Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mesaj pentru cei care sustin campania anti-vaccinare

vaccinarea imunizarea copiilor pro-vaccinare anti-vaccinare

47 raspunsuri la acest subiect

#31
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 10:07

Madanic, eu una am carcotit impotriva considerarii tuturor care nu si-au vaccinat copiii in aceeasi oala, oala ignorantului pus la zid. Ma uit cum oameni super ok in rest s-au impartit in taberele astea, si cam ca in orice disputa sensibila, i-a transformat in luptatori infocati cu sabiile ideilor scoase.
In mod clar sa consideri ca toate, absolut toate vaccinarile, eventual si antibioticele si restul medicamentelor sunt toxice, rele, si pot fi inlocuite cu masaj cu mamaliga la talpi e o exagerare enorma.
Dar si ca crezi ca totul e frumos pe partea farma de exemplu, numai ingeri care ne vor binele, totul e testat si totul scos pe piata doar spre binele tuturor oamenilor fara a se gandi la profituri (nu .. .ca ei sunt deasupra acestor ganduri meschine) mi se pare o naivitate.
Si d-aia ma mir ... cum poate fi doar alb sau doar negru cand de fapt ne scaldam in continuu doar in nuante de gri.
Si ma mira discursurile de genul: interzicerea accesului, sa vina protectia copilului sa ia copilu ca nu-i vaccinat, sa mai stiu eu ce ... pe de-o parte, vehement si cu acuza puternica fata de criminalii care nu vaccineaza copilul. Asa cum ma mira si duplicitatea celui care nu vaccineaza ca nu are incredere si dupa aia fuge la doctor ca are o bubita.
Dar ca adevarul ca de obicei nu e doar subiectiv dar e si la mijloc, si ca pot fi oameni ce pot fi vaccinati cu anumite vaccine si cu altele nu, ca sunt oameni care prefera sa-si tina imunitatea ridicata cu tincturi si alte preparate naturale, ca toti ar fi bine sa fim atenti la ce mancam si ce bem ca sa ne pastram sanatatea ... uitam in focul bataliei. Si e pacat

#32
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 18:15

Dar si ca crezi ca totul e frumos pe partea farma de exemplu, numai ingeri care ne vor binele, totul e testat si totul scos pe piata doar spre binele tuturor oamenilor fara a se gandi la profituri (nu .. .ca ei sunt deasupra acestor ganduri meschine) mi se pare o naivitate.
 

 

Nu spune nimeni ca industria pharma este lipsita de probleme, si ar fi ridicol sa nu se gandeasca la profituri (nici mie nu mi-ar place daca softul scris de mine ar putea fi folosit de toti ceilalti gratis si eu n-as avea un beneficiu). 

Tot ce spun este ca vaccinele din schema obligatorie si-au dovedit deja eficienta pe cel putin 3 generatii. La fel spun ca desii super mediatizate si evident foarte dramatice, cazurile care au avut efecte secundare nu au fost decat un numar infim raportat la numarul de vaccinari. Autismul nu a fost dovedit ca declansat de vaccinare, de fapt se inteleg destul de putine despre autism. Ori in conditiile astea toate articolele pseudo-stiintifice care iti spun cat de toxice sunt vaccinele sunt clar nefondate. 

Am intalnit parinti care refuza vaccinarea, si toti dau aceleasi argumente care pe mine nu ma conving, problema pe care o vad este ca ei incep sa se radicalizeze si in privinta tratamentelor medicale, un parinte refuza tratamentul diabetului copilului sau, altul care incurajeaza fetita care necesita tratament oncologic sa "nu puna otrava aia in corp" s.a.m.d.

Cred ca societatea incepe sa se intrebe oare unde se termina libertatea de alegere si unde incepe nebunia? Si poate e greu de inteles de ce societatea isi pune intrebarea, dar imaginati-va ca 50% din indivizi aleg sa se joace ruleta ruseasca cu afectiunile virale pentru ca "nu mai au incredere in BigPharma", sa nu previna si sa nu trateze. Ce fel de societate credeti ca va ramane in urma? 

 

PS. In mod ironic multi dintre acesti oameni suspiciosi pe BigPharma au fondul de pensie investit.... in actiuni ale companiilor farmaceutice. (nu vorbesc de romani evident)



#33
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 11 aprilie 2015 - 14:42

Se tot pomeneste de profitul companiilor farmaceutice. Dar nu am vazut unde se pomeneste de cati ani de cercetare, cati cercetatori si cati bani se investesc pana la aprobarea unui vaccin. Si nu fiecare vaccin la care lucreaza cercetatori ani buni are succes. Proiecte la care se lucreaza ani de zile sunt in final abandonate. Si toate astea costa bani. Un singur vaccin de succes poate trebuie sa acopere 4-5-10 alte vaccinuri care nu au avut rezultatele dorite. 



#34
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 12:10

interesanta campania in AU

'No jab, no pay:' Australia cuts benefits for parents who don't vaccinate kids

https://www.facebook...153556391306509



#35
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 09:13

Ministrul Banicioiu spune ca va da o lege in legatura cu vaccinarea.

 

Preşedintele Societatii Române de Microbiologie, prof. dr. Alexandru Rafila, a afirmat în urmă cu o lună de zile, că există riscul de izbucnire a unor epidemii, deoarece acoperirea vaccinală a scăzut.

Vaccinarea cu ROR (rujeola, oreion, rubeolă) în Romania a scăzut până la sub 80% în unele zone din ţară în anul 2014. Astfel, în Bucureşti, rata vaccinării a fost în 2014 de 78,3% faţă de 97,4% în 2013. În ceea ce priveşte vaccinarea cu DTP (difterie, tetanos, pertusis), rata în Capitală a fost de 75%, în timp ce în 2013 era de 95,9%, potrivit datelor Institutului Naţional de Sănătate Publică (INSP), prezentate în cadrul conferinţei RoVaccin 2015.

Limita de siguranţă pentru menţinerea imunităţii de comunitate, cea care ii protejeaza atat pe copiii nevaccinati (sub 1 an) cât şi pe cei mai mari şi nevaccinaţi, este de cel puţin 80% din populaţie vaccinată.

Rata medie de vaccinare la nivelul întregii ţări este de 89,4% pentru ROR, faţă de 91,4% în 2013, şi 87,3% pentru DTP, acelaşi nivel ca în 2013.

Principalele cauze ale acestor scăderi sunt, pe de o parte, discontinuităţile în aprovizionarea cu vaccin - responsabilitatea fiind a Ministerului Sănătaţii - dar şi refuzul părinţilor de a-şi vaccina copiii (conform INSP).

În România, campaniile anti-vaccin au devenit în utimii ani mediatic datorită activităţii unor ONG-uri ortodoxe, dar şi a Oliviei Steer.

Guvernul Australiei a anunţat în urmă cu câteva zile că nu va mai acorda suport social pentru copiii părinţilor care refuză să-i vaccineze cu acele vaccinuri a căror siguranţă a fost dovedită în ultimele decenii (ROR, anti-poliomielita sau DTP) prin imunizarea fără efecte adverse a milioane de copii, scrie Hotnews.ro.



#36
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 14:42

As vrea sa vad cum institutiile care se preocupa de aceasta lege se preocupa si de cei ce vor fi afectati de vaccin. Nu cred ca facilitatile din Australia sunt comparabile cu cele din Romania. Ca urmare, daca se da o astfel de lege in RO, m-as astepta la procese si despagubiri iar oamenii ar avea dreptate sa faca asta.



#37
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 15:45

Guvernul Australiei a anunţat în urmă cu câteva zile că nu va mai acorda suport social pentru copiii părinţilor care refuză să-i vaccineze cu acele vaccinuri a căror siguranţă a fost dovedită în ultimele decenii (ROR, anti-poliomielita sau DTP) prin imunizarea fără efecte adverse a milioane de copii, scrie Hotnews.ro.

Mie partea asta mi se pare super importanta, pentru ca accentueaza starea de testate pe generatii a acelor vaccinuri. In timp ce de exemplu, eu personal as avea dubii legate de gardasil. Unu pentru ca poate proteja impotriva hpv, dar clar nu are nici un efect de protectie impotriva altor boli cu transmitere sexuala. Si doi pentru ca nu cred ca a fost destul testat si poate a fost scos pe piata si sub presiunea ... incidentei crescute de hpv plus ca ... asa poti aduna cel mai bine date medicale, de la cei vaccinati. Dar poate m-as mai gandi inainte de a fi doar subiect de statistica. Asa ca prefer sa-mi invat odrasla despre protectie prin folosirea prezervativului in cazul acesta, ca are efect si asupra unor boli pentru care nu e vaccin.

#38
nilufera

nilufera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 17:26

Eu din pacate am vaccinat amandoi copii pana m-am documentat -nu de la Olivia cum o mai cheama caci nici nu stiu exact cine este si oricum acum 6 ani nu se stia de ea-dar de acum incolo nu mai vreau sa bag nimic de genul vaccin in ei asa ca o sa le refuz pe urmatoarele.

Doctorita mea nu mi-a explicat nimic, ba chiar la ultima vaccinare a facut 2 tipuri de vaccinuri deodata, dintre care ROR pe care vroiam sa il refuz fara sa catadicseasca sa ma anunte.

Si nu, nu bag alte tipuri de medicamente cu efecte adverse in copii, ii si ma tratez exclusiv homeopat-a nu se confunda cu naturist. vorbesc de infectii in gat, otita, pneumonie, nu numai secretii..

Nu vreau sa conving pe nimeni va rog insa sa cititi mult si sa aveti mintea deschisa, nimic altceva, nu va bazati numai pe ce spune cineva cu diploma sau nu; invatati sa cititi si ce nu va place, sa incercati sa acceptati ca exista mai multe alternative si sa ganditi singuri, cu inima voastra nu numai cu mintea:)



#39
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 10:14

Eu din pacate am vaccinat amandoi copii pana m-am documentat -nu de la Olivia cum o mai cheama caci nici nu stiu exact cine este si oricum acum 6 ani nu se stia de ea-dar de acum incolo nu mai vreau sa bag nimic de genul vaccin in ei asa ca o sa le refuz pe urmatoarele.

Doctorita mea nu mi-a explicat nimic, ba chiar la ultima vaccinare a facut 2 tipuri de vaccinuri deodata, dintre care ROR pe care vroiam sa il refuz fara sa catadicseasca sa ma anunte.

Si nu, nu bag alte tipuri de medicamente cu efecte adverse in copii, ii si ma tratez exclusiv homeopat-a nu se confunda cu naturist. vorbesc de infectii in gat, otita, pneumonie, nu numai secretii..

Nu vreau sa conving pe nimeni va rog insa sa cititi mult si sa aveti mintea deschisa, nimic altceva, nu va bazati numai pe ce spune cineva cu diploma sau nu; invatati sa cititi si ce nu va place, sa incercati sa acceptati ca exista mai multe alternative si sa ganditi singuri, cu inima voastra nu numai cu mintea:)

Imi dai te rog si mie o bibliografie de citit sa vad cine te-a luminat asa bine? Daca nu Oliva Steer sau altii ca ea pe care ii citeaza?

Am mintea deschisa tocmai de aia mi-am vaccinat copilul si nu vreau ca din cauza unor inconstienti al meu copil sa aiba de suferit pe mai tarziu.Asta in cazul in care ai citit ce se intampla cui efectul de turma.

 

Oare de ce acum nu se mai moare pe capete ca acum 100 de ani din cauza unei boli usoare considerate acum...insa atunci nu era asa?? aa...din cauza celor cu diploma...

 

Nici eu nu l-am vaccinat cu optionale gen antivaricela dar mi se par cele obligatorii chiar ca trebuie facute.

 

si un articol despre autism http://www.realitate...or_1676620.html



#40
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 10:35

Am nevoie de o lamurire, despre vaccinul BCG.

 

Acu multi ani, era cumva cu rapel, mai tineti minte careva ? E cel care se facea in brat si lasa semn mare , la cine lasa ?

Abia diseara ajung acasa si pana atunci nu ma pot uita in fisele mele.

 

Acum am vazut ca la copii e doza unica, in prima saptamana de viata. Fara rapel. Asa va rezulta si voua ?!

 

(intreb pt ca am primit invitatie (trimiterri) la locul de munca sa mergem sa ne testat, un muncitor are tbc si e deja internat / izolat ... )





Etichetat si cu vaccinarea, imunizarea copiilor, pro-vaccinare, anti-vaccinare

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -