Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghetar de primavara - A la recherche du PrinTemps perdu

pinguini ghetar primavara

951 raspunsuri la acest subiect

#21
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 12:18

Salut,

Ioana multumim de capitol...interesant ( si lung) titlu. Cred ca ai acos ghetarul ca aa vina primavara, il repui in functiune la vara?

Eu imi beau cafeaua deci orice spun aiurea e scuzabil.

Am avut un weekend plin de copii, am mai facut si o pana de cauciuc cu masina barbatului. Noroc ca eram inca in parcare la cursul de gym al baiatului, aproapa de casa.Am schimbat masinile si el a facut pana.
Copiii toti 3 au fost impreuna, 3, 9 si 14 ani. Daca aveam impresia ca cei mari au t mai intelegatori, m am inselat. Unul nu voia pizza, altul suc de portocale...uf. Al meu a mancat tot, dar a facut alte obraznicii... In fine.

La cap. primavara, n avem inca. E ba rece si frumos, ba mai caldut si urat ploaie, ninsoare. O veni si la noi...prin mai.

Am liber de vineri pana pe 6 inclusiv. Noi vom tine Pastele ortodox pe 12. Vineri mergem la ferma unde voiam, sa cumpar miere si baiatul sa faca chasse aux oeufs egg hunt si sa se dea cu poneiul si sa vada/smotoceasca alte animale domestice.

Pana atunci...travajo.
Ma duc sa ma pregatesc de scoala. Sa aveti o saptamana minunata!

#22
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 12:21

a propos de vinete, am facut sambata un baba ganoush.. demential.



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 12:22

eu am rh negative, ce anume vrei sa sti, pt sarcina?, 

La modul general. Sa stiu. Fii-mea are Rh negativ. 

de exemplu daca are vreo pierdere de sarcina pana sa vrea sa faca  copil...

 

Edit: e pur si simplu dorinta de a fi informata dinainte, de a stii ce anume subiecte sa ating cand o fi timpul sa o indrum.

Nu e vorba de vreo sarcina.



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 12:32

Rox cum e baba ganoush te rog? Am fost vineri la un restaurant turcesc si printre altele ne-au dat baba ganoush, dar nu stiu care o fi fost, ca erau tot felul de antreuri pe masa. Multa mincare ne-au dat, ce n-am putut minca am luat acasa la pachet.

 

Am mincat o salata foarte buna de vinete, in care se pun si ardei copti si curatati si maioneza dar fara ceapa. O nebunie! Poate fac de pasti. De obicei eu fac salata de vinete cu ceapa tocata si maioneza. Nu curat semintele niciodata.



#25
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:05

Rox cum e baba ganoush te rog? Am fost vineri la un restaurant turcesc si printre altele ne-au dat baba ganoush, dar nu stiu care o fi fost, ca erau tot felul de antreuri pe masa. Multa mincare ne-au dat, ce n-am putut minca am luat acasa la pachet.

 

 ia te uita, si turcii fac mai nou baba ganoush? [:)]

 

e asa: vinete coapte, zeama de lamaie, patrunjel mult,, tahini, usturoi pisat mult. sare si piper. si ardei iute - cat sa dea aroma. unii pun si rosii proaspete (noi asa mancam la libanezul preferat)

 

totul la blender. de data asta nu am mai copt vinetele pe flacara ci le-am taiat jumatati, le-am crestat inauntru, am stropit cu ulei de masline si am pus sare mare pe ele si am lasat la vreo 225 de grade cam 30 de minute.



#26
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:11

strumphitza, atunci cand s-au strans bani pentru coroana, au ramas 168 lei in plus. Imi dai un PayPal sa ti-i trimit sau... ce facem cu ei? Adica ai tai sunt, tu trebuie sa hotarasti [pup]



#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:13

Multu Rox! Acu stiu care era, barbata-meu a lins farfuriuta in care era pus si avea si rosii, eu de-abia am reusit sa gust putin. Dar de ce origine e de te miri ca fac turcii? Libanez?

 

Eu fac vinetele numai in cuptor, dar doar le intep cu furculita. Se curata foarte usor. Le las la scurs si apoi le fac.


Editat de Letitia1, 30 martie 2015 - 13:15 .


#28
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:23

da, toate popoarele din jurul Mediteranei fac un fel de baba ganoush, dar nu e numit asa la turci (patlicanli salatasi ii zic ei - adica salata de vinete, simplu). tocmai ce am citit ca armenii pun chimen, fac si egiptenii... deci e ceva foarte intalnit.

si am facut si naut crocant.. o nebunie!!



#29
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:31

Si eu am RH negativ. Dar depinde si de partener. Daca si el e rh negativ nu e nicio problema. Apare problema daca el e rh pozitiv.

Atunci, in cazul unei pierderi de sarcina, se face imunizare cu imunoglobuline, sa nu fie risc la al doilea copil.

La mine a fost așa: primul sot rh negativ. O sarcina avortata, apoi un copil.
Al doilea sot rh pozitiv. Dar având in vedere ca nu aveam de unde sa fiu imunizata la primul copil nu s-a pus problema. Dupa naștere am primit imunoglobulina pentru ca ne mai doream un copil, insa m-a fost sa fie.

#30
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:40

strumphitza, atunci cand s-au strans bani pentru coroana, au ramas 168 lei in plus. Imi dai un PayPal sa ti-i trimit sau... ce facem cu ei? Adica ai tai sunt, tu trebuie sa hotarasti [pup]

 

rall, nu am ce sa fac eu cu banii [flo] propun sa ii donam pentru cineva in nevoie, daca si lumea ce a donat e de acord? Alta idee nu am?! Poate pentru baietii Manuelei, doamna de la Piatra cu cancer de care are grija Laura25? Sau orice alt caz daca stiti unde e nevoie de niste bani? 

 

Tin pe aceasta cale sa va multumesc mult inca o data de implicare si sustinere. [flo2]  [flo2]  [flo2]  Coroana de la pinguini nu stiu cum au facut baietii de la groapa la final, dar au pus-o asa frumos de se vedea de cand intram pe poarta cimitirului si in cele cateva zile dupa cat am fost acasa si am fost sa ii aprindem lumanari, tresaream cand o vedeam... 

 

M-ati impresionat, si pe mama si surori, m-au tot intrebat de pinguini... si m-au mai impresionat cateva prietene din facultate, care si-au luat din timp si au calatorit sute de kilometri doar sa vina sa isi ia ramas bun de la tata pe care l-au cunoscut si sa ne sustina. O buna prietena a plecat la 5 dimineata din Brasov si a ajuns exact cand il scoteau pe tata din casa, a mers cu noi pana la cimitir si apoi la restaurant si au plecat inapoi la Brasov in aceeasi seara si a 2a zi au lucrat. Asta chiar m-a impresionat pana la lacrimi.  [asia]





Etichetat si cu pinguini, ghetar, primavara

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -