe categorii, aici am vazut eu generalizarea si categorisirea tuturor la gramada. Si inca o vad, cred ca de la miopie mi se trage ;).
Si am simtit nevoia sa intervin pentru ca sincer cred ca adevarul e ca intotdeauna gri si la mijloc.

#18
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 16:31

Adica femeia e o criminala in serie. Asa se numesc oamenii care ii omoara pe altii cu buna stiinta.



#19
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 17:35

Adica femeia e o criminala in serie. Asa se numesc oamenii care ii omoara pe altii cu buna stiinta.

De ce? I-a obligat cu pistolul la tampla? A scris, a mintit asta e clar, ar trebui data in judecata sau cel putin pedepsita, dar in acleasi timp cei ce au citit-o puteau foarte bine sa ignore. Nu te poti trata de cancer dupa bloguri, dar daca o fac... o fac pe riscul lor.
Voi credeti pe toti pe care ii cititi pe net? Absolut tot ce scrie oricine? Primeste imediat votul de incredere, nu cautati si alte surse?
La fel si cititorii blogurilor de genul asta. Si daca nu se luau dupa ea, poate se luau dupa vrajitoare, sau mai stiu eu ce.
Dar ... criminala in serie ... se potriveste bine cu directia in care a luat-o subiectul.

#20
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 17:43

Olivia Steer a incetat cu publicarile de aberatii, dupa ce opinia publica a pus-o la zid. Altminteri, si in ziua de azi, puteam citi cum sfatuieste, cu convingere absoluta, ca mierea pusa in ochi, poate vindeca. Sau ca nu exista virusuri si nici alte boli, ca totul este in mintea noastra.  :D





Etichetat si cu cancer, blog

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -