Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 110

fiv

637 raspunsuri la acest subiect

#131
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 17 aprilie 2015 - 11:54

    Sorina fetele de aici au cateva fivuri in spate,cu/fara implantari,de aici si dorintza de a analiza fiecare aspect pt a primi un tratament adecvat,daca se gaseste medicul potrivit pt asta.Tie acolo ma indoiesc ca-ti va face cineva analiza asta dar si fara analiza sunt clinici care includ in protocol medicamente pt scaderea imunitatzii.Hai nu te speria,ca majoritatea fetelor au reusit si fara asta...am ramas cateva "babe" care nu au avut noroc.



#132
Tina15

Tina15

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 18 aprilie 2015 - 15:00

Salutare fetelor si Andrew!

Hristos a Inviat!

Mi-am luat o pauza dupa esecul de la fiv 2 sa ma refac ca simteam ca o iau pe camp si acum evident o luam de la capat. Luna viitoare ar trebui sa fie fiv 3, dar inainte de asta, am programata luna asta o histeroscopie la Tg Mures cu dr. Muntean Mihai. A mai facut careva histero cu el? La telefon mi-a zis ca la ei se face cu rahianestezie sau anestezie totala (cu intubare) si am intrat total in panica, sunt chiar pe punctul de a renunta. Nu a facut nimeni cu sedare? Avand in vedere ca e doar histero de investigare in faza asta mi se pare prea complicata anestezia. A avut cineva rezultate mai bune la fiv dupa histero? Va rog din suflet sa imi dati cateva sfaturi. Multumesc frumos.



#133
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 18 aprilie 2015 - 15:07

   Tina nu e motiv sa te sperii,se face cu anestezie ca in cazul daca se gaseste ceva sa poata curata sau daca face si biopsia de endometru sa poata recolta fara sa te zvarcolesti.Sunt multe fete care au reusit dupa histero,mai ales cele care au avut ceva de curatat.Eu am facut 2histero,dureaza putin ca la punctia foliculara,dar fara anestezie sincer nu as face.

   Adevarat a inviat!Curaj si de la capat,asa parca e cel mai usor sa trecem peste esec.

   Eu as face orice cu anestezie,asa stare zen am dupa,dupa 10anestezii cred ca am devenit dependenta:)).Pupici tuturor



#134
Tina15

Tina15

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 18 aprilie 2015 - 15:53

Multumesc frumos Dea! Nu vroiam sa fac fara anestezie, dar nu vreau sa fac anestezie in coloana! Daca e sedare e in regula! 



#135
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 18 aprilie 2015 - 16:00

    Pana acum nu am facut pt nimic anestezie in coloana,doar pe vena si uneori cu masca,dar atat.Si contrar celor spuse ca afecteaza anesteziile,pana acum nu m-au afectat cu nimic.Si nu am auzit inca pe nimeni ca la histero sa faca in coloana,sper ca nu ma insel:))



#136
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 18 aprilie 2015 - 16:47

Eu am facut histero fara anestezie, insa nu a avut nimic de reparat pe acolo. Nici nu as face un histero cu anestezie, durerea este exact ca la CM.

Insa daca faci, nu se face in coloana, ci ori cu masca ori prin vena, orcum nu dureaza mai mult decat o punctie.

Succes! 

(Eu nu am reusit dupa histero, tocmai ca nu de acolo venea problema)



#137
ciuripica

ciuripica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 454 mesaje

Postat 18 aprilie 2015 - 21:14

Hristos a inviat! 

Tina15, eu tocmai am avut o histeroscopie, dar cu prof. Szabo Bella, seful clinicii de la Spitalul Judetean Tg. Mures. In mod normal, anestezistul ar trebui sa vina sa vorbeasca cu tine si sa alegeti impreuna modalitatea de sedare. Unde faci, in Tg. Mures? Eu nu am auzit de dr. Muntean, poate e mai nou prin Tg. Mures, oricum avem atati medici gine incat nu e obligatoriu sa il stiu. Este bine sa ai trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat din care rezulta ca achiti CAS-ul  plus o copie xerox C.I. si originalul. 

Am avut internare de o zi, la ora 9 am avut internarea, la 11 am intrat in sala de operatie, iar la ora 16 eram acasa. Se pare ca la mine au gasit o formatiune polipoida la intrare in trompa stanga pe care au rezecat-o, am avut si biopsie de endometru, rezultatul il primesc in 3 sapt. 

P.S. 

Eu am mai avut o histeroscopie in 2012 unde mi-au descoperit cateva sinechii tot pe bordul stang si e bine sa faci cu anestezie(la mine a fost generala, fara intubare, cu masca). 

Pup fetele.



#138
Tina15

Tina15

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 19 aprilie 2015 - 08:51

Hristos a inviat! 

Tina15, eu tocmai am avut o histeroscopie, dar cu prof. Szabo Bella, seful clinicii de la Spitalul Judetean Tg. Mures. In mod normal, anestezistul ar trebui sa vina sa vorbeasca cu tine si sa alegeti impreuna modalitatea de sedare. Unde faci, in Tg. Mures? Eu nu am auzit de dr. Muntean, poate e mai nou prin Tg. Mures, oricum avem atati medici gine incat nu e obligatoriu sa il stiu. Este bine sa ai trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat din care rezulta ca achiti CAS-ul  plus o copie xerox C.I. si originalul. 

Am avut internare de o zi, la ora 9 am avut internarea, la 11 am intrat in sala de operatie, iar la ora 16 eram acasa. Se pare ca la mine au gasit o formatiune polipoida la intrare in trompa stanga pe care au rezecat-o, am avut si biopsie de endometru, rezultatul il primesc in 3 sapt. 

P.S. 

Eu am mai avut o histeroscopie in 2012 unde mi-au descoperit cateva sinechii tot pe bordul stang si e bine sa faci cu anestezie(la mine a fost generala, fara intubare, cu masca). 

Pup fetele.

 

Multumesc Ciuripica! Eu am programare la Nova Vita, maine dimineata si am vb cu dr la telefon si el mi-a zis ca anestezia e in coloana. Daca nu renunta la ideea cu coloana, renunt eu la histero si merg la Sibiu la Ispasoiu. Dar acuma e cam tarziu, sunt in ziua 5 de cm si nu prea am multe optiuni. Mersi mult pt sfaturi! Citeam status-ul tau...ai vreo cauza pt esecurile fiv-urilor? 



#139
ciuripica

ciuripica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 454 mesaje

Postat 19 aprilie 2015 - 09:27

Referitor la infertilitatea mea nimeni nu zice nimic, am avut un presupus P.C.O.S. , de care in urma unei laparoscopii cu drilling ovarian se pare ca am scapat definitiv. 

Dupa cum iti spuneam am avut o histero in 2012 cu dr.I la Sibiu caruia i s-a parut mult mai usor sa ma diagnosticheze cu adenomioza, aceasta fiind negata de 3 medici din Romania si Turcia inclusiv de histeroscopia mai nou avuta. I s-a parut mult mai usor sa puna acest diagnostic decat sa caute motivul real al esecurilor de implantare, adica 4 avute tocmai la Sibiu. 

Avand in vedere histeroscopia ta ai chiar foarte mult de ales deoarece aceasta se poate face intre zilele 7-11,12 ale cm asa ca ai timp sa te programezi la orice dr doresti si care iti respecta cerintele. La Spitalul Judetean Tg. Mures conditiile sunt foarte bune, medicii sunt exceptionali, nu are de ce sa iti fie teama ca este de stat, si nu e privat, in plus CAS-ul se ocupa de plata. 

Dintre medicii din Tg Mures iti recomand dr Capalna, Szabo, Marginean, Molnar, Nicolau, Andrei Sorin... 

Asa ca ai timp suficient sa iti faci programare. 



#140
ciuripica

ciuripica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 454 mesaje

Postat 19 aprilie 2015 - 09:29

Daca tot te hotarasti pt Sibiu sa iti duci tot ce ti-am scris in celalalt e-mail deoarece atunci platesti doar spitalizarea.

 

Succes.

 

[flo2]





Etichetat si cu fiv

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -