Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Recompensare rezultate bune la scoala cu bani, cadouri?

dezbatere educatie recompensare rezultate scolare

14 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 21:04

Eu am folosit metoda pentru scurt timp,pentru ca d efapt am realizat ca ne pacalim unii pe altii...

 

Tot ce-i posibil ca la unii sa functioneze,la noi nu a mers.



#12
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 08:38

Nu in mod constant, cadouri si ce e nevoie ii cumpar oricum, fara ocazii speciale, deocamdata nu are dorinte arzatoare ca sa o pot santaja [:D] , dar daca e nevoie, aplic orice metoda [:D]



#13
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 09:36

Off topic : Xbox e ceva foarte ergonomic si cu o putere de calcul grafic si numeric foarte mare, deci jocurile sunt faine.

 

Nu, la noi nu sunt bani dati (care ar fi convertiti imediat in bomboane la cei mici). Au cam orice cer (afara de jocuri), caci li se cumparam imediat.

Au inteles ca invata pentru ei si nu mai e motiv de santaj.



#14
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 11:32

Nici eu nu ii recompensez pentru nimic. lectii, note, ordine in casa , mic ajutor cu cumparaturile, etc.

Dar le dau intotdeauna bani pentru necesarul lor atunci cand imi cer. Daca isi doresc un cadou mai mare discutam cat de scump este si la ce le foloseste si hotaram daca luam sau nu. Daca luam, hotaram si cand pentru ca nu sunt intotdeauna bani de orice  dar in nici un caz nu se va schimba hotararea in functie de rezultatele scolare. Depinde doar de necesitatea acelui lucru/placerea de a avea acel lucru si bugetul nostru. Nici prin cap nu mi-a trecut vreodata asa ceva. Mai ales ca nu am doar un copil si atunci poate deveni presupun de-a dreptul periculos pentru ca pot aparea scantei intre ei. De ce unuia sa-i ceri sa se ridice o nota de exemplu de la 19trebuie sa atinga  20 pe cand pe celalalt il recompensezi daca reuseste de la 15 la 16 ceea ce e infinit mai usor?  E nedrept. Nici nu ii poti cere doar celui de 15 sa se ridice pentru a-l recompensa pe cand pe celalalt il recompensezi oricum pentru ca deja e pe 19.

 

Cred insa din ceea ce vad in jur ca are mare importanta gandirea parintilor si raportarea lor la recompense in aceasta problema. Daca parintii isi conditioneaza activitatea de un beneficiu palpabil atunci si copiii vor avea nevoie de asta.



#15
ad_b

ad_b

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 03 aprilie 2015 - 18:35

Si copilul meu a facut un astfel de pact cu sotul. Ii da o anumita suma pentru fiecare nota de 10 sau pentru medie. Nu prea m-am bagat in afacerea lor, dar cateodata ii spun ca ar trebuie sa-mi dea jumatate din banii primiti pentru ca eu stau pe capul lui la lectii. Recompensa nu s-a dat ca stimulare pentru invatat, ci pentru munca si efortul depus. S-a mers pe principiul ca daca la serviciu primesti salariu pentru munca depusa, sa primeasca si el bani pentru munca lui, mai ales ca de multe ori lucreaza cam tot atat cat un adult. Dar, am incercat sa-l stimulam cu bani si ca sa faca curat in casa sau in curte, dar a spus ca e prea multa munca si prea putini bani (sotul I-a explicat ca munca necalificata se plateste mai putin).





Etichetat si cu dezbatere, educatie, recompensare, rezultate scolare

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -