Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Apropos de rudele care doresc sa se implice cand un nepot are o problema


12 raspunsuri la acest subiect

#1
ardeiash1

ardeiash1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 13:26

Citind  mesajul cumnatei care vroia sa se implice in familia cu acel copil cu probleme ... mi-am spus chapeau! uite cineva caruia ii pasa....  apoi mi-am adus aminte cum eram eu , cand copilul meu era mititel  si vedeam ca nu face aia... ca nu face ailalta / ce suparata eram si nimeni nu ma putea ajuta 

si mi-am amintit de o amica care m-a intrebat ''spart'' : dar ce are copilul tau? e defect?

apoi de matusa  care spunea : tu nu vezi ca e ceva nu e in regula? e bolnav? sau ce?

apoi de soacra ce a tinut mortis sa-mi ia copilul si sa-l duca la un anumit medic (care abia se mai tinea pe picioare de batran si blazat) sa fie controlat sa afle de la el A, sau B .. si dupa aceea stop.. nimic nu s-a-ntamplat .. poate doar : dar de ce nu faceti asta, sau asta?! dar cand sa puna ea i naplicare.... pauza : n ustie cum sa faca

 

cred ca exista cel putin 3 categorii de oameni: sau cel putin asa i-am identificat eu:

- unii care te privesc cu alti ochi: n u stiu exact: ai compatimirii, teama de a afla violenta, poate sau doar ceva  necunoscut..  (va marturisesc nu mai suport aceasta privire, iertare.... )

-unii care doresc sa capete o anumita cantitate de informatie de la tine - cum ai aflat? cand ai aflat? dar ce-ai facut cand erai insarcinata? dar de ce ... dar cum?

  si apoi sa te compatimeasca . .si sa plece acasa inganand : vai saraca, ce cruce tre sa poarte ..

.

-si altii care pur si simplu pun aceleasi intrebari, dar care cu adevarat sunt interesati sa ajute , sa sprijine cu ceva - macar sufleteste.. .

 

iar tre sa va marturisesc.. din a 3a categorie  fac extrem de putini parte... si cred ca sunt pe cale de disparitie chiar  ...  si e de inteles.. viata e atat de grea :(

 

 

sa revin: nu stiu exact daca am voie sa-i mai dau sfaturi cumnatei: insa eu nu as face nimic in locul ei: daca exista o problema: cu siguranta mamica o stie .. altfel... multa sanatate si atmosfera frumoasa in familie va doresc !

semnat

o mamica incercata

 



#2
ardeiash1

ardeiash1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 16 martie 2015 - 11:54

vad in statistica : acest subiect are 0 citiri: poate fi adevarat? nimeni nu tre pri nacest forum sau e doar o eraore ? hmmm



#3
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 16 martie 2015 - 12:44

Eu ti-am citit postarea, dar cred da imi e neclar scopul ei  [flo2]



#4
ardeiash1

ardeiash1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 16 martie 2015 - 14:12

ahaa: deci este o eroare , ma miram eu sa fie altfel

am vazut ca postul in cauza a fost inchis si mi-am spus ca eu, fiind o fiinta care a trecut (si trece) prin aceasta experienta as putea sa -mi spun si eu umila parere: mai precis, am un copil special iar rudele mele au tinut sa-mi dea niste semnale ( la vremea cand eu imi puneam intrebari vis a vis de starea mintala a copilului meu ) legate de copilul meu, insa nu au facut-o cum trebuie, adica au facut mai mult rau decat bine, nu port ranchiuna, dar voi tine minte toata viata

sfatul meu , daca este primit, era sa o lase familia respectiva in pace: cu siguranta ei stiu daca e ceva care nu merge bine cu copilasul d

de sfaturi, credeti-ma sunt atat de satula incat rareori le mai suport :( sa-mi fie cu iertare


Editat de ardeiash1, 16 martie 2015 - 14:12 .


#5
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 19:23

Oameni buni imi place sa cred ca exista multi; insa nu toti stiu cum sa reactioneze, cum sa se comporte in anumite situatii, se tem sa nu raneasca, sa nu faca vreo gafa etc. Sunt oameni deschisi, dezinvolti, dar sunt si din cei introvertiti, care nu stiu sa comunice emotiile, "reci". Eu am invatat sa nu ma las condusa de aparente, pentru ca uneori oamenii in aparenta mai dezinteresati sunt care care ajuta mai mult in caz de nevoie decat cei care vorbesc mult si frumos. 



#6
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 06 decembrie 2015 - 12:22

ardeiash nu am mai intrat la sectiunea aceasta a forumul. Eu sunt acea cumnata. Din pacate nu am mai apucat sa discutam, pana am cautat momentul si modalitatea potrivite ca sa nu ranim, au intervenit bunicii care au zis cum s-au priceput ca ceva pare sa nu fie in regula si ca ar fi bine sa fie dus la un control. Rezultatul ? Parintii au intrat in devensiva, au refuzat sa discute pe tema, au tras concluzia ca lumea rade de ei, ca ii catalogheaza intr-un anumit fel.

Eu am urmat acum 1 an un curs de 6 luni de terapie ABA, am mers la o fundatie unde am facut si practica, am cunoscut multi copii minunati care sunt speciali, am discutat cu familiile lor cum au descoperit problema, cum au acceptat-o, cu unele am ramas prietena, mi-as dori sa am timp sa ajung acolo mai des sa ii vad pe micutii de care m-am atasat, sa ajut echipa aceea minunata. Un prieten din Israel care face hipoterapie a venit in tara si vreau sa colaborez cu el, una din micutele de la fundatie e indragostita de cai, dar bunica care se ocupa de ea (mama e parinte singur, bunica e cea care alearga dupa sponsorizare pt terapie, a fost la cursuri, o duce la terapie, lucreaza cu ea etc), nu isi permite costul terapiei si sper sa o pot ajuta.

Din pacate pt nepotelul meu nu pot face nimic - situatia lui nu s-a imbunatatit: are 4,5 ani, nu vorbeste, unele manisfestari s-au agravat motiv pt care e tinut destul de izolat. Parintii au decis ca nu vor sa il duca la evaluare sau sa faca terapie. Bunicele sufera f mult din cauza asta, li s-au agaravat probleme de sanatate, relatiile in familie s-au racit, mie mi-a luat ceva timp pana am aceptat ca dragoste cu sila nu se poate Si suferinta noastra e din cauza ca il iubim pe cel mic si ne dorim sa aiba o viata fericita, independenta, nu pt ca tinem mortis sa le aratam parintilor cum sa isi creasca copilul.

Da, exista persoane care pun intrebari doar manate de curiozitate, aceeasi care ii face sa se adune si sa caste gura si la un accident de masina, unele sunt gata sa eticheteze si sa dea cu pietre (nu esti ca noi, ai facut tu ceva in viata asta sau anterioara de iti meriti soarta/crucea, eventual ai facut FIV) Am cunoscut la fundatie si oameni dispusi sa ajute (o doamna pensionara venea tocmai din Galati la cursuri !), dar multora li se taie aripile. Eu am incasat destule rosii in feza pe tema, m-am expus voit pe DC pt ca am vrut sa fiu pregatita pt orice fel de reactie din partea familiei.

Multa putere 



#7
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 06 decembrie 2015 - 12:28

Am revenit la sectiune pt cam postat o informatie, sper utila, despre proiectul SearchTSA. Pe FB sunt destul de activa pe tema TSA, infertilitate, am zis sa promovez insa si aici proiectul.

Ah, si nu o fac pt like-uri, sunt informatii care consider ca pot ajuta si daca pot face ceva sa ajunga la cei interesati, o fac si gata. Nu m-a sters nimeni din lista de prieteni, nu m-a intrebat nimeni de ce o fac (am copil cu probleme, nu pot sa fac copii ?), cei care considera de cuviinta preiau informatia si o distribuie, simplu si la obiect.


Editat de QiaoBing, 06 decembrie 2015 - 12:40 .


#8
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 09 aprilie 2017 - 05:59

Si mie mi s-a parut diagnoza groaznica. Si mie mi s-a parut copilul normal. Mi-a luat o vreme sa inteleg ca spectrul autist e un soi de bau-bau :) daca nu-l ai.... dar daca-l ai, e destul de cool :)

 

CE NU INTELEG - copilul a avut o raceala GROAZNICA - nimeni nu s-a gindit sa-i faca un brain scan, sa vada daca raceala aia groaznica n-a afectat portiuni din creier? (vorbire, etc...)



#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 aprilie 2017 - 07:54

Scuze, eu nu înțeleg mesajul. Despre ce copilaș spui că aavut o răceală groaznică?



#10
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 12 aprilie 2017 - 01:48

Nepotelul lui QiaoBing , 

Mai in paginile urmatoare undeva e postul ei original, inchis intre timp. Simptomele au aparut dupa o raceala groaznica - posibil ca febra sa fi afectat portiuni din creier (asta in caz ca nu-i autism "ca la carte").




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -