Sari la conținut

Sari la conținut


Postul intermitent


69 raspunsuri la acest subiect

#21
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 03 iulie 2018 - 09:41

Un articol interesant

 

http://www.laviniabr...ittent-fasting/



#22
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 05 iulie 2018 - 04:01

 Exact asa este!

Nu am inteles exact ce-i cu bulionul,dar gusturile nu se discuta!

Eu personal,nu as manca/bea bulion sub nici o forma,cum nu mananc nici fructe de mare,desi sunt foarte sanatoase,dar mie pur si simplu nu imi plac.

In rest,sunt de acord si intr-adevar aduce mai multe beneficii ,decat mancatul de trei ori pe zi si 3 gustari,cum recomanda nutritionistii.

Bine , nutritionistii stiu una si buna : Nu mananci ,nu slabesti!

Ei bine,eu am mancat cum mi s-a sugerat pentru problema mea,metabolism lenes,si in doar 2 saptamani ,am luat in greutate exact 4.700 de grame.

Postind intermitent,am acces seara,la ce imi pofteste inima si totusi,slabesc atunci de ce sa mananc oua fierte cu un ardei gras,un piept de pui uscat cu o salata,cand pot manca salata de vinete,pasta de naut,salata de beuf,falafel (chiftelute din naut,nu la cuptor,ca atunci ies uscate si necomestibile,dar prajite in ulei de cocos) + indragitul desert ,normal ,in limita bunului simt,si cu ingrediente alese,dar nu ma dau in laturi ,nici de traditional,caci o viata am,si daca nu mananc acum,atunci cand?! asa ca placinta cu mere e mai mult ca binevenita,crema caramel,tiramisu si altele inrudite.



#23
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 05 iulie 2018 - 09:59

Luna, o fi fost vorba de bouillon, supă concentrată, asta parcă merge mai bine.

 

Si eu zic ca nu,are rost sa te fortezi cu ceea ce nu-ți place, nici eu nu mananc fructe de mare sau ulei de masline, nu suport gustul, chiar daca e sanatos.



#24
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 08 iulie 2018 - 00:53

intr-adevar e foarte important ca sa trecem prin filtrul ratiunii si al bunului plac,toate informatiile legate de dieta,caci cum ,mai spus-o si o repet,nutritia e ca religia.

Fel si del de diete si milioane de adepti care se jura ca a lor e cea mai buna.

Eu nu sunt nutritionista dar ma pasioneaza,in egala masura,ca, si alte subiecte ,insa nu am capacitatea de a spune ca e bine sau nu!

Cate bordee,atatea obiceiuri!

Eu am rezultate bune cu postul si daca am,si imi este la indemana de ce sa nu ma bucur de el,precim o fac milioane de adepti + cei care postesc intermitent fara sa stie (crestini,otodoxcsi,musulmani) ,si au numai de castigat!

Postul are marele avantaj ca poti posti cand ti-e la indemana o zi -doua,trei apoi iar mananci normal,iti aduci aminte iar ....

Dupa doar 2-3 zile de post se pot schimba primele schimbari;mai multa energie,somn mai putin,claritate mentala!

Fata devine ma grasa,chiar apar cosuri daca tenul este seboreic,se urineaza mai des .

Adaug ca a nu manca nimic,duce la neschimbarea acului cantarului zile la rand,mancand dimpotriva poti pierde pana la 400 -500 g zilni,chiar mai mult daca de ex.mananci proteic si fara paine.

Jason Ferrugia,un impatimit al dietei,a scris o carte superba,si desi incalcam legea proprietatii intelectuale,iti pot trimite o varianta electronica a scrierii lui daca imi lasi un email.Omul e foarte de treaba ,chiar nu s-ar supara daca ar stii ca i-am dat cartea mai departe,caci la randul ei a scris-o ca sa inteleaga lumea mai bine ,ce si cum,mai ales ca a avut si el mentori ,caci nu e usor sa incorporezi postul cu cresterea musculara,omul la aceeasi varsta cu mine ,43 are un fizic si mental de invidiat.



#25
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 09 iulie 2018 - 15:01

Luna, [flo2]

 

sunt in faza de tatonare, am citit si subiectul din urma.   [:D] 10 kg in 3 luni, mi se pare f .f.bine. Eu as vrea si macar sa declansez procesul de slabire. Eu m am ingrasat mult cand am avut hp si rontaiam toata ziua, plus pana am descoperit ce am, ca dadeam vina pe stres.  [fri] .In plus imi trebuie ceva care sa se plieze cu obiceiurile familiei, ai mei sunt tot timpul la masa, fac si f mult sport, perioada de crestere, etc.

 

Tu parca faceai si miscare, te tii de program ? 

 

 

P.s dieta in timpul,ramadamului nu mi se pare sanatoasa, ei nu beau si nu mananca nimic toata ziua, ca sa rupa seara, dupa aceea te duci la culcare  [alcool]

 

da promit ca incerc, azi de ex multa apa cu lamaie si lichide



#26
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 09 iulie 2018 - 15:19

Si eu sunt prin zona , incerc sa tin intervalul orar 19-10 si 2 zile neconsecutive pe lichide. [:)]



#27
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 23:54

P.s dieta in timpul,ramadamului nu mi se pare sanatoasa, ei nu beau si nu mananca nimic toata ziua, ca sa rupa seara, dupa aceea te duci la culcare  [alcool]

 

Tocmai asta ma intriga pe mine,de cand am ajuns in Emirate!

Pana acum 16 ani,nu am auzit de Ramadan si mare mi-a fost mirarea cand deodata vad o forfota de zile mari la Carreffour si oferte de neegalat de  [:)]  Ramadan! orez in saci de 10 kg.,zahar tot asa ,si normal primul lucru a fost sa aflu si eu ,de fapt ce e vorba,ca sa aflu ca de fapt,lumea intra in Post?!

Nu detaliez,insa pentru mine postul inseamna abtinere de la mancare,dupa care infranarea poftelor.

Ori aici,se intampla tocmai pe dos! Seara iama in mancare,pana dimineata devreme! si lumea,nu toti (adevaratii musulmani nu) mananca la greu halva,baclavale si altele inrudite pana nu se satura si apoi tot dorm (unii chiar pana-n ceas de seara) ,iar dupa 4 saptamani,cei care si-au infranat poftele,isi cumpara haine noi (barbati,femei si copii),apoi isi etaleaza corpul vizibil subtiat!

Mi-au trebuit ani si ani,plus lecturi suplimentare ca sa inteleg despre ce e vorba! 

Cand am citit primul articol despre Postul intermitent intr-o revista de fitness ,cu argumente pro si contra mi-am zis  [il] Voila! exact ceea ce cautam si nu gaseam

Acum,nu zic ,ca toata lumea sa posteasca,dar psihicul meu nu rezista mult la dieta cu o feliuta de paine,un castravecior si maine din nou,la fel! si tot asa,chiar 100 de zile.

Respect pe cei care o fac,si sunt multi ,dar eu oricat de disciplinata as fi,dupa 4 zile tot caut ceva adaos la dieta intiala,dupa care remuscarile de rigoare,si intri in ciclul fara,de final,al eternei cure de slabire!



#28
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 15 iulie 2018 - 00:02

Si eu sunt prin zona , incerc sa tin intervalul orar 19-10 si 2 zile neconsecutive pe lichide. [:)]

 

Esti chiar bine incadrata ,insa daca faci si sport ,chiar nu ai nevoie de zilele cu lichide!

Daca nu ,se poate,mai ales vara! sa mananci fructe,legume ,care oricum nu ingrasa,daca le mananci ca atare! Normal,fructe,nu de toate felurile,caci contin fructoza,care la final e tot zahar,cand vine vorba de descompunere.



#29
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 27 octombrie 2019 - 23:43

Iata ca a sosit si un premiu Nobel anul acesta pentru dr.japonez care a venit cu evidente clare privind efectele si beneficiile postului intermitent.

 

https://brightside.m...ic&utm_campaign



#30
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 28 octombrie 2019 - 09:00

Luna ,  [flo2]  [flo2]

 

Vroiam numai sa spun mersi , când am citit postarea ta , s- a produs parca declicul . Mi se pare o metoda relativ ușor de ținut , in comparație cu dietele restrictive. 

Singura mică nelămurire  cafeaua cu lapte dimineața întrerupe postul sau nu ? 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -