Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Recompensare rezultate bune la scoala cu bani, cadouri?

dezbatere educatie recompensare rezultate scolare

14 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 16:08

O discutie care am cules-o de pe un site expat la care sunt abonat. Intrebarea este simpla:

 

Recompensati copiii cand au rezultate foarte bune la scoala?

 

Exista parinti care ofera bani, jucarii, gadgeturi pentru rezultatele bune la scoala. Eu nu impartasesc aceasta practica. Voi ce credeti? Baiatul meu invata foarte bine si nu trebuie stimulat dar ma gandesc ca daca un copil nu se descurca, era dezinteresat de scoala, iar parintii nu au timp sa se ocupe, nu pot sa se ocupe, stimularea/motivarea intr-o anumita forma este necesara.

 

Cunosc si eu parinti care ofera un cadou pentru rezultatele scolare dar numai la finalul anului.

 

Sunt curios daca exista parinti din ambele tabere care sa-si expuna punctele de vedere. Si astept o dezbatere civilizata.



#2
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 16:15

Nu am recompensat nimic ce tine de invatat, citit sau diverse trebusoare pe care trebuie sa le faca decat... prin lauda (primele dati). Dar ma gandesc ca daca nu ar fi  mers treaba nicicum... poate as fi recurs chiar si la recompense... cine stie? Oricum, suntem doar clasa a III-a, deocamdata merge bine la scoala... cum va fi in viitor nu pot stii, nu?



#3
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 17:14

   Nici eu nu am recompensat material rezultatele scolare, insa remarc ca toti copiii sunt interesati de burse. Deci acum se agita sa "impuste" notele ca sa fie media suficient de mare (de bursa).

  Am discutat odata subiectul asta la un workshop de parenting si era un tata care recompensa financiar rezultatele la concursuri. Ceva de genul: locul 3 la Cangur - atatia lei, locul 2 - o suma mai mare... etc. Copilul respectiv se mobilizase si invata in plus fata de scoala, deci cel putin in cazul acesta a functionat recompensa materiala.



#4
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 18:37

Baietii mei vor, din senin:D, xbox. 

 

dar au zone unde performanta lor scolara lasa de dorit. Asa ca le-am expus situatia asa cum o vad eu:

 

- fara tentatia xbox notele lor (respective) nu-s stralucite si ma inrijoreaza. imi e teama ca daca iau xbox 2 belele vor cadea pe capurile noastre parintesti: o tona de discutii toata ziua de ce in timpul saptamanii e no xbox sau mai rau o sa ne saturam si cedam si notelel lor se vor duce si mai rau in jos, odata cu timpul de studii. (eu sunt worst case scenario:D)

 

asa ca le-am propus sa-si salte o treapta notele la math si science (partea lor de deal) si atunci eu, linistita cu scoala lor voi fi de acord cu xbox in weekends. Pe care btw il cumpara din banii lor, ca tot nu stiu ce sa faca cu ei.

 

nu stiu daca se pune la recompensa, asa cum e formulat targul, dar merge cu abordarea noastra generala: atunci cand ceri ceva trebuie sa fii pregatit sa si dai ceva.


Editat de Aqai, 01 aprilie 2015 - 18:37 .


#5
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 18:49

Dar ce-i cu xbox-ul asta frate, ca si fiu-meu numai asta viseaza. Nu-i mai place WII ca cica nu se joaca bine jocurile pe el ...yeah, right !!!

Eu pt școală nu ii premiez decat la sf.de an si daca e cazul, adica au luat un premiu deosebit, au luat nota maxima la testele pe stat ...

Dar ii platesc pentru treburi in casa - $1 de activitate (aspirat, curățat scari, strâns frunze afara).

Ca principiu, eu agreez recompensele pentru rezultate deosebite, cam de pe la 10 ani in sus, atunci cand incep sa inteleaga valoarea banului, sa se gandeasca in a economisi pentru ceva... De ce nu ?

#6
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 18:59

Aqai, aceeasi situatie este si la noi, isi doreste xbox. In cazul nostru, problema e putin diferita: nu este inca pe deplin acomodat cu temele pt acasa (sa lucreze individual, fara sa fie uneori impins de la spate), asa incat i-am spus ca mai asteptam pana vedem o schimbare. Intre timp, strange banutii necesari, iar noi il incurajam (verbal) ori de cate ori vedem ca se straduieste cu temele.

 

Mai recompensam uneori daca lucreaza suplimentar (mai mult simbolic, luam bilet la cate un spectacol, o figurina-personaj Lego pt colectia lui, sau ceva asemanator). Cred ca recompensele materiale pot fi o sabie cu doua taisuri mai ales pe termen lung, in principiu noi incercam sa le evitam.


Editat de Adriana mica, 01 aprilie 2015 - 19:00 .


#7
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 19:29

eu sunt in spatele lor la teme, adriana, suntem deci in aceeasi oala. 

 

am incercat sa-i platesc pt A's la teste, da zau cu ala 1$ sau fara, ei excat la fel fac asa ca nu are sens.

 

buflea, eu pentru treaba in casa nu le dau nici un ban. impreuna facem dezastru, impreuna curatam, ca nu eu m-am bagat cu cizmele si pantalonii in noroi... si nici eu nu m-am bagat in dulapul lor sa fac dezordine sau sa imprastiu jucariile.

 

le dau alocatie saptamanala, 2.5$. cu ce mai primesc de zilele lor se strag banuti.



#8
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 19:46

Dar ce-i cu xbox-ul asta frate, ca si fiu-meu numai asta viseaza. Nu-i mai place WII ca cica nu se joaca bine jocurile pe el ...yeah, right !!!

 

 

 

a complotat cel mare la scoala, cu colegii, dumnezeu stie... mi-a aparut cu un sticky cu model, an,  pret whatnot... si si o lista de jocuri :)



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 19:55

Da, ii promit luna de pe cer daca ia anumite rezultate la examenele cruciale ca GCSE, A level (in fel de treapta a ii si bacalaoreat in Rom) iar pentru testele sapatminale sau examenele anuale ce le are primeste felicitarile mele, iar daca ia note mici la aceste teste si examene ii tai accesul la internet pe o perioada te timp. La mine functioneaza super aceasta metoda, ca de vorba buna nu intelege desi are acusi 15 ani!



#10
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 21:02

Mie mi s-a parut oarecum cand eram eleva un dublu standard pe partea asta - adica in ideea in care copilul e pedepsit daca ia note proaste, ar fi normal sa fie si recompensat cand ia note bune :)) 

 

Eu, ca si copil de 10 pe linie toti anii de scoala, n-am fost niciodata recompensata pentru rezultate, monetar vorbind - iar de tata nici macar prea laudata n-am fost (direct, ca ulterior am aflat ca pe la colegi se mandrea cu mine :)) ). De fiecare data cand am incercat sa cer ceva argumentand cu notele de la scoala nu mi-a mers deloc, dar am primit, in limita posibilitatilor familiei cam tot ce mi-am dorit - poate doar unele lucruri mai tarziu decat le-as fi vrut eu (adica fix in momentul ACELA). Si da, a fost frustrant ca eu nu primeam nimic in contul performantelor scolare, iar pentru unii din colegii mei, zecele (care era un eveniment) atragea recompense. Dar in the end am ramas cu ideea ca ai mei imi fac cadouri mai deosebite doar pentru ca sunt parintii mei si ma iubesc, nu pentru ca am luat zece la mate, deci cred ca pe termen lung e oarecum mai sanatos. Mai ales ca am continuat sa primesc cadouri (chiar unele substantiale) dupa ce am terminat facultatea, just because they love me, fara conditionari :) 





Etichetat si cu dezbatere, educatie, recompensare, rezultate scolare

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -