Sari la conținut

Sari la conținut


Pierderea sarcinii se poate preveni? Urmeaza aceste sfaturi

pierderea sarcinii sarcina cu risc avort avort spontan

10 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 12:04

Pierderea sarcinii se poate preveni? Urmeaza aceste sfaturi.

Pierderea sarcinii este o durere fara margini care nu se poate descrie in cuvinte. Este cosmarul fiecarei gravidute care vrea sa isi tina in brate copilul, sanatos, in prima zi a nasterii sale. Totusi, una din cinci sarcini se termina astfel: 60 de procente dintre avorturile spontane sunt datorate anomaliilor genetice (adesea, triplarea unui cromozom) ce nu pot fi evitate. Iata ce puteti face pentru a micsora riscul pierderii sarcinii.

 

pierderea-sarcinii-prevenire-22.jpg



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 13:26

Eu, care am trecut prin astfel de experienta, iti propun sa schimbi acel categoric Da din titlu... inseamna paie peste focul vinovatiei ca ai facut ceva gresit care a dus la pierderea sarcinii.... vinovatie inerenta unui astfel de eveniment, fie si inconstienta...

E suficienta durerea in sine ca sa te mai simti in plus vinovata ca nu ai facut tot ce trebuia....

Normal ca este nevoie de informare,  un articol binevenit de altfel.... dar Da-ul acela imi face un gol n suflet...



#3
Arina21

Arina21

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 14:20

Am intrat sa citesc pentru ca tocmai am pierdut o sarcina (a doua) si voiam sa vad care e ''solutia'. Nu ca ar mai conta, ca nu mai planuiesc sa raman insarcinata, dar sa inteleg unde am gresit.

 

Si n-am inteles nimic. NIMIC. Este un articol care descrie ce ar trebui sa faca orice gravida de bun-simt.

Un articol subtire cu un titlu fals.

 

De acord cu Andaghe! Cand treci prin asa ceva si nu intelegi de ce, un astfel de articol nu are cum sa-ti faca bine.

 

Arina [flo]



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 17:28

andaghe, multumesc pentru sugestie, am sa modific titlul [flo2]



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 17:32

Mulțumesc si eu :)



#6
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 25 aprilie 2015 - 21:42

Hmm.. Asta e un articol pentru femeile care nu stiu absolut nimic despre sarcina! Dar imi este foarte greu sa cred ca in momentul in care afli ca porti un bebe nu incepi documentatia puternic! Doar cand nu iti doresti si avortezi dar asta e ceva ... Intrebi medicul din prima ce riscuri poate avea sarcina, ce poti manca si ce nu, daca poti sau nu face sport, etc! Plus ca nu tot timpul alimentatia si sportul si igiena si evitarea bolilor te scapa de avort! Daca totul e ok dar apar contractii ce tin bebele sugrumat acolo si ai dureri f mari nu poti face nici un sport, abia daca poti merge la baie! In fine, sunt multe! Fiecare sarcina are particularitatile ei! Ceea ce scrie aici e ceva de sperat atunci cand ramai si nu ai probleme deloc! Cat despre teste, medicul stie sa iti recomande ce ai nevoie. Nu toate facem aceleasi teste pe sarcina! Eu cred ca tine de organismul femeii si de cat de pregatit e pentru a sustine sarcina ca nu e ca si cum ai tine un animalut in brate! E o viata care creste in tine, din viata ta! Si de defectele cromozomilor, de calitatea spermei tatalui si cum este sistemul tau reproducator! Poti sa racesti si sa faci febra, de aici complicatii si dupa pierzi bebele! Asta cum o mai eviti? Fiecare femeie se gandeste cu groaza la probleme ce sunt pe sarcina si la ducerea la termen si facem sacrificii toate din momentul in care am aflat de existenta bebelusului! Mai tine si de altele, nu doar de grija noastra disperata! Oricum, bun articol pentru cele fara nici o cunostiinta in ceea ce priveste dificila misiune de a aduce o minune pe lume!



#7
RUIRalu

RUIRalu
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 noiembrie 2015 - 14:42

O sa va descriu si eu experientele prin care am trecut, poate vor ajuta pe altcineva sa aiba parte de copilasul dorit.

Pe scurt, am o fetita de 3.5 ani, o sarcina si nastere fara nicio problema, un copil minunat. Insa cand l-am dorit pe al doilea, am pierdut una dupa alta doua sarcini, ambele oprite in evolutie la 7-8 saptamani. Nicio analiza (inclusiv trombofilii si analiza ADN al celui de-al doilea embrion) nu au indicat anomalii, prin urmare medicii au declarat ca nu au ce sa ne mai spuna, sa incercam in continuare, daca dorim.

A treia incercare a fost cu succes, avem a doua fetita, are cateva luni, e minunata, si a venit sa umple golul teribil lasat de pierderile anterioare.

Iata ce am facut diferit pentru aceasta sarcina, dupa ce am cercetat pe cont propriu tot ce am reusit (inclusiv articole si studii si forumuri in engleza, pentru ca informatiile sunt mult mai variate). Nu ofer nicio solutie la orice problema, si fiecare decide cum doreste, doar descriu cum am procedat noi:

  1. Mi-am monitorizat ovulatia si am incercat sa concepem exact in ziua ovulatiei (fara contact sexual cu o saptamana minim inainte, si inca o saptamana dupa). Am gasit articole (in engleza) referitoare la o teorie mai noua, ca unele sarcini se pot opri in evolutie pentru ca una dintre celulele reproducatoare (ovulul sau spermatozoidul) ar fi avut o varsta mai mare de 2-3 zile si isi pierd proprietatile. Adica un ovul poate trai si 5 zile, in anumite cazuri, sarcina exista si ‘se prinde’, insa embrionul nu se poate dezvolta. Similar pentru spermatozoid.

In cazul nostru, s-a potrivit, adica la ambele sarcini pierdute conceptia avusese loc cu certitudine (sotul are delegatii multe) la 5-6 zile dupa ovulatie.

Poate ca pare ca diminuezi sansele, eu am ramas insarcinata de la prima incercare.

  1. Am inceput sa iau cu doua luni inainte suplimente de chlorella si spirulina (produse bio) si le-am luat pe tot parcursul sarcinii. La noi, nu exista studii, medicii te sfatuiesc sa nu le iei, probabil nu stiu ce efecte pot avea. Eu am gasit info ca in anumite tari reprezinta tratament pentru infertilitate, pentru ca sunt de-toxifianti foarte puternici (am inceput cu cate o pastila, apoi doua pe zi, din fiecare). Atentie, procedati cum considerati, nu va luati dupa informatiile mele. Descriu decizia mea si atat.
  2. Am gasit pe internet si am citit, ori de cate ori am putut, o data pe zi, acatistul Sfantului Efrem cel Nou. Nu sunt o persoana religioasa, cred insa in Dumnezeu, desi nu ma duc la biserica, nu tin posturi, spal duminica samd. Eu consider din tot sufletul ca m-a ajutat enorm, fiica mea cea micuta poarta si numele de Efremia. In plus, am avut doua hopuri de trecut cu sarcina, si am cerut ajutor in mod concret acestui sfant (de care nu auzisem), si l-am primit:
  1. fetita parea ca a ramas in urma cu cresterea, in trimestrul al treilea. Ni se spunea ca e normala, totul pare ok, doar ca e mult mai mica (cam cu 3-4 saptamani). Atunci cand am nascut-o si a fost un copil peste medie, doctorita mi-a zis ca a fost pur si simplu eroare de masurare (vazusem patru medici, pe patru aparate ecograf diferite, toti o masurau la fel). La prima fetita coincisesera masuratorile cu realitatea, acum ne-am bucurat ca eroarea a fost in sens pozitiv pentru noi.
  2. Nasterea s-a lasat mult asteptata. Prima fetita venise spontan cu doua zile inainte de DPN. Pe a doua credeam ca nu o sa o mai nasc niciodata, ma apropiam de 42 de saptamani (monitorizam ecografic la 2-3 zile ca fetita e ok) si nu dadea semne ca ar vrea sa vina pe lume. Doctorita incepea sa ma sfatuiasca sa inducem, eu nu stiam ce sa mai fac (metodele naturale de declansare a sarcinii nu avusesera efect). Intr-o noapte, am citit din nou acatistul si m-am rugat sa ma lumineze cineva incotro trebuie sa o iau, si m-am culcat cu certitudinea ca dimineata voi sti ce am de facut.

La 2.30 m-am trezit cu contractii si am plecat repede la spital, la 4.20 o nascusem pe micuta cea maricica, sanatoasa tun, mai repede decat orice nastere de care mai auzisem.

Prin urmare, dimineata ne-a prins tot impreuna, dar o tineam in brate, nu in burta.

Va urez mult succes in incercarile prin care treceti!



#8
stefystefanuta

stefystefanuta
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 martie 2018 - 14:38

Fetelor am.si eu o prob va rog sa ma ajutati cu un sfat sunt insarcinata in sapt 8am fost la control si mi-a spus doctorul ca sarcina sa oprit din evolutie a spus sa fac niste analize hcg sa vada daca se schimba cva in sange am facut analizele si in 2zile mi-a crescut cu 7000iam.arata doctorului si a zis ca pare a fi bine atunci ma bagat iar la control si a zis k nu reuseste sa ii auda inima si ca intradevar sa oprit din evolutie nu inteleg cum sa oprit daca mi-a crescut atat de mult hcg-ul ma programat ptr chirotaj nu stiu ce sa fac va rog sa imi dati un sfat care a mai trecut prin asta



#9
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 14 martie 2018 - 17:22

Fetelor am.si eu o prob va rog sa ma ajutati cu un sfat sunt insarcinata in sapt 8am fost la control si mi-a spus doctorul ca sarcina sa oprit din evolutie a spus sa fac niste analize hcg sa vada daca se schimba cva in sange am facut analizele si in 2zile mi-a crescut cu 7000iam.arata doctorului si a zis ca pare a fi bine atunci ma bagat iar la control si a zis k nu reuseste sa ii auda inima si ca intradevar sa oprit din evolutie nu inteleg cum sa oprit daca mi-a crescut atat de mult hcg-ul ma programat ptr chirotaj nu stiu ce sa fac va rog sa imi dati un sfat care a mai trecut prin asta

 

Stefy, poti sa te duci la alt medic sa mai ceri o parere, eventual o alta ecografie? Nivelul de BetaHCG variaza de la o femeia la alta si e greu de zis sigur daca ai pierdut numai pe baza lui. Mie nu/mi gasea baiaile inimii la 8 sapt si am stat pe masa cred ca 8-10 minute pana le-a gasit. 



#10
Nury

Nury
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 ianuarie 2020 - 23:01

Buna ziua, sunt foarte speriata va rog sa ma ajutai cu un raspuns.Am.avut in 3.12.2019 ultimul CM iar pe 7 .01.2020,am facut test care era foarte putin vizibil,am fost la doctor si ma suspectat de sarcina extrauterina.Ok am fost operata (laparoscopie),apoi dupa operatie mi sa spus ca inca sunt insarcinata si ca nu este extrauterina.Astazi 13.01.2020 am fost din nou la doctor si nu sa vazut nimic la eco doar endometru 19mm,si un chist pe partea dreapta .Mentionez ca am facut testul hcg 9.01-115, 10.01-136, iar in 13.01-426 .Acum mi-a spus ca totusi sar putea sa fie sarcina extrauterina si ca ma.va opera din nou chiar nu stiu ce sa mai cred .Va rog frumos sa imi raspundeti.Multumesc

 





Etichetat si cu pierderea sarcinii, sarcina cu risc, avort, avort spontan

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -