Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Povesti inainte de culcare

povesti

12 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 18:01

Imi aduc aminte cu drag de serile in care citeam copilului meu povesti, inainte de culcare.

Momentul era magic ... si era la fel de placut si pentru mine, mai ales ca incepusem sa ma simt si eu ca o actrita de teatru ... si spuneam dialogurile cu tonalitate si efect ... atat de convingatoare eram incat de cateva ori, repriza de poveste s=a incheiat cu o criza de plans si spaima din partea copilului meu  ... probail ca il impersonasem pe lup prea bine :)))

 

 

Cred ca am inceput cu Scufita Rosie ... insa aveam si o carte mare, frumos copertata cu si despre povestile lui Christian Andersen ...

 

Haideti sa facem o lista de povesti pentru inainte de culcare - pentru copilasi incepand de la 3 ani ...

Voi ce carti ati citit odraslelor inainte de culcare? Care au fost povestile preferate?

 

[flo2]



#2
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 23:08

Ohooo, multe si diverse.
Basme de fratii Grimm/ HC Andersen, carti ilustrate de Tony Wolf (unele sunt povesti clasice, altele sunt cu animale, pitici), seria cu Wilf, catelul vrajitoarei, carti dr Roald Dahl, cartile cu Little Miss si Mr.Man. Avem multe povesti cu animale (carte indiviuala) pe care le citim. Mai astept pana face 6-7 ani ptr Mary Poppins si mai tarziu Morcoveata. Ehee mai e!

#3
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 23:08

Am uitt povestile lui Beatrix Potter

#4
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 08:51

Mie Morcoveata mi se pare sinistru. Cu mintea de copil doar m-am mirat, dar cu mintea de adult, ma intreb, cum dracu' poate o mama pune pisul copilului in mancarea acestuia???

 

Am evitat povestile prea triste sau cu final nefericit (Fetita cu chibrituri, de exemplu).

 

Avem seria "Domnisoara saritoare" si seria Pixi. Si cartile alea superb illustrate, Sarah si nu mai stiu cum, cu zane.

 

Din pacate, observ tot mai des greseli de traducere sau de gramatica si vocabular.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 10:13

eu nu i-am citit copilei niciodata povesti inainte de culcare.

pur si simplu dupa baita / dus adormea foarte rapid, n-avea sens sa-i alung somnul tinandu-i atentia treaza la poze sau la povestea respectiva.



#6
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 13:20

Carlei nu I-a placut niciodata sa I se citeasca povesti, prefer sa faca ceva sau sa stea de vorba.

 

Mie mi-au placut povestile lui Wilhelm Hauff :)



#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 14:06

Nici fie`mea nu suporta sa i se citeasca, vroia ea sa citeasca. Si asa a si facut, cand a invatat, mi-a citit ea :-)

Ne-au placut cartile de Shirley Barber, le-a recitit cu mare drag.

 

Eu copil fiind am adorat povestile repovestite de bunicul meu, pentru ca mereu trebuia sa astept urmatoarea seara pentru continuare.



#8
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 29 martie 2015 - 07:27

La noi a fost exact pe dos, ne ruga sa-i citim nu doar la culcare, ci si in multe alte situatii (in masina, asteptand sa intram la medic, sau sa vina comanda de mancare). Inca se ma intampla asta, nu lasa cartea din mana daca este ceva ce-i place (gen lectura scurta, pt cele stufoase tot seara inainte de culcare ramane momentul cel mai bun).

Intre 3 si 6 ani, seriile preferate au fost: povestile clasice in versiunea Disney, RAO Junior (eg. Ocolul Pamantului in 80 de zile, Robin Hood, Colinda de Craciun - repovestite pt copii), Wilf - catelul vrajitoarei, Padurea Muzicala, Geronimo Stilton

Editat de Adriana mica, 29 martie 2015 - 08:02 .


#9
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:55

Cat i-am citit noi, a vrut numai carti "educationale", din categoria enciclopedii ptr. copii. Am inceput cu carti usurele, cum se formeaza norii, de ce ploua, dinozauri, univers, ocean, etc. In vacante, in timpul zilei (pe la 4-5 ani), citeam dintr-un atlas mare despre anatomie; imi zicea, de ex. "Mami, azi vreau sa imi citesti sistemul digestiv" (Bine, nu zicea sistem digestiv, ci "cum ajunge mancarea in stomac si ce se intampla apoi") Sau "Mami, azi vreau sa stiu ce se intampla cu bebelusii la mami in burta" :) si eu ii citeam si explicam, pe intelesul ei. Acum a primit de Craciun anul trecut un set de 12 enciclopedii de la nashi si ziua citeste singura din enciclopedii si seara citeste "Oliver Twist".


Editat de Victoria_mami, 30 martie 2015 - 14:29 .


#10
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 03 aprilie 2015 - 01:20

Pentru copiii prescolari si Gruffalo e fain. In ro, poezia a fost tradusa ca Grumpiloiul, dar nu stiu daca a fost editata traducerea. De aceeasi autoare Stick Man



Etichetat si cu povesti

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -