Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama la 65 de ani

cvadrupleti

30 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 09:44

Annegret Raunigk, o profesoară de 65 de ani din Germania, va deveni cea mai bătrână mamă de cvadrupleţi din lume, după ce va naşte, peste doar câteva luni, patru bebeluşi.

 

Annegret, care are deja 13 copii şi 7 nepoţi, este din nou însărcinată. Femeia a apelat la inseminarea artificială, ca să poată deveni din nou mamă, la 65 de ani. Ea spune că şi-a mai dorit un copil, pentru că mezina familiei, în vârstă de 9 ani, vrea neapărat să aibă un frate sau o surioară mai mică. Potrivit medicilor, sarcina evoluează normal, iar cvadrupleţii se vor naşte vara aceasta. Postul de televiziune RTL va realiza o emisiune în care va prezenta pas cu pas povestea lui Annegret, în timpul sarcinii, dar şi după naşterea copiilor.

 

Profesoara recunoaşte a a avut un adevărat atunci când a aflat că poartă în pântece 4 embrioni viabili, dar nu a vrut să renunţe la niciunul dintre ei. Chiar dacă este în vârstă, Annegret spune că nu se teme pentru sănătatea ei sau a copiilor şi crede că are destulă experienţă ca să se descurce fără probleme cu micuţii care se vor naşte.

OMG ....

 

Annegret cu copiii

anne.jpg

 

 

 



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 09:56

Ce familie mare si frumoasa ... sincer.

Vazand fotografia nu mi-e teama pt cei 4 copii mici, ei par uniti si sigur vor avea grija de ei cei mari ... sanatosi sa fie cu totii !



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 13:59

Familia (restul copiilor adica)nu stiu de actuala stare a mamei lor,doar mezina e cea ce cunoaste  problema mamei!(argumentul ei.al mamei ,la intrebarea de ce la virsta asta a fost ca mezina si-a dorit frati/surori [batcap] ).

 

Actuala sarcina este obtinuta in Ukraina,pentru ca legea germana n-ar permite asa ceva(referitor la conditia mamei/virsta ei).De fapt toti copii sunt obtinuti(asa s-a lasat sa se inteleaga)prin inseminare artificiala,nu exita deci un  tata biologic pentru niciun dintre copii.

 

Suporta destul d egreu sarcina,medicul ei ginecolog este ingrijorat...personal...nu stiu ce vrea sa deminstreze,cert e ca nu va putea descurca cu 4 noi nascuti,plus o fetita de ...ani(????)



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 14:14

Ups.

Probabil nu vrea sa demonsteze nimic. O fi o femeie careia i se face dor de bbi :-) Am mai auzit asta.



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 14:19

Ups.

Probabil nu vrea sa demonsteze nimic. O fi o femeie careia i se face dor de bbi :-) Am mai auzit asta.

[fri] [fri] [fri] daaa...pai poate avea grija de nepoti la virsta ei!!!

 

Eu nu agreez cu o asemenea situatie....e o situatie egoista din punctul meu de vedere...copiii aia nu vor avea niciodata  o mama linga ei,o amma activa ...in limitele posibilului,bineinteles.



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 14:26

Doamna a mai fost in centrul atentiei presei,cind a nascut -o pe mezina,imaginea din mesajul initial ,este dintr-o emisiune televizata...La vremea respectiva era tot cea mai batrina mama ,insarcinata prin FIv(si tot in afara Germaniei)

 

Nu stiu cit e dorinta de a sta (cel putin pentru o perioada de timp)in centrul atentiei presei,personal chiar nu cred ca de asta o face,insa totusi accepta atentia presei,ii place sa fie mediatizata.



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 14:30

http://www.theguardi...fends-pregnancy

 



#8
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 14:59

Minte multa nu cred sa aiba, sa-si supuna propriul corp la asemenea incercari.

Dar trecand peste asta, ca e corpul ei, este un nou caz in care ambitii/dorinte personale trec inaintea interesului copilului. Din punctul meu de vedere, face parte din capitolul "Asa NU".



#9
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 18:16

Felicitari si bravo ei! Asta inseamna sa ai curaj si sa iti doresti cu adevarat ceva! Mama mea m-a facut la 40 de ani dupa cateva pierdeti de sarcina din cauza problemelor de sanatate si a rh negativ si i s-a spus ca nu sunt sanse mari sa ma nasc, ca ori eu, ori ea va muri la nastere. M-a dorit foarte mult si a nascut prin cezariana si cu toate ca a avut dupa probleme si a stat mult in spital, suntem amandoua foarte bine si uite ca acusi va deveni si bunicuta cu ajutorul lui Dumnezeu. Daca iti doresti si ai incredere, reusesti orice. Doamna este un exemplu pentru multe femei carora le este frica de sarcina si mai ales de cresterea unui copil. 



#10
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 19:41

Stai putin, ca e o diferenta intre a naste la 40 de ani si la 65. E diferenta de o generatie :D

 

Copiii sunt obtnuti prin "donare" de ovocite si spermatozoizi, scrie aici:

 

http://www.welt.de/v...-Vierlinge.html


Editat de lavi02, 15 aprilie 2015 - 19:46 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -