Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Analiza genetica, ati dori sa stiti ce boli va "pasc" pentru planurile de viata? Sau mai bine nu?


28 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 13:43

Din ce in ce mai multe persoane (mai ales cei care isi permit) isi fac studii genetice amanuntite care le indica ce riscuri de boala au.

 

De exemplu, Angelina Jolie stie ca are o mutatie a genei BRCA1 care indica un risc crescut de cancer la san si cancer ovarian. Mama sa a fost diagnosticata cu cancer la 49 de ani. Din aceasta cauza, preventiv, Angelina si-a scos sanii acum 2 ani iar recent a hotarat sa-si scoata si ovarele. Niste operatii grele cu impact psihologic si al stilului de viata mare!

 

Un alt exemplu, Sergey Brin (unul din patronii Google) stie in urma unor studii similare ca mai are cam 10 ani de viata de calitate inainte ca sa fie afectat de un Parkinson devastator. El sufera de o mutatie genetica LRRK 2,

care indica sanse crescute de parkinson.

 

Intrebarea este: daca ati avea posibilitatea sa va faceti astfel de analize genetice le-ati face? Suportati ideea ca exista sansa sa aflati de o boala la care sunteti expusi?



#2
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 14:23


 

Intrebarea este: daca ati avea posibilitatea sa va faceti astfel de analize genetice le-ati face? Suportati ideea ca exista sansa sa aflati de o boala la care sunteti expusi?

 

E o intrebare grea.

 

Mi-ar placea sa stiu doar daca as putea face ceva sa previn boala, asa cum a facut Angelina.



#3
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 15:28


 

Intrebarea este: daca ati avea posibilitatea sa va faceti astfel de analize genetice le-ati face? Suportati ideea ca exista sansa sa aflati de o boala la care sunteti expusi?

 

Doar daca as putea face ceva.

Daca tot nu fac nimic, doar sa stiu ce ma asteapta...nici vorba.

Dupa parerea mea atitudinea Angelinei este una deosebit de curajoasa, si totodata corecta.



#4
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 16:14

Da, categoric DA ...

Cum adica numai daca as putea face ceva ...pai a stii cu ani inainte este un mare avantaj, poti face orice sa ameliorezi, stagnezi evolutia bolii.

E timp castigat ...in cazul mutatiilor genetice, e timp castigat in lupta cu tine însăți.

#5
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 16:38

Da, absolut mi-as face si as vrea sa stiu, fie ca pot face ceva fie ca nu... altfel iti folosesti timpul daca stii aproximativ cat mai ai.



#6
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 16:57

Da. Si daca ar fi curabila si daca nu. Eu cred ca este bine sa stii ce te asteapta.  



#7
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 17:01

Hmmm, delicata intrebarea. As vrea sa stiu dar as vrea sa stiu doar eu. Dar ma tem ca in momentul in care astfel de teste vor fi extrem de comune ... si altii vor sti care sunt sansele mele sa fac cine stie ce boala. Si la altii ma refer la firmele de asigurari care sigur vor fi interesate sa stie inainte de a face asigurari de sanatate si de viata cam care le sunt riscurile. SI ma mai refer si la societatile farma si medicale, care poate imi vor propune diverse tratamente revolutionare sau sa fac parte din cine stie ce loturi experimentale pentru diverse....

Nu stiu cat de pregatiti sunt oamenii, etic vorbind pentru a gestiona predictii destul de clare despre viitorul lor.



#8
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 17:21


Cum adica numai daca as putea face ceva ...pai a stii cu ani inainte este un mare avantaj, poti face orice sa ameliorezi, stagnezi evolutia bolii.

 

 

Pai asta zic si eu, daca poti face ceva, orice sa ameliorezi.

Daca nu e nimic tratabil sau prelungibil...doar sa traiesc cu drobul sus, mai bine nu.

Da, in zece ani poate stiu astia cum e cu parkinsonul...dar sa stau sa astept, mor inainte. De inima.



#9
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 19:33

Da.



#10
AndraGabriela

AndraGabriela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 21:08

Da.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -