Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Urgent - sfat juridic - Teapa saltea magnetica!

impulser saltea magnetica denuntare unilaterala analize analize medicale gratuite

128 raspunsuri la acest subiect

#11
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 16:01

Salteaua electrica era plapuma electrica acum vreun an, cand au incercat sa-i prosteasca pe socrii mei, si costa 700 sau 1.000 de lei. Tot 200 de lei au dat avans, nu i-au mai primit inapoi, dar nici nu s-au interesat deloc de ei.

 

Iar analizele gratuite vin de la ceva maghiari. 


Editat de Selene_Bunny, 13 martie 2015 - 16:03 .


#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 16:06

Oh, Doamne, si presupun ca toate persoanele invitate erau in varsta...

Nu mai stiu cum sa pacaleasca lumea. Niciodata nu dau curs la astfel de invitatii.

Sper sa ai succes cu raclamatia!

 

Confirm, socrii mei primesc anual astfel de invitatii. Ultima data efectiv i-am smuls soacrei telefonul fix din mana si numai nu l-am trimis in ma-sa pe ala care sunase. Am si mustruluit-o bine pe soacra-mea.



#13
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 16:32

As consulta si un avocat in locul tau. Unu rau de tot .



#14
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 16:38

Ramiris, imi pare rau , ce situatie!  Sper sa rezolvi cu bine !  Cred ca toate sfaturile sunt utile, sa nu raspunda la telefon , sa nu primeasca salteaua  si eventual, chiar un avocat. Partea buna e ca pana luni aveti timp sa vorbiti cu vecinii sa nu primeasca nimic pt dansa, in felul asta ii avertizati si pe altii, posibile victime ale acestei inselatorii. 



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 16:58

sfaturi utile, in legatura cu aceeasi teapa cu saltele magnetice:

"Si eu am reusit sa recuperez banii, asa ca, daca sunteti cumva in asemenea situatii si vreti sa recuperati banii, va sfatuiesc sa actionati cat mai repede. Avem drepturi protejate atat de legislatia nationala cat si europeana.

In cazul in care va fac probleme si nu vor sa va returneze banii la prima solicitare, o prima actiune ar fi denuntarea unilaterala a contractului pe temeiul dispozitiilor OUG 106/ 1999 actualizata privind contractele incheiate in afara spatiilor comerciale in termen de maxim 7 zile lucratoare de la data achizitionarii. Adresa de denuntare trebuie trimisa in termen, cu confirmare de primire sau si mai sigur, prin executor judecatoresc. Verificati si ceea ce scrie pe documente – conform legii (art.10) daca comerciantul a omis sa informeze consumatorul despre dreptul de denuntare sau daca informatia a fost incompleta ori gresita, astfel incât nu ar permite exercitarea unui asemenea drept, termenul prevazut la art. 9 se prelungeste cu 60 de zile lucratoare."



#16
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 16:59

As consulta si un avocat in locul tau. Unu rau de tot .

 

Asta intentionez sa fac, deja sotul meu a luat legatura cu un avocet pe care il stie ca sa il puna in tema si sa ne dea o prima consultanta pe tema asta.

 

Pana acum am facut reclamatia la OPC cu toate documentele atasate, am deja confirmarea si nr de inregistrare.

 

Am facut si un email la adresele de pe pliantul pe care I l-au dat mamei in care le-am comunicat ca am incercat sa iau legatura cu ei pentru rezolvare pe cale amiabila (anulare contract si restituire avans) la cele doua numere de telefon care s-au dovedit nefunctionale.

I-am anuntat ca pentru ca a esuat incercarea de a-I contacta am facut reclamatie la OPC si intentionez sa-I actionez in instanta pentru atragerea unei persoane in varsta de buna credinta cu un pretext fals la o campanie de vanzare in care au manipulat-o sa semneze un contract.

Le-am solicitat in scris sa nu procedeze la livrare si sa considerea contractul anulat si sa nu incerce sa ia legatura sub nicio forma cu mama care este in stare de soc si are probleme medicale mari (hipertensiune si 2 AVC in istoric) pentru ca ii pot pune viata in pericol. I-am anuntat ca din acest moment pentru orice problema legata de contractul cu mama sa ia legatura cu mine pana cand le voi comunica datele de contact ale avocatilor  care ne vor reprezenta.

Sper ca adresele de email sa nu fie la fel de "reale si functionale" ca si numerele de telefon.

 

 

Ma duc s-o mai linistesc pe mama, am gresit si m-am cam infipt in ea la inceput si numai asta nu-I trebuia :(. Dar chiar nu inteleg cum a putut, nici ea nu intelege, sta si se tot intreaba "ce-a fost in capul meu, cum de nu mi-am dat seama?"

I-am zis sa stea linistita ca se rezolva si o sa fie totul in regula. Pentru ca o sa fie, chit ca-I tarasc pe nenorocitii astia prin tribunale cat o fi nevoie.

 

Ar trebui facut ceva legal sa-I impiedice sa faca asemenea excrocherii, cine stie cati o sa mai pacaleasca. Mama era disperata ca trebuie sa faca rost de bani sa plateasca acum ca a semnat. Si probabil in panica in care intrase ar fi fost in stare sa faca asta daca nu eram langa ea. Sau daca nu ar fi avut curaj sa-mi spuna...



#17
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 17:09

sfaturi utile, in legatura cu aceeasi teapa cu saltele magnetice:

"Si eu am reusit sa recuperez banii, asa ca, daca sunteti cumva in asemenea situatii si vreti sa recuperati banii, va sfatuiesc sa actionati cat mai repede. Avem drepturi protejate atat de legislatia nationala cat si europeana.

In cazul in care va fac probleme si nu vor sa va returneze banii la prima solicitare, o prima actiune ar fi denuntarea unilaterala a contractului pe temeiul dispozitiilor OUG 106/ 1999 actualizata privind contractele incheiate in afara spatiilor comerciale in termen de maxim 7 zile lucratoare de la data achizitionarii. Adresa de denuntare trebuie trimisa in termen, cu confirmare de primire sau si mai sigur, prin executor judecatoresc. Verificati si ceea ce scrie pe documente – conform legii (art.10) daca comerciantul a omis sa informeze consumatorul despre dreptul de denuntare sau daca informatia a fost incompleta ori gresita, astfel incât nu ar permite exercitarea unui asemenea drept, termenul prevazut la art. 9 se prelungeste cu 60 de zile lucratoare."

 

Multumesc mult, o sa fac si denuntarea unilaterala si s-o trimit cu confirmare de primire in cel mai scurt timp.

Sa caut un model, poate trebuie sa aiba un anume format. N-as mai astepta pana luni sa ne-o formuleze un avocat.

 

Edit: Poti sa-mi de unde ai luat info de mai sus, poate gasesc acolo pe cineva care imi poate da un template?


Editat de ramiris, 13 martie 2015 - 17:11 .


#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 17:11

ar trebui depistat in primul rand cine vinde bazele de date cu nr de telefon ale persoanelor trecute de o anumita varsta.



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 17:12

ramiris, de aici am preluat fragmentul, ai ceva de derulat pana ajungi la postarea respectiva

userul este DV si a postat in 19 feb 2014...

 

https://lunguldrumpa...10/28/impulser/


Editat de CorinaDani, 13 martie 2015 - 17:14 .


#20
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 17:23

Ce jeguri de oameni!!

Eu am fost sunata  de unii de la Lamagold, cica, pentru nu stiu ce produse de casa, tot asa, era o prezentare, m-am cam ratoit la ei, ca tot insistau ca e bine sa-mi fac timp, ori eu, ori poate sotul dvs sau cineva din familie.

Atunci i-am luat la bani marunti, i-am intrebat  ce societat e reprezinta, unde au sediul, daca au site pe net... Cica da, avem www.... oha! nu mergea... Nu m-am dus.

 

Altii tot asa cum ziceti voi - analize medicale... am zis ca nu am timp, sa-mi dea un numar de telefon si o persoana de contact si o sa sun eu daca am timp vreodata.... nu, ca nu se poate, ca la numarul de pe care m-au sunat e centrala si intra un robot... Ok, da-mi alt numar la care sa intre un om... nu putem..

Ok, nici eu nu pot sa va onorez invitatiile, pa si pusi...

 

prefixul 0266 de zicea Siv, e de Harghita sau Covasna...

 

Habar nu am ce sa mai zis, excroci sunt peste tot... Bafta in solutionare!





Etichetat si cu impulser, saltea magnetica, denuntare unilaterala, analize, analize medicale gratuite

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -