Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Copii tinuti in sistem


17 raspunsuri la acest subiect

#1
LIV88

LIV88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 11:13

Acum ceva timp ma tot intrebam,ce se intampla,de ce sunt sute de copii tinuti si crescuti pe preoti si maicute,cand sunt atatea familii in asteptare?Am intrebat,am sunat la DPC-uri,si am fost repezita,mi s-a inchis telefonul,am suparat multe lume.

De ce copii de la Valea Plopului sunt crescuti acolo si nu sunt pregatiti pt adoptie?Doamnele din Prahova au urlat la mine sa nu mai intreb de copii,ca sunt sub protectia lor si stiu ei ce fac.Sute de copii,mici mari,traiesc acolo si asteapta ajutoare,dar nu vor stii niciodata ce inseamna o familie.

Acum am vazut acelasi lucru 

http://romaniateiube...a-de-copii.html

 Copii crescuti de maicute.De ce?De ce nu li se deschid dosare de adoptie?Am ajuns sa ne folosim de viata unor suflete pt a strange ajutoare,bani....din tara si din strainatate.Autoritatile stiu,tacit fac ce vor,probabil au si ei ceva de tras.

Cine a fost in Valea Plopului stie despre ce vorbesc.

Pt noi nu sunt copii..



#2
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 19:24

Probabil ca acei copii nu sunt declarati adoptabili.... nu stiu ce sa zic. E mare pacat ca nu se face ceva cand sunt atatea familii care asteapta un copilas cu bratele deschise.



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 19:32

Nu sunt declarati pt ca cei care ar trebui sa i declare stau la birouri si se joaca solitaire si nu pot fi deranjati. Foarte trist.

la noi este un ong care a preluat cumva acest lucru, am coleg care a adoptat o fetita de 3 luni, asta dupa ce a asteptat sa fie sunat de catre dpc ani de zile.


Editat de szivarvany, 07 aprilie 2015 - 16:01 .


#4
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 21:23

Nu, din pacate copiii din Valea Plopului nu sunt declarati adoptabili pentru ca sunt crescuti de catre biserica. Are biserica (parintele de acolo, maicutele etc) grija de ei. S-a mai discutat despre acest caz chiar si aici, pe forum, daca nu ma insel.



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 22:31

Am gasit informatia de mai jos intr.un articol.

Off topic: pot posta citate din articole de pe net?

"Hibele actuale ale sistemului de adoptii romanesc fac ca mii de parinti sa sufere pentru ca nu pot sa adopte. Procedurile de adoptie dureaza ani, asistentii sociali care se ocupa sunt prea putini, demotivati, prinsi in capcana unui sistem ineficient care permite parintilor si rudelor pana la gradul IV, care si-au parasit, si-au maltratat, si au refuzat categoric copilul, sa aiba totusi drepturi asupra lui si sa fie obligatoriu si repetat intrebati daca nu cumva si-l doresc inapoi in casa in care nu l-au primit niciodata."

 

Din cate mai stiu eu, legislatia este prea invechita. Daca mama alcoolica, sau chiar bolnava psihic, declara totusi ca nu vrea sa .l dea spre adoptie, nimeni nu mai poate face nimic...

 

Intrebare pentru cineva cu experienta in pb juridice: cine si cum se poate schimba o lege inutila? 



#6
Meey

Meey

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.530 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 08:24

poate le e mai bine acolo decat intr-un camin in care sunt maltratati, infometati, violati

 

pe de alta parte in Romania birocratia e prea mare si incercarea de a adopta un copil iti lasa un gust amar

in loc ca statul sa incurajeze adoptiile descurajeaza, pacat mare pacat copii astia sunt suflete nevinovate, merita o familie o sansa la o viata normala...dar traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar]



#7
Meey

Meey

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.530 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 08:31

si unele femei din ziua de azi, ca nu pot fi numite mame sunt de-a dreptu...nu exista cuvant sa le caracterizeze

insarcinate nu stiu daca sa pastreze sau nu copilul, le e frica(bine ca nu le-a fost frica cand au facut sex neprotejat mai ales cand exista atatea metode de a evita o sarcina ) care pana la urma aduc pe lume un copil nedorit pe care il abandoneaza in maternitate in cel mai bun caz sau in camp/ghena de gunoi in alte cazuri

chiar ieri ma intrebam dc da Dumnezeu copii tot la cine nu merita?  sunt atatia parinti care isi dorsc cu disperare un copil si nu reusesc

viata nedreapta



#8
LIV88

LIV88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 09:09

Teoretic orice copil abandonat are dreptul sa fie adoptat.Asistentii sociali trebuie sa umble dupa rude,sa vada daca pot sa-i faca copilului deschidere de adoptie.Copii crescuti "de biserica" sunt crescuti cu un singur scop.Autoritatile stiu,si probabil ca au si ele ceva de tras.Dar asta e o discutie lunga.Multi zic ca le e mai bine acolo.Ei i-am vazut,au de mancare,au de imbracat,dar nu stiu ce inseamna familia,mama,tata.Sunt crescuti de niste femei care fac cu schimbul.Nici nu -si doresc sa fie intr-o familie,pt ca nu inteleg acest concept.

Eu am vrut sa adopt o fetita de 11 ani(da,pt ca imi era drag de ea),si oricum nu am putut sa ma apropii legal,am renuntat.Cel mai mult m-a durut ca desi ne apropiasem f mult,ea nu isi dorea sa fie adoptata,era fericita "la parintele".Copii nu prea au viitor,chiar daca se duc la scoli.Mai ales fetele,la varsta adolescentei dejea fac si ele copii ...

Am vorbit cu cineva din sistem si mi-a zis, ca situatia nu se poate schimba,ca sunt interese,si toata lumea inchide ochii.Ca asa trebuie.

Sunt copii frumosi,sanatosi,destepti.

Orfelinate nu prea mai exista,cele care sunt,f putine,se numesc case de plasament,si copii sunt ok.Cei mici de obicei sunt dati la asistenti maternali.

Un singur lucru ma deranjeaza,cum se prezinta lucrurile astea la tv si in presa.

"Copii orfani de la Valea Plopului" si toata lumea are impresia ca sunt nedoriti si nu are cine sa-i adopte.

Dar de familiile care asteapta,a vorbit cineva>?



#9
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 09:48

Din ce am vazut eu in filmuletul postat, acolo sunt copii marisori. Cum cele mai multe dintre familiile care doresc sa adopte opteaza pentru bebelusi sau eventual copii mici, sansele copiilor cu varste peste 10 ani de a fi adoptati nu sunt foarte mari. Acelasi lucur este valabil si pentru copiii de etnie roma sau pentru copii cu diverse probleme speciale.

 

Pentru astfel de copii, declararaea lor ca si adoptabili ar insemna de fapt ce? Plasarea lor la asistenti maternali sau in centre de plasament unde sa astepte sa fie adoptati, asteptare care poate dura cine stie cat.

 

Personal nu ma deranjeaza faptul ca preotii sau maicutele care ingrijesc acei copii mai au si interese aditionale, atata timp cat li se asigura copiilor un trai decent si fara trauma de natura psihologica. Nu cred ca intr-un centru de plasament (unde sa astepte vreo cativa ani sa se gaseasca cineva sa-I adopte) le-ar fi mai bine decat le este acuma, acolo la maicute.



#10
LIV88

LIV88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 11:03

Copii sunt marisori ca au crescut.Dar au fost adusi de bebelusi sa fie crescuti acolo.Sunt familii care adopta si copii mai mari.Nici nu ai sansa sa adopti un bebe.Abia la un an si ceva se deschide procedura de adoptie pt un copil.Multa lume e de acord sa fie crescuti in sanul bisericii,si multa lume nu intelege sistemul, adoptia sau pe cei care vor sa adopte.Va doresc sa nu ajungeti in situatia asta.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -