Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Înapoi in România pentru un an -- o idee buna sau rea?


181 raspunsuri la acest subiect

#21
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 05 aprilie 2015 - 10:19

Da, știu, sunt pe iPadul lui Jodie si nu știu cum sa disable AUTOCORRECTUL.

 

 

Kariguld -- vom discuta cu copiii si in nici un caz nu vom face pasul dacă nu vor fi de acord. Eu sunt sigura ca vor fi mai mult decât incantați dar nu se știe niciodată, copiii ne surprind mereu...

 

situatia voastră se aseamănă mai mult cu a expaților care se muta la câțiva ani de la contract la contract. Am întâlnit mulți si da, este foarte greu pentru copii sa lege prietenii si apoi sa plece si sa o ia de la zero. Pentru noi ar fi un pic diferit. Momentan, începând de ,a vara, nu vor mai avea aici decât un singur prieten bun (John), Jodie absolut nici o prietena, ultima rămasă se muta la vara. Deci vor pleca si ei un an si poate își vor face prieteni acolo pe care ii vor putea vedea in fiecare vara, poate chiar sa ii invite sa ne viziteze aici... Si apoi, după un an, vor reveni aici si vor caută prieteni noi... Ii vor caută atunci in loc de in toamna asta... 



#22
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 05 aprilie 2015 - 10:23

inca ceva, nu lua hotarari pe baza la ceea ce spunem noi, pe baza experientelor noatre. tu iti cunosti copii, sotul,  te cunosti pe tine si capacitatile tale, stii cat si pana unde poti duce. bazeaza-te doar pe tine si familia ta ptr o astfel de hotarare.



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 aprilie 2015 - 10:30

Da, știu, sunt pe iPadul lui Jodie si nu știu cum sa disable AUTOCORRECTUL.

 

 

 

Settings - General - Keyboard - Auto-correct - pui off



#24
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 05 aprilie 2015 - 19:33

In mod sigur va fi o experienta buna  pentru tine  si cred ca si fata daca intra la Waldorf  isi va gasi si prietene si va avea si un timp de scoala placut. Copiii mici la fel nu vor avea in principiu de pierdut nimic, sanatosi sa fie, sa dea Dumnezeu. Insa cel mare .... ei bine pentru el va fi un mare pas pe loc din punct de vedere academic dar se poate ca sentimental sa fie atat de multumit incat sa compenseze.

Macar sa fie asa desi va trebui probabil sa faca fata nu intotdeauna unor colegi dispusi saaceepte diferentele culturale, va trebui sa faca fata unui examen cat de mic si formal pentru a fi inscris intr-a patra sau a cincea si apoi unei programe uneori altfel decat e el invatat sacse autoinstruiasca. Poate va fi mai bine sa faci in continuare HS  cu el si sa nu -l bagi in invatamantul romanesc chiar si particular fiind. 



#25
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 05 aprilie 2015 - 21:00

Categoric da, mergeti. Ori o sa iubiti la nebunie experienta si poate o sa o repetati, ori o sa o uriti si o sa pretuiti mai mult ceea ce aveti acuma ca expati, confortul si toate celelalte.



#26
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 05 aprilie 2015 - 21:52

Merita sa mergeti. Va fi o aventura. Altfel veti regreta mereu si veti spune "dar daca...".


Editat de DarkBendis, 05 aprilie 2015 - 22:00 .


#27
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 03:55

pai logic nici in romania nu vor avea prieteni pt ca vor pleca dupa 10 luni, e mai mult o dorinta a ta pt a invata romaneste sau e mai mult pt experienta ta pt care vrei ca si ei sa o aive, scuze cam asa am inteles din mesaj, eu cred ca vor fi afectati fiind asa departe de tatal lor dar tu sti mai bine si cum va simti sotul tau sa fie asa departe de ei, emotional sotul tau ii va fi foarte greu sa vina acasa si sa fie casa goala, e doar o parere tu fa cum simti si iti dicteaza logica [flo2]



#28
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 06:43

Deci.... Am vorbit ieri mai mult cu soțul si in principiu, dacă toate se aliniază, nu e o idee rea. El ar pute folosi anul asta sa își obțină MBA-ul pe care il tot amâna, pentru ca efectiv, nu are când sa învețe, cu 4 copii, e mereu vreo activitate de făcut...

 

Așa ca am vorbit si cu copiii...

 

Jodie a sărit in sus si a vorbit o ora întreaga despre ce va face acolo, si cât de mult ii place scala Waldorf (i-am spus in ce consta acest tip de educație), despre cum va merge la balet de 3 ori pe săptămana, si la schi iarna, si la biserica... 

 

John a fost si el încântat, dar nu așa ca Jodie. Nu a zis in nici un caz ca nu vrea, dar nici nu a sărit in sus. El este mai cerebral. A pus întrebări -- cine mai vine cu el, când il va vedea pe ta-su, la ce ora va începe școala Hahaha (i-am spus ca unele scoli in România sunt in ture si unele clase încep la 12-1 si asta e visul lui, sa nu se trezească dimineața devreme). Prietenul lui cel mai vechi (de la 3 ani sunt prieteni) se muta in toamna in Polonia si asta a fost cel mai interesant punct pentru John -- ca se vor putea vizita in vacante. 

 

Una peste alta, se pare ca ar fi o idee buna si momentul potrivit... 

 

Am uitat sa spun ca copiii deja au prieteni in România. Jodie are 2 prietene foarte apropiate, fetele uneia dintre cele mai apropiate prietene ale mele din copilărie, cu care se vede in fiecare vara si e ca si când nu s-ar fi despărțit pentru 10-11 luni. John are un prieten de aici din Shnaghai, mutat înapoi in România, cu care tot așa se vede in fiecare vacanța si se înțeleg minunat. Si mai are un prieten in Moldova, se întâlnesc când mergem in vacanța la Agapia, un băiat nemaipomenit. Jane are si ea 2-3 prietene. 

 

In afara de asta, 9-10 luni este un timp extrem de lung ca sa îți faci prieteni. Copiii din ziua de azi țin legătura pe internet, John cel puțin vara, când toată lumea pleacă pe la locurile lor de origine, face video calls cunprietenii lui aproape zilnic. Deci după anul in România, cred ca nu le va fi greu sa își mențină prieteniile formate, chiar bazându-sinprietenii doar 6-7 saptamâni pe an...

 

Coleman (soțul meu) călătorește mult. Mult. Din 12 luni, 4 luni nu e acasă. In general călătorește in jur de 10-12 zile odată. Deci dacă eu si copiii mici vom fi plecați pentru o luna in Noiembrie si apoi din Ianuarie in Aprilie (cu el venind 2 saptamâni in mai) nu cred ca ar fi prea greu. In plus, ne vedem zilnic online. Si el va putea merge 2-3 zile sa vadă copiii mari de câte ori este in Europa pentru business. 

 

Cat despre John ca va fi o stagnare academica, chiar dacă ar fi așa, nu e absolut nici o problema. Noi chiar nu ne-am dorit ca el sa între la liceu la 12 ani si eventual sa plece la colegiu la 16!!! Așa ca dacă nu va testa la nivelul necesar pentru liceu după anul in România, vom fi bucuroși sa amânăm liceul cu un an. Dar eu cred ca deși școala in România este vorbita de rău pe toate forumurile si in toate ziarele, totuși academic este la un nivel bun. Da, profesorii sunt așa si pe dincolo, dar totuși se fac materii in școala medie care nu se fac in alte tari decât in liceu (fizica, chimie, matematica avansată). Nu văd de ce ar fi o stagnare -- ma puteți lumina? 

 

Cu cât primesc mai mult feedback, cu atât mai clar mi se pare... Va mulțumesc mult ca ma ajutați sa văd lucrurile mai clar...



#29
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 07:02

Cu scoala am un raspuns relativ simplu. Sunt scoli/licee/colegii cu pretentii mai ridicate de invatatura cum sunt si altele unde nu se prea omoara profesorii sa pretinda. In principiu la prima categorie sunt elevi care ca sa reziste cerintelor ridicate invata in timp ce la celelalte mai putin. Dar spun in principiu pentru ca in realitatea la oricare scoala ar fi daca cineva doreste sa invete o face la cel mai inalt nivel indiferent de profesor/colegi etc.  Asa incat daca va vrea sa invete o va face pentru ca asa va dori. Da, nivelul oficial predat la materii reale matematica/fizica/chimie conform programelor scolare este la un nivel ridicat. Doar sa invete ce se cere si la nivelul care se cere si va fi foarte bine.



#30
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 08:53

Am citit, m-am gandit...

Daca instinctul tau spune ca e bine sa faceti asta, daca sotul si copiii gasesc ca e realizabil, sunt sigur ca o s-o faceti.

Si o sa castigati cu totii.

Bafta!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -