Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Urgent - sfat juridic - Teapa saltea magnetica!

impulser saltea magnetica denuntare unilaterala analize analize medicale gratuite

128 raspunsuri la acest subiect

#1
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 14:57

Am nevoie de un sfat urgent!
Mama tocmai s-a intors de la o prezentare la care a fost convinsa, nu pot sa-mi imaginez cum, sa semneze un contract prin care comanda nu stiu ce saltea magnetica de 7000 RON. Fusese invitata la telefon pentru un set de analize medicale gratuite, I s-a spus ca e o campanie prin Sensiblu si ca de acolo au datele ei de contact.
N-am inteles mare lucru din ce-mi povesteste, are 74 ani si e destul de surescitata acum ca a inteles ce-a facut.
Oricum, analize n-au fost, I s-a masurat nivelul de oxygen (n-am inteles cum) inainte si dupa ce-a stat 10 min pe rahatul ala de "saltea".
Dupa care a stat 3 ore la o prezentare in care I s-au prezentat beneficiile, reduceri peste reduceri de la nu stiu cate sute de milioane vechi s-a ajuns la chilipirul de "numai" 7000 RON (pensia ei pe 6 luni!!!!). Nu I-au lasat sa-si foloseasca telefoanele, eu am tot sunat si nu mi-a raspuns.

Evident ca pe nr de telefon de pe contract intra un robot care spune sa astepti pana te preia un operator si te deconecreaza imediat dupa.

Ce va rog este sa-mi spuneti:
-cum anulez acest contract, care este articolul de lege care permite denuntarea unilaterala, din ce-am reusit sa citesc pe verso conditiile mentionate de ei nu permit decat reziliere de comun accord sau unilaterala doar in cazul in care una din parti nu-si indeplineste obligatiile dar chiar nu cred ca nu exista o lege care sa protejeze oamenii de animale de genul astora care profita de batrani

- daca poate recupera avansul de 200 Ron pe care l-a dat (nu-mi pun mari sperante) eventual reclamand la OPC sau ca rezultat al anularii

- cum sa procedeze luni cand se va trezi la usa cu "Marfa" si se I se vor cere banii, suma integrala- in ipoteza in care nu reusesc sa demarez demersurile pana atunci

Cred ca special au facut intalnirea vineri si livrarea luni, sa fie weekendul la mijloc si sa nu poata fi facute reclamatii la OPC.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, nu stiu cat de coerenta am fost, inca sunt socata de ce-a putut face, mama care se duce in 3 magazine ca sa ia un kg de mere cu 1,9 lei in loc de 2 si care se sfatuieste cu mine cand isi cumpara un filtru de cafea de 100 lei semneaza acum pt un rahat de 70 milioane de care n-are nevoie si spune ca nu s-a gandit sa ma intrebe daca e bine, ca nu si-a dat pur si simplu seama.


Editat de ramiris, 16 martie 2015 - 13:12 .


#2
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 15:05

am gasit link-ul asta, nu stiu in ce masura te poate lamuri...eu zic ca ar trebui sa aiba posibilitatea de a rezilia un contract, in termen de x zile...cam asa e peste tot in tarile din vest...in Germania de exemplu, ai 14 zile dreptul de a rezilia un contract...

 

http://e-juridic.man...ciale-6355.html

 



#3
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 15:11

Am sunat la OPC, fac acum o reclamatie anexand documentele scanate.

Mi-au spus ca au foarte multe reclamatii de la firma asta - IMPULSER GROUP si ca atunci cand vor aloca pe cineva sa se ocupe imi vor da mai multe detalii.

Am intrebat de legea care permite denuntarea unilaterala a contractului si se pare ca in Romania nu exista asa ceva, e valabil ce-au pus respectivii pe contract si este posibil ca daca nu achizitioneaza/achita produsul asa cum s-a obligat sa fie pasibilia de ceva penalitati si sa ne actioneze ei pe noi in instanta. Trebuie sa citesc contractul, termenii sunt scrisi mic de tot pe spate, deocamdata ma ocup sa scanez si sa trimit reclamatia.

Revin dupa ce mai citesc.

Orice sfat ma ajuta... va rog mult, cine a auzit de o problema similara si stie daca si cum s-a rezolvat!!!



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 15:11

Am fost si eu sunata de pe acest numar, tot asa pt ceva rahat de analize gratuite:

0266 200420.

Poate te ajuta. Eu nu am mers.



#5
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 15:22

Se pare ca OPC ul a solutionat favorabil unele reclamatii  http://uploadimage.r...image_rf6c.jpeg

 

Serendipity vindeau aceleasi "minunate" saltele.


Editat de Marion9, 13 martie 2015 - 15:23 .


#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 15:22

"Potrivit purtătoarei de cuvânt a ANPC, Monica Pretorian, Comisariatul pentru protecţia consumatorilor din Bucureşti a înregistrat în 2014 zece reclamaţii privind produsele tip „saltea pulsatilă“. Majoritatea au fost soluţionate în favoarea petentului."

 

cred ca puteti face reclamatie la anpc si on line

http://reclamatii.anpc.ro/

 

AUTORITATEA NATIONALA PENTRU PROTECTIA CONSUMATORILOR   

Comisariatul pentru Protectia Consumatorilor al Municipiului Bucuresti

Str. Transilvaniei nr.2,

sect.1, Bucuresti, cod 010798

Tel.: 021/310.63.75

 sau 021/9551

Fax: 021/310.63.80

Email: reclamatii.bucuresti@opc.ro

 

iar luni mama ta sa plece de acasa, sa nu fie prezenta cand ii vor livra salteaua.

sa nu raspunda la telefon, daca e sunata de pe numere pe care nu le cunoaste.

sa vedem, ce se intampla ? o cauta in gaura de sarpe ? ii lasa salteaua la usa ? 

 

http://www.voceatran...icale-gratuite/

 

imi pare rau ca mama ta a patit asa ceva...sper din tot sufletul sa puteti rezolva ceva zilele acestea.



#7
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 15:26

"Potrivit purtătoarei de cuvânt a ANPC, Monica Pretorian, Comisariatul pentru protecţia consumatorilor din Bucureşti a înregistrat în 2014 zece reclamaţii privind produsele tip „saltea pulsatilă“. Majoritatea au fost soluţionate în favoarea petentului."

 

cred ca puteti face reclamatie la anpc si on line

http://reclamatii.anpc.ro/

 

AUTORITATEA NATIONALA PENTRU PROTECTIA CONSUMATORILOR   

Comisariatul pentru Protectia Consumatorilor al Municipiului Bucuresti

Str. Transilvaniei nr.2,

sect.1, Bucuresti, cod 010798

Tel.: 021/310.63.75

 sau 021/9551

Fax: 021/310.63.80

Email: reclamatii.bucuresti@opc.ro

 

iar luni mama ta sa plece de acasa, sa nu fie prezenta cand ii vor livra salteaua.

sa nu raspunda la telefon, daca e sunata de pe numere pe care nu le cunoaste.

sa vedem, ce se intampla ? o cauta in gaura de sarpe ? ii lasa salteaua la usa ? 

 

http://www.voceatran...icale-gratuite/

 

imi pare rau ca mama ta a patit asa ceva...sper din tot sufletul sa puteti rezolva ceva zilele acestea.

 

 

Acum fac reclamatie on line, am scanat documentele si ma pun pe scris.

Sunt atat de revoltata....



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 15:33

nu stiu daca asta poate fi o solutie...insa la inselatorii trebuie sa raspunzi pe masura.

daca mama ta ar face rost de o adeverinta, scrisoare medicala, ceva, din care sa reiasa ca e sub tratament medicamentos care ii afecteaza capacitatile...cum ar veni, ca nu era pe deplin lucida atunci cand a semnat...nu stiu, poate spun prostii, scuze...



#9
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 15:52

Ramiris, si mama la Iasi a patit ceva asemanator, s-a ales cu un aparat de mesaj de "numai 12 milioane". Pe care l-a platit pe loc ca avea bani in portofel.

 

Din motivul spus de Ella, verifica data pusa pe actul de vinzare, daca e antedatat ai face bine sa faci si o reclamatie la politie. Azi.

Cum a spus CorinaDani, nu receptioneaza nimic, nu deschide la interfon, la usa. Vorbeste cu vecinii ei sa nu semneze nici ei pentru nimic, daca escrocii reusesc sa intre in bloc.



#10
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 15:53

Oh, Doamne, si presupun ca toate persoanele invitate erau in varsta...

Nu mai stiu cum sa pacaleasca lumea. Niciodata nu dau curs la astfel de invitatii.

Sper sa ai succes cu raclamatia!





Etichetat si cu impulser, saltea magnetica, denuntare unilaterala, analize, analize medicale gratuite

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -