Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Intre exorcizare si ratiune


43 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 10:36

"Simptomele descrise de cei care se cred în posesia demonică sunt similare celor asociate unor boli mentale, cum ar fi isterie, manie, psihoza, Sindromul Tourette, epilepsie, schizofrenie sau dedublarea personalitatii (personalitate multiplă).

În cazurile de dedublare a personalitatii în care este întrebată personalitatea alternativă asupra propriei identități, 29% se identifică ca demoni.

 În plus, într-o forma de monomanie numită demonomanie sau demonopatie pacientul crede că este posedat de unul sau mai mulți demoni.

Iluzia că exorcismul ar funcționa pe oamenii cu simptomele respective este atribuită de obicei efectului placebo și puterii de sugestie Unele persoane presupus posedate sunt de fapt narcisiste sau suferă de lipsa încrederii în sine și joacă rolul de "persoană posedată" pentru a atrage atenția.

Unii psihiatri văd ritualul exorcismului drept o psihodramă, în acest caz vindecarea izvorând din acceptarea credinței bolnavului conform căreia el/ea este posedat de un duh, pe care psihodrama îl „îndepărtează” din mintea lui/ei printr-un spectacol corespunzător acestei convingeri.

 

Psihodrama este o metoda terapeutica moderna ce utilizeaza jocul dramatic improvizat pe o teme data pentru dezvaluirea gandurilor si natitudinilor bolnavilor psihici.

=====

 

Persoanele care fac exorcizari in biserica catolica sunt alese din randul clerului foooarte credincios si cu har, sunt scolite, invatate, au la baza notiuni puternice de psihologie si oarece de psihiatrie.

Cand "apare" o persoana care ar trebui exorcizata, acesti preoti pregatiti special au capacitatea de a spune daca acea persoana este bolnava psihic sau posedata.

 

In biserica ortodoxa nu exista aceasta pregatire.

 

S-a dovedit stiintific ca exista dublapersonalitate ceea ce explica vorbitul pe mai multe tonalitati, voci, caractere diferite.

Dar stiinta nu a putut dovedi de ce sunt unele persoane (chiar cu dubla personalitate) care brusc au capacitatea de a vorbi in alte limbi.

 

===

Un procent mare dintre cei "posedati" sunt foarte credinciosi.

Deci din punctul meu de vedere cade treaba asta cu "daca esti credincios demonii nu isi gasesc lacas in trupul tau".

 

 



#22
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 18:19

 

"

 

S-a dovedit stiintific ca exista dublapersonalitate ceea ce explica vorbitul pe mai multe tonalitati, voci, caractere diferite.

Dar stiinta nu a putut dovedi de ce sunt unele persoane (chiar cu dubla personalitate) care brusc au capacitatea de a vorbi in alte limbi.

 

===

Un procent mare dintre cei "posedati" sunt foarte credinciosi.

Deci din punctul meu de vedere cade treaba asta cu "daca esti credincios demonii nu isi gasesc lacas in trupul tau".

 

 

sunt de accord cu mare parte din ce ai spus tu...mai putin ultimul paragraph.

pur si simplu nu-mi vvine sa cred ca e posibil...un credincios care are Duhul Sfint in el (asa cum se spune ca au credinciosii....cand devin credinciosi)...sa poate locui in acelasi trup un demon. nu face sens.


Editat de michelle-usa, 21 aprilie 2015 - 18:20 .


#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 18:27

sunt de accord cu mare parte din ce ai spus tu...mai putin ultimul paragraph.

pur si simplu nu-mi vvine sa cred ca e posibil...un credincios care are Duhul Sfint in el (asa cum se spune ca au credinciosii....cand devin credinciosi)...sa poate locui in acelasi trup un demon. nu face sens.

Cred ca face sens.

O persoana necredincioasa nu va crede niciodata ca e locuita de un demon.



#24
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 18:34

toti cei care suntem nascuti avem "viata",  adica spiritul duh.  nu poti avea inspiratie si expiratie daca nu traiesti.

 

ce facem noi dupa aia sta doar in vointa noastra. 

 

vorbim de luccruri diferite.

 

toti oamenii au "suflet" dar nu toti oamenii au Spiritul Duh  in ei.

 

cat despre ce facem noi , conform vointei noastre...de multe ori ffaccem ce nu vrem sa facem si nu facem ceea ce vrem sa facem...doar cu ajutorul lui Dumnezeu facem ce trebuie sa facem.



#25
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 19:20

vorbim de luccruri diferite.

 

toti oamenii au "suflet" dar nu toti oamenii au Spiritul Duh  in ei.

 

cat despre ce facem noi , conform vointei noastre...de multe ori ffaccem ce nu vrem sa facem si nu facem ceea ce vrem sa facem...doar cu ajutorul lui Dumnezeu facem ce trebuie sa facem.

 

 

atunci cand vei intelege ce inseamna suflet vei intelege si ce inseamna duhul sfant.



#26
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 19:30

atunci cand vei intelege ce inseamna suflet vei intelege si ce inseamna duhul sfant

 

adica...ce vrei sa spui?



#27
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 01:12

adica...ce vrei sa spui?

ca in noi exista o diviziune, o impartire intre bine si rau. in noi exista si unul si altul. depinde doar de noi pe care il alegem.

 

dar atunci cand te-ai nascut , ai respirat pentru prima data  ai fost deja binecuvantat.

 

cum altfel am fi vorbit noi acum? doar ca suntem botezate sau nascute?



#28
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 16:06

Cred ca face sens.

O persoana necredincioasa nu va crede niciodata ca e locuita de un demon.

normal ca o persoana necredincioasa nu crede nici in demoni si nici in DUmnezeu ...dar una e ce cred/nu ccred si altul e adevarul.

 

cat despre credinciosi, in biblie ne spune ca un credincios sealed cu Holy Spirit si protejat de sangele Domnului nu poate fi posedat de nici o forta a raului.

 

fortele astea rele asta for sa faca sa adune adepti, sa faca oamenii sa nu creada...pt un credincios asta nu mai e posibil o data ce crede. da , poate fi atacat...dar nu posedat, ever.

 

 

nu stiu de acesti "credinciosi "de care biserica catolicca spune ca ar exorciza...mie nu-mi face sens...nu e biblic.



#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 16:16

ca in noi exista o diviziune, o impartire intre bine si rau. in noi exista si unul si altul. depinde doar de noi pe care il alegem.

 

dar atunci cand te-ai nascut , ai respirat pentru prima data  ai fost deja binecuvantat.

 

cum altfel am fi vorbit noi acum? doar ca suntem botezate sau nascute?

inteleg in mare ce vrei sa spui dar nu despre asta vorbim.

 

normal cca suntem binecuvintati ddin nastere , fiind creati dupa chipul Domnului, si avind suflet, constiinta, talente ... dar asta nu inseamna ca suntem si mantuiti. 

 

si nu toata lumea e mintuita si nu toata lumea ajunge in Rai si nu toata lumea crede in Dumnezeu ...

 

intr-un credincios nu mai e pacat in el, asta ii spuneam si vivianei...atita timp cat Domnul Isus pt asta a murit...sa ne spele pacatele si cei care vor crede in el ...suntem mantuiti.

 

si inclin sa cred ca nu depinde de noi, de faptele noastre ...pt ca mantuirea nu poate fi cumparata...ddoar primita.



#30
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 20:18

normal ca o persoana necredincioasa nu crede nici in demoni si nici in DUmnezeu ...dar una e ce cred/nu ccred si altul e adevarul.

 

cat despre credinciosi, in biblie ne spune ca un credincios sealed cu Holy Spirit si protejat de sangele Domnului nu poate fi posedat de nici o forta a raului.

 

fortele astea rele asta for sa faca sa adune adepti, sa faca oamenii sa nu creada...pt un credincios asta nu mai e posibil o data ce crede. da , poate fi atacat...dar nu posedat, ever.

 

 

nu stiu de acesti "credinciosi "de care biserica catolicca spune ca ar exorciza...mie nu-mi face sens...nu e biblic.

deci tu stii care e adevarul.   daca l-ai stii nu l-ai putea pune in cuvinte.

 

cata desartaciune!  




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -