Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Urmari ale campaniilor anti-vaccinare. Cerere.

vaccinuri vaccinare

76 raspunsuri la acest subiect

#11
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 13:26

   Depinde cum e formulat. Daca spun: pentru tuse da-i siropul "X" poate fi incadrat la sfaturi medicale. Daca spun: "cand copilul meu a tusit i-am dat siropul "X" e aceeasi informatie si nu mai e sfat medical. Fiecare are dreptul sa spuna ce sirop a luat copilul.

  La fel va fi si cu vaccinul. Vor spune: eu nu mi-am vaccinat copilul pt ca....



#12
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 16:37

Eu din ce vad in articol, fetita a fost vaccinata, deci nu se poate spune ca din cauza campaniilor antivaccinare s-a imbolnavit si nu poate fi salvata.

Deci legatura dintre faptul ca un copil inainte de vaccinare a luat boala si din pacate i-a fost fatala si ideile de genul nu da sfaturi ca e ilegal sau si mai bine hai s-o inchidem pe Olivia Steer ... mi se pare cam exagerata.

Si cei care se bazeaza doar pe Olivia Steer, sunt convinsa ca vor gasi pe altcineva de urmarit dupa ce ea nu va mai scrie.



#13
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 18:48

Pai la unii copii vaccinul nu prinde.

 

Daca vaccinarea in populatia generala este peste 80% (asa au spus, ca asta e pragul de siguranta), nu izbucnesc epidemii si deci sunt feriti si cei vaccinati dar la care vaccinul nu a prins.



#14
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 18:56

In cazul ei situatia e diferita.A fost infectata inainte sa ajunga la varsta de vaccinare, dar a facut o forma atipica si latenta.Morala era ca daca toti copiii ar fi fost vaccinati, cei mici, neajunsi la varsta de vaccinare, nu ar fi avut de la cine sa se infecteze.



#15
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 19:27

Aici vaccinurile pentru copii nu sunt obligatorii, doar gratuite. La inscrierea la gradinita nu se cere carnetul de vaccinuri. la inceperea scolii nu stiu inca.

Sunt complet de parerea Vivianei in aceasta privinta. I-am facut copilului si vaccinuri neincluse in schema gratuita (anti-hep. A) sau gratuite dar care nu intra in schema generala (antigripal).

Am citit subiectul despre blogul lui Steer la momentul respectiv si m-am ingrozit de cata iresponsabilitate face dovada respectiva, profitand in mod constient de statutul de vedeta media.



#16
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 20:45

A afirma ca un copil vaccinat e imun atunci cand in jurul lui colcaie de nevaccinati inseamna cultura medicala zero.

 

Rolul vaccinarii este de a mari rezistenta organismului prin antrenarea sistemului imunitar cu clone usor modificate (in sensul reducerii sau anularii potentei) ale unui virus. Organismul vaccinat devine capabil sa recunoasca pe viitor virusul si sa declanseze imediat masurile specifice, nu cele generale. Un procent foarte mic de vaccinati nu dezvolta aceste masuri sau ele sunt ineficiente.

 

Dar daca izbucneste o epidemie, caz posibil daca procentul nevaccinatilor e peste un prag, virusul poate capata mutatii care scapa nedetectate de sistemul imunitar al vaccinatilor sau impotriva carora raspunsul e insuficient de puternic pentru a preveni faza acuta.

 

Ingrijorarea autoritatilor medicale e intemeiata. Si vorbesc din experienta, pentru ca am implemetat eu insumi modele matematice epidemiologice pentru unele boli virale si am studiat pe indelete rolul diversilor factori asupra propagarii acestora (procentul de vaccinati, eficienta vaccinului, latenta virusului, durata fazei virale, procentul de asimptomatici, densitatea populatiei, mobilitatea ei samd). Scaderea procentului de vaccinati sub un anumit prag modifica radical modul in care se propaga boala!



#17
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 09:22

degeaba a evoluat medicina ca noi vrem sa traim in evul mediu..degeaba avem acces la informatii daca nu stim sa le intelegem,



#18
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 01:37

A afirma ca un copil vaccinat e imun atunci cand in jurul lui colcaie de nevaccinati inseamna cultura medicala zero. Rolul vaccinarii este de a mari rezistenta organismului prin antrenarea sistemului imunitar cu clone usor modificate (in sensul reducerii sau anularii potentei) ale unui virus. Organismul vaccinat devine capabil sa recunoasca pe viitor virusul si sa declanseze imediat masurile specifice, nu cele generale. Un procent foarte mic de vaccinati nu dezvolta aceste masuri sau ele sunt ineficiente. Dar daca izbucneste o epidemie, caz posibil daca procentul nevaccinatilor e peste un prag, virusul poate capata mutatii care scapa nedetectate de sistemul imunitar al vaccinatilor sau impotriva carora raspunsul e insuficient de puternic pentru a preveni faza acuta. Ingrijorarea autoritatilor medicale e intemeiata. Si vorbesc din experienta, pentru ca am implemetat eu insumi modele matematice epidemiologice pentru unele boli virale si am studiat pe indelete rolul diversilor factori asupra propagarii acestora (procentul de vaccinati, eficienta vaccinului, latenta virusului, durata fazei virale, procentul de asimptomatici, densitatea populatiei, mobilitatea ei samd). Scaderea procentului de vaccinati sub un anumit prag modifica radical modul in care se propaga boala!

 

Buna!

as vrea sa stiu daca o persoana /copil nevaccinata ar putea imbolnavi persoane din jur, vaccinate ?

Intreb pentru ca as vrea sa stiu cum sa fac mai bine pt fetita mea de 4 luni, (pe care o voi vaccina la momentele potrivite,) referitor la contactul cu copii nevaccinati.

 



#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 12:27


Intreb pentru ca as vrea sa stiu cum sa fac mai bine pt fetita mea de 4 luni, (pe care o voi vaccina la momentele potrivite,) referitor la contactul cu copii nevaccinati.

Pai tu crezi ca aia nevaccinati au inscris pe frunte? [biz]

 

E un cerc,e un lant in care ne  invirtim cu totii si ne supunem la pericole,doar pentru ca unii considera(bine...din lasitate oricum,ca atunci cind e treaba urita ...apeleaza la medici si sistemul medical)...ca stiu mai bine.

 

Bine cei "ce stiu mai bine"locuiesc in general in tari civilizate,ca daca ar locui in Africa,garantat ar implora pe Dumnezeu pentru un vaccin....



#20
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 12:43

in Africa garantat...poti vedea la fata locului cam la ce duce nevaccinarea .

 

Noi suntem pentru un echilibru. Adica am vaccinat copiii cu tot ce era obligatoriu in ro, traim in africa asa ca am vaccinat si contra a ceea ce mai exista pe aici dar nu si in europa dar de ex nu facem niciodata vaccinuri antigripale ca sincer nu le vad sensul. 





Etichetat si cu vaccinuri, vaccinare

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -