Sari la conținut

Sari la conținut


Mononucleoza sau amigdalita severa ! urgent idei va rog


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 23:47

Buna seara!

Am un nepotel de 6 ani care de cateva zile se confrunta cu o pb pe care nimeni nu o desluseste, doctorii bajbaie intre diagnostice.
A debutat ca o raceala, cu dureri de cap, un pic de febra ca in 2-3 zile sa i se umfle ganglionii de la gat f tare, puroi pe amigdale, stare gen f rea.
Au mers la spital, acolo i s-a luat sange dar pt teste usuale desi era suspect de mononucleoza, care are testare specifica, dar nu au facut-o, de flegmon amigdalitic...sau ceva dar nu stiau ce.
L-au internat ambulatoriu, cu branula cu cefort
Nimic schimbat din ce in ce mai rau.
I-au pus si gentamicina.....mai nimic
Azi deja nu respira ok, greoi.
Are leucocitele 30000 si risc pe ficat. Splina e marita, simptom al mononucleozei.
Ideea e ca in fiecare zi ii schimba diagnosticul.
Abia azi l-au chinuit iar la sange pt analiza epstein-bar.
La Babes au zis ca nu e de internat acolo.
Face febra continuu, 39.
Ce e de facut !?
Antibioticul poate nu e bun. Nu i-a facut nimeni antibiograma, i se dau dupa ureche....
Va rog un raspuns, o idee.....
Cum e la spital privat ? Poate sunt mai atenti acolo, stiti unde au pediatrie buna ?
Suntem f ingrijorati. E cel mai frumos copiol din lume si sufera f tare.....
Multumim!

#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 00:36

Sanatate multa! 

 

Nu sunt medic si nu iti pot da sfaturi.

Ce stiu e ca mononucleoza este data de un virus, nu are tratament specific decat ca la orice alta afectiune data de virusi - antitermice, lichide multe, dureaza vreo 10 zile.

Pentru suprainfectia bacteriana se aplica profilaxia ca pentru streptococ deci fara antibiograma.

 

Daca are angina, la fel poate fi virala, bacteriana cu streptococ si iarasi nu necesita antibiograma pentru ca streptocoul este sensibil la un anumit gen de antibiotice.

 

Daca are infetie bacteriana cu haemophilus influenzae se da mai intai un antibiotic cu spectru larg pana iese antibiograma.

 

Probabil ca i-au facut exudat si se astepata rezultatele.

 

Inca o data sanatate micutului.



#3
gabib

gabib

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 10:08

Pentru diagnosticarea mononucleozei se face testul serologic ( tip Eliza) EBV VCA IgM - la Sp. Victor Babes costa 15 lei, rezultatul se obtine in max 7 zile



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 10:16

daca e intr-adevar mononucleoza antibioticul este dat degeaba. trebuie asteptat rezultat pentru ea.



#5
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 17:21

Astazi sora mea a decis sa il interneze (desi dr a zis ca nu nevoie), pt ca in primul rand copilul nu mananca nimic, e din ce in ce mai rau.
A obt acceptare pt transfer si acum sunt la Bals Colentina.
Ghiciti ce? Dr de acolo au certat-o tot pe ea ca nu l-a adus...
De duminica e pe drumiri intre spitale, in fiecare zi copilul primeste alt diagnostic, totul este suspiciune, in fiecare zi e chinuit sa i se ia sange....desi puteau sa le faca pe toate de la inceput.
Aici i-au schimbat tratamentul pt ca nu era ok.

Pe mine ma ingrijoreaza nr de leucocite. Credeti ca sunt asa mari de la infectie ?
Se poate duce infectia in alta parte ?

Imi spune ca e f bine in acest spital, liniste, curatenie si f gol, toata lumea i-a acordat atentie sporita.

#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 17:42

Ma bucur ca e pe maini buni si cei de la Bals ii acorda atentia pe care o merita.

 

Despre infectie nu stiu ce sa zic  daca si cum se poate raspandi.

 

Tin pumnii in continuare si sanatate multa.



#7
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 19:23

Multumim !
Sunt foarte ingrijorata mai ales ca nu sunt in tara langa ei..
Mi-a spus ca i-au luat f mult sange din nou dar de data asta nu l-au chinuit deloc, nu a plans, nimic.la celalat spital, budimex, l-au acuzat ca e rasfatat, ca plange f tare,in conditiile in care ele nu gaseau vena, nu curgea sange si il ghiorlaneau cu acul...
Aici i-au facut multe, radiografii, exudat nas/gat, urina, multe. I-au bagat glucoza pt ca nu manasnca nimic de durere si doctorii de la budimex nu au vrut sa il interneze....
E strigator la cer....

#8
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 19:45

Da, la o infecție de orice natura, creste numărul de leucocite. Nu exista test rapid de mononucleoză? Noi numai cu asta lucram in laborator, in 5 minute ai rezultatul.
In mononucleoză creste si mai mult.

Proteina C reactiva poate da informații in diferentietea Infecției: virală sau acută. Nu i-au facut analiza asta? La noi e prima care se face la copii, sa vada daca e cazul sa meargă mai departe cu exudat si antibiotic. Altfel nu se prescrie antibiotic, daca e viral.

#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 19:53

Eu chiar nu cred ca in doua spitale nu s-a gindit nimeni la mononucleoza,doar ca probabil dureaza pina apare rezultatul .Si pina apare i s.a dat tratament general,cu arie larga ...



#10
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 22:52

La noi a inceput cu o oboseala continuua.Itr.o seara ne jucam si cand il ating il simt caldut avea ganglioniii marii pe gat,Dimineaa avea febra mare ,39.Am fugit la pediatra ,exudat,analize,si amoxicilina.

Acasa odihna multa,la nevoie antitermice,hrana atunci cand vrea si ce vrea .Sunt 10 in cap a durat treaba asta ....si.a revenit foarte bine.Dar vreo 2,3 luni l.am scos de la orice efort ,nici pe jos sau in parc nu mergeam.Ne jucam mult in curte.

Din ce  povestesti tu ....inteleg un copil bolnav si niste medici de spitali mari rusinos de incompetenti.

Sanatate multa!

In Romania cand te gandesti sa faci un copil te gandesti sa faci si medicina dar nu in tara ....undeva in strainate!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -