Sari la conținut

Sari la conținut


Manifest "Romania Respira"


58 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 13:56

 

 

In fine, eu incercam sa spun ca daca exista un pic de buna vointa, exista loc sub soare pentru toata lumea. Pana la urma, daca ne gandim un pic, chestiile astea cu zone pentru fumatori si pentru nefumatori, cu fumatul interzis in institutiile publice nu exista cu ceva ani in urma. Deci, din punctul asta de vedere, un pas inainte chiar s-a facut.

Eu sunt de acord cu tine!!!

 

Si parerea mea de nefumator-fost fumator,este ca se si exagereaza foarte mult!!!!

 

Personal ,chestia cu fumatul in parcuri ,in aer liber este la fel d ebine o ingradire pentru fumatori,cum este pentru un nefumator sa stea la un loc cu fumatorii.

 

Inteleg cu fumatul la locul d emunca,in spatiile inchise,in restaurante...sunt perfect de acord,insa se cocheteaza cu legi usor absurde...vezi interzisul fumatului in masina personala,in apartamentul de inchirirat,fumatul in aer liber.

 

edit.Sigur ,sunt de acord ca nesimtirea trebuie pedepsita,legea trebuie respectata si eu am impresia ca in Romania nu se respecta aceasta lege ca in orice stat din Eurpa.


Editat de andacos, 31 martie 2015 - 13:59 .


#22
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 14:47

Letita, pai pe principiul asta, toate astea ar putea fi catalogate si ca facilitati acordate nefumatorilor.

 

In fine, eu incercam sa spun ca daca exista un pic de buna vointa, exista loc sub soare pentru toata lumea. Pana la urma, daca ne gandim un pic, chestiile astea cu zone pentru fumatori si pentru nefumatori, cu fumatul interzis in institutiile publice nu exista cu ceva ani in urma. Deci, din punctul asta de vedere, un pas inainte chiar s-a facut.

Si nici Romania nu era membra deplina UE. Acum a venit momentul sa se supuna legilor la care se supun toti cetatenii UE. Doar nu iti inchipui ca englezilor le-a parut bine ca nu se mai fumeaza in pub-uri! Dar asta e, s-au supus. Nici mie nu mi-a convenit ca se uita seful urit cind ma ducem la fumat si trebuia sa fumez in ploaie si vint. Dar asta e, nu se fumeaza in spatiile publice inchise. Punct. Nu stiu ce mai e de discutat. In spatiile deschise se fumeaza si aici.



#23
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 14:52

Romanii sunt cei mai mari fumatori pasivi dintre cetatenii europeni. Desi de 7 ani legea permite fumatul la locul de munca doar in camere separate si izolate, 62% dintre romani raporteaza ca au fost expusi la fum de tutun la locul de munca.

 

Proiectul de lege in forma depusa initial „a fost maltratat scriptic si verbal de reprezentantii poporului care nu numai ca nu inteleg misiunea unui astfel de demers legislativ dar nu au nici notiuni elementare legate de relatia dintre fumatul pasiv si activ si sanatatea unei natii”, afirma profesorii.

Printre cei mai vocali sustinatori ai fumatului si industriei tutunului sunt senatorii PC Dumitru Pelican si Cristiana Anghel (senatoarea promovata de Antena 3), ultima referindu-se la initiativa profesorilor in medicina ca fiind „o mizerie de lege”.

 

Cum e legea in alte tari:

    Grecia: fumatul e interzis in baruri, restaurante, cafenele, camere speciale pentru fumat nefiind permise.

    Olanda: fumatul este interzis in cafenele, baruri, restaurante. Sunt exceptate cafenelele mici, fara angajati, cu conditia afisarii unui anunt ca acolo se fumeaza.

    Spania: fumatul este interzis in cafenele, restaurante, cluburi.

    Suedia: fumatul este interzis in baruri, restaurante, cluburi si la locurile de munca. Exista posibilitatea unor spatii speciale pentru fumatori, dar doar 2% dintre localuri au optat pentru asta.

    Ungaria: fumatul in spatiile publice este interzis.

    Italia: fumatul in spatiile publice este interzis, dar sunt permise spatii speciale pentru fumatori.

    Polonia: fumatul este interzis in baruri, restaurante, pe stadioane sau la locurile de munca. Exista posibilitatea ca una din camere sa fie destinata fumatorilor, doar daca este inchisa si cu ventilatie corespunzatoare.



#24
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 15:04

Si nici Romania nu era membra deplina UE. Acum a venit momentul sa se supuna legilor la care se supun toti cetatenii UE. Doar nu iti inchipui ca englezilor le-a parut bine ca nu se mai fumeaza in pub-uri! Dar asta e, s-au supus. Nici mie nu mi-a convenit ca se uita seful urit cind ma ducem la fumat si trebuia sa fumez in ploaie si vint. Dar asta e, nu se fumeaza in spatiile publice inchise. Punct. Nu stiu ce mai e de discutat. In spatiile deschise se fumeaza si aici.

 

Pai eu tocmai iti spuneam ca si acuma fumatul este interzis in institutiile publice si in restaurantele care au optat sa fie exclusive pentru nefumatori. Eu personal nu am vazut niciodata intr-un local pentru nefumatori persoane care sa fumeze. De exemplu, in urma cu vreo doua luni am fost intr-un fel de mall Bucuresti, la un fel de food court, mi-am comandat o cafea si am cerut si o scumiera, moment in care mi s-a spus scurt, nu avem scrumiere, la noi nu se fumeaza. Ok, m-am conformat.

 

Nu pot insa sa inteleg dece ar trebui sa fie toate localurile exclusive pentru nefumatori. Atata timp cat exista localuri pentru nefumatori si pentru fumatori, toata lumea avand posibilitatea sa opteze, nu vad unde ar fi problema. 

 

De asemenea, in masura in care o firma privat de exemplu ar dori si ar avea posibilitatea de a amenaja un spatiu pentru fumatori (asa cum se amenajeaza si bucataria sau o sala de mese), iarasi nu vad de ce ar trebui interzis complet fumatul in spatiile respective. Ca nu obliga nimeni pe nefumatori sa frecventeze spatiul respectiv.

 

Da, de accord ca fumatul nu trebuie permis in spatii inchise, nu trebuie permis in taxiuri, in incinta locurilor de joaca pentru copii, dar din ce vad eu deja se merge pe ideea interzicerii fumatului inclusiv in spatii deschise, inclusive acolo unde se pot amenaja spatii special destinate fumatorilor, etc, ceea ce mi se pare un pic exagerat.



#25
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 15:29

  Marea majoritate a restaurantelor au spatii pentru nefumator - ori cat o cutie de chibrituri, ori fara pereti despartiori. Cea mai tare faza a fost la intrarea intr-o cofetarie. Ca sa ajungi cu copilul in zona de cofetarie+nefumatori era musai sa strabati cafeneaua - unde putea ingrozitor a tigara. Cam asa sunt legile la noi... pe jumate.

  Imi doresc sa gasesc restaurantul din care sa ies cu hainele nemirosid a fum (tigara+mancare). Teoretic as zice ca astept vara sa stau la terasa dar si aici vine fumul de la masa vecina... Cum pot face?



#26
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 16:23

Da,as vrea sa pot merge la orice restaurant din Romania si sa nu fie fum  - intr-o tara normala noi NEfumatorii nu trebuie sa fim intoxicati de fumul care iese din plamanii fumatorilor.

Intr-o tara normala, nefumatorii sunt respectati si considerati normali.

 

Fumatorii nu au decat sa fumeze in casele lor si sa isi intoxice copiii lor cu fumul toxic.



#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 16:24

 

Nu pot insa sa inteleg dece ar trebui sa fie toate localurile exclusive pentru nefumatori. Atata timp cat exista localuri pentru nefumatori si pentru fumatori, toata lumea avand posibilitatea sa opteze, nu vad unde ar fi problema. 

 

alyx, e decizia Brussels-ului in spatiile inchise nu se fumeaza si eu cred ca toti cetatenii EU trebuie sa se conformeze daca vor sa fie in uniune. Daca nu, la revedere si un praz verde, nu putem sa respectam numai legile care ne convin. Asa e viata. 



#28
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 16:36

Sunt Alina si va marturisesc ca ...am fost fumatoare.

Inainte de a decide ca imi doresc un copil, am decis ca e momentul sa renunt la fumat.

Putine sunt lucrurile despre care voi spune "pentru totdeauna" sau "niciodata"

In ceea ce priveste fumatul pot spune raspicat "Am renuntat la fumat pentru totdeauna. Niciodata nu voi mai fuma"

Ii respect pe cei care aleg sa fumeze, am prieteni care fumeaza inca.

Respectul inseamna a ne respecta unii altora chiar si "aerul respirat".

 

Alyx eu lucrez intr-o institutie publica, intr-un minister. Bucuresti / 2015. Si ce sa vezi... La capetele holurilor se fumeaza..... Sunt niste fituici care marcheaza "loc de fumat". spatiu, aer comun


Editat de alinuk, 31 martie 2015 - 16:40 .


#29
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 16:38

Asa este Letitia, legile Uniunii trebuie respectate.

 

Totusi daca citesti ce a scrisredactor un pic mai sus, se pare ca exista si alte tari din UE  in care este permisa amenajarea de spatii speciale destinate fumatorilor? Or fi oare fumatorii lor superiori fumatorilor din Romania?



#30
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 16:42

Sunt Alina si va marturisesc ca ...am fost fumatoare.

Inainte de a decide ca imi doresc un copil, am decis ca e momentul sa renunt la fumat.

Putine sunt lucrurile despre care voi spune "pentru totdeauna" sau "niciodata"

In ceea ce priveste fumatul pot spune raspicat "Am renuntat la fumat pentru totdeauna. Niciodata nu voi mai fuma"

Ii respect pe cei care aleg sa fumeze, am prieteni care fumeaza inca.

Respectul inseamna a ne respecta unii altora chiar si "aerul respirat".

 

Alyx eu lucrez intr-o institutie publica, intr-un minister. Bucuresti / 2015. La capetele holurilor se fumeaza.....

 

Si ce pazesc cei care ar trebui sa se asigure ca in cladire nu se fumeaza? cei de la paza de exemplu?

 

Eu merg la tribunale din mai multe judete. Nu se fumeaza pe holuri pentru ca vine imediat gardianul si te scoate afara, eventual te si amendeaza.

 

Ca exista cate unii prin diferite institutii care nu respecta legile nu inseamna obligatoriu ca absolut peste tot este asa.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -