Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


442 raspunsuri la acest subiect

#21
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 20:50

Buna sa va fie inima!

 

La raportel dupa cum am fost chemati. Lucica ne-a dat de furca azi-noapte insa dl Pinguin a luat masuri dupa 45' in care am stat langa el si nu a adormit iar Efremica scrancea de foame (cred ca e la puseu, a fost prima noapte in care s-a trezit din 2 in 2 ore sa ceara tzitzi) si asa ca de la 04.17 pana pe la 6 fara ... pingu mic a plans/tipat dupa mine in timp de tati ii inventa povesti si il tinea in pat langa el; a rezistat vitejeste sa nu tipe la el desi nu cred ca a prins nici el 3h de somn.

 

Efremior a dormit dus la test desi i-a dat cu solutie, l-a sters, i-a intors capul pe toate partile, el n-avea treaba. Sincer, parca nu e al meu, asa de mult m-am obisnuit cu Lucica Sensibilica :))

 

In schimb, Luca este f cuminte afara, asculta de noi, nu mai fuge cum o facea inainte, acasa a inceput sa faca mereu la olita si chiar sa ceara la WC, a inceput sa spuna mai multe cuvinte. In casa nu prea ii convine dar incerc sa il iubesc cat mai mult sa nu se mai agite asa tare. 

 

Ziceati de caldura, eu hbr nu am cate grade avem, de data asta nu am mai luat termometru de camera. Dar nu cred ca-s mai mult de 20-22C. Efremica doarme in pijamaluta + sac. 

 

Coliceii sunt rai cand eu pap lactate sau ciocolata, in rest, ii dau un fel de sab simplex (lefax ii zice) inainte de fiecare masa si cam atat. 

 

Sambata avem botezul, restrans, familia + cativa omuleti de pe aici, dupa slujba ne retragem intr-o camera in biserica si servim ceva mancarica libaneza de post si un pahar de suc/vin. Nu vom avea marturii, lumanarea o cumparam pe loc de la biserica. Va fi chiar ceva modest.

 

Fetelor, rugaminte cat casa: maine are dl Pinguin prima discutie cu Google. Spuneti o rugaciune va rog. Isi doreste atat de mult sa lucreze pentru ei, simte ca acolo se poate dezvolta corespunzator. 

 

Iertati ca nu nominalizez mai mult, sunt chiauna. Astazi am fost la un loc de joaca indoors si m-a alercat Lucica pret de 3h pe toate scarile, topoganele etc pe unde nu ajunge sa se urce singur. Fie vorba intre noi? Nu ma mai dadusem in topogan de o groaza de timp si am ras de nu mai puteam. Poate asa mai dau si eu jos din kg ramase (vreo 7 asa)

 

P.S. Si eu sunt pro culcat devreme. Lucica adormea la 20.00 asta vara, acum vreo 2luni la 19.15 si acum si-a facut el cumva programul la 18.30-18.45 adoarme. 

 

Noapte linistita si vise dulci [flo]



#22
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 21:18

Bafta maine Iuli sotului tau. Sper ca dl Pingu sa aibe noroc si mult succes

#23
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 21:26

Bravo Iuli, imi place sa te citesc mult mai linistita si echilibrata! Bravo Lucicului pt progrese, e minunat! Si-asa deci, te-ai dat pe tobogan...sa-ti fie de bine! [:)]

Ah tinem pumnii stransi si spunem rugaciune! E vorba despre Zurich? Acolo fac multe angajari in momentul asta; in Koln nu au sediu, in Berlin sunt doar sale-ishi si la Munchen sales si ceva engineering. Deci banuiesc ca va ganditi la relocare! Eu va tin pumnii si ma rog sa vina si momentul vostru, sunteti tineri si ati fost incercati destul! [flo2]  [pup]



#24
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 12 martie 2015 - 09:04

Neata si de la noi.

Bine v-am gasit in casuta cea noua. Sa fie cu bebei sanatosi si mamici fericite.

N-am citit din urma, n-am reusit. Combinatiile de picaturi scumpe si foarte scumpe n-au efect.Bebe se strange de burtica, da agitat din maini si picioare si plange. Nici la plimbare, nici in masina nu se mai linisteste, decat foarte greu. Ieri peste zi a dormit 2 ore, azi-noapte 5 ore 45. Atata tot. Si casca si se vede ca ii e somn, dar nu adoarme. Pe mine a inceput sa ma cuprinda panica. De linistit se linisteste doar la san, unde motaie, nu doarme. Ieri am avut soc dupa-amiaza cand am pus pompa sa scot lapte pt colief, era atat de putin. Si apoi am inteles, sunt panicata ca nu doarme copilul, sunt suparata ca nu reusesc sa il ajut, plus ca stand mult cu el in brate n-am reusit sa mananc si sa beau ca sa fac lapte. Si constipatia e nasoala rau, asa ca nu avem o perioada prea buna.
As face orice sa treaca timpul mai repede si sa scapam de colicii astia.
Azi-noapte a fost pt prima data cand a plans de burtica noaptea. El de obicei, dupa mesele de noapte doarme 3 ore. Az-noapte dupa a doua masa a dormit doar 45'.
Mi-e teama ca greul abia acum incepe cu adevarat, si ca durerile de pana acum au fost doar durerile de inceput.

va pup. Sper ca voi sa fiti mai bine.

#25
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 12 martie 2015 - 14:00

Buna dimineata si de la noi,

 

Iuli, ma gandesc la voi azi si tin pumnii pentru Google-pingu azi. Sa fie bine!

 

Andreea, of of si iarasi of! Eu sped sa fie doar o intamplare faptul ca azi noapte Stef a dormit rau si a avut o zi mai proasta. Cu totii avem si bebeii au si ei perioade mai dificile. Pentru ca a inceput cam la 6 saptamani pentru el, eu tind sa cred ca e puseul de 6 saptamani. Iar colicii sa stii ca la 6 saptamani ating nivelul maxim, apoi incep sa scada in intensitate din cate stiu eu. Sper ca asa sa fie si la voi.

 

Alina, am facut compot, evident ca Emma nu a "servit" deloc, ca "nu are nevoie" (asta e noua expresie de vreo cateva zile, orice ii ofer, sa bea, sa manance, imi raspunde ca "Emma nu are nevoie"). Asa ca am mancat eu compot de mere. Foarte bun! Si supa de legume la fel. Emma a avut nevoie de o bucatica de cartof si una de morcov, apoi nu a mai avut nevoie. Asa ca pana la urma am transformat-o in supa crema, am facut si crutoane si am avut tot eu "nevoie".

 

Eu raportez prima noapte completa dormita (de fiica-mea cea mica, nu de mine). S-a culcat la 7.15 si s-a sculat la 5.50. Eu nu, m-am sculat la 12, la 2 si la 4, dar degeaba, nu aveam cu cine discuta. In fine, eu m-am sculat din doua motive, unul ca na, din obisnuinta, voiam sa hranesc si eu ceva, si al doilea pentru ca sunt racita iar, si nu puteam respira. Asa ca la 2 mi-am facut o inhalatie, un ceai, m-am culcat la loc pe la 3... Deci ca si cum as fi alaptat. Sa vedem in noaptea asta. Dar as vrea sa incerc hranirea la 10 ca mi se pare totusi cam mult 11 ore pentru Vera fara laptic, fara nimic. Aaaaa, si are muci! Azi dimineata am scos o tona cu pompita aia de se pune in nas si apoi cealalata extremitate in gura si trebuie sa aspiri cu gura.  

 

Emma nu e inca recuperata complet, asa ca am tinut-o si azi acasa. E mai bine, dar tot dupa fusta mea e, tot nu vrea sa manance sau sa bea calumea, tot s-a culcat la 11 (normal ea se culca dupa masa de pranz, pe la 1). Abia astept sa treaca boala asta. 

Vera doarme si ea afara, am pus-o in landou si am scos-o in curte, e o zi frumoasa, e soare si nu e vant mai deloc.

 

Eu am scos covorul ca nu mai puteam de miros. Am gasit un spray care cica scoate mirosurile, Am dat covorul cu spray-ul respectiv, acum in curte, intins pe masa, spre disperarea pisicii care nu intelege ce cauta covorul afara pe masa si de ce nu e nimic pe jos in living....

 

Continui cu curatenia pana nu mi se scoala motatele.

 

Va pup fete dragi si revin

 

PS - am inceput sa scriu mesajul asta de dimineata si il termin acum la 1 dupa amiaza...am un spor la scris de toata frumusetea.



#26
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 12 martie 2015 - 14:05

Buna!
Iuli multa bafta sotului! O sa fie bine, presimt eu!
Felicitari Pingului mic. Se vede treaba ca a crescut si incet, incet se face baiat mare si cuminte.

Lory nu promit ca pun poze ca daca nu ma tin de cuvant nu e frumos.
Multam de lamuriri. Eu ma ingrijoram putin ca se uita chioras la noi uneori si vroiam sa o iau pe doctora la intrebari.
Haaaa, mortala fetita ta!
Eu in general mancam ce imi facea bine. Adica mie nu imi prieste decat ceea ce nu imi place. Si de la spital la fel ca tine mi-au spus, doar ca doctora de familie a concluzionat ca problemele cu fundul au fost de la mancare.

Alinutza si noi am fost cu extremitatile reci (maini, picioare, nasuc), acum au ramas doar mainile.

Andreea nici la noi Bonisanul nu are efect decat pe moment si ma gandeam sa iau Infacol. Azi dimineata a dormit bine la mine pe burtica si abia dupa o ora l-am pus in patut si a dormit in total 3 ore. Deci mami e solutia.

Eh si sa va spun si aventura noastra de aseara:
Pe la 10.30 il pun pe sot sa faca un pic de lapte praf ca la cat smotocise nu mai era nimic si am zis sa manance si sa doarma.
Ii dau biberonul, trage de 2 ori si se ineaca. Il ridic, tuseste, e bine. Mai trage de 2-3 ori si o luam de la capat. Doar ca de data asta a fost nasol. Adica nu reactiona in niciun fel, incepuse sa se inertizeze, nu respira. Nu ma intrebati cum l-am luat bine la batut pe spate, i-am bagat degetul in gura sa nu inghita limba (in timpul asta nu stiu cum de a ajuns la sot) si dupa inca cateva palme zdravene pe spinare au venit 3 ragaieli luungi si si-a revenit.
Va spun, simteam cum mi se scurge in brate, eu tremuram toata, plageam, strigam la el, ma ingalbenisem ca ceara. Nu am fost om o buna bucata de vreme, instant ma udasem de lapte pe piept, maneci, pantaloni (si in chiloti a ajuns) cu tot cu tampoane de san puse, curgea ca la robinet.
Nu stiu ce s-a intamplat pentru ca uneori se ineaca si cand suge la san, deci nu a fost de vina tetina. Multumesc Bunului Dumnezeu ca ne-a ghidat ce sa facem si ne-a scos cu bine din asta.
Totusi, daca laptic nu a dat afara nici pe gurita, nici pe nas, s-a inecat cu aer? Asta numai eu o patesc.

Va las cu bine, plecam si noi afara.

#27
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 12 martie 2015 - 18:01

Buna fetele,

 

Iuli am tinut pumnii pentru domnul Pingu si ii tin pana zici tu ca e ok! [flo2]

 

Andreut mic pfff ce se mai chinuie Stef si ce de-a griji pe capul tau! Eu zic sa incerci espumisan, e nitel mai bun pt gazele alea de suprafata, care sunt foarte deranjante! Si pernutele alea cu samburi de cirese, sunt minunate. Iar tu bea ceai de colici, cat de mult poti! Si rabdare ca sunteti pe final de acum. Marmotel a avut puseul mare la 8 saptamani, cu mancat f des si mataiala dar majoritatea copiilor il au la 6-7 sapt, cu diverse manifestari. Asa ca eu cred ca asta e la voi. Hai ca trece si o sa va linistiti, trebuie! [pup]

 

Carmenus si deci ai avut diverse nevoi  [:D] ; este delicioasa Emma! Aolica ce le doarme Vera, prea tare! Aici relaxatii astia cica pana la 12 sapt e bine sa nu fie lasati mai mult de 8 ore fara mancare. E buna ideea cu biberonul de la 10. Cum e covorul, s-a aerisit? Ai stresat pisica [:D]

 

Soparliiic aoleu si valeu! Ai imbatranit 10 ani in cateva secunde, nu-i asa? Facem club, cu Alina si cu mine, ca toate 3 am patit-o vad, cu inecatii astia mici. Bine ca v-a ferit Dumnezeu si sotul a avut prezenta de spirit! Si da, cu aer se ineaca, asa si a mea..si la san cat motaie cu el in gura, deodata se ineaca si tre sa o ridic nitel si face ca un pelican cu gurita. Eh, asa se fac ei mari si noi carunti! [:D]

Ce mai gatesti bun?

 

Noi astazi am fost pe drumuri - dimineata la clinica sa o vada asistentele, cantarit, masurat si vazut icterul. Totul ok, a luat 1 kg si 4 cm si s-a albit bine...mai e galbena in special cand suge, are ceea ce se numeste icter de alaptare (si sora'sa a avut, eu le spun limoncelele mamii  [:D] ). Apoi mall si cofetarie, ca asa a vrut iubi..sa nu cumva sa slabesc, am luat iar savarine si hooray, am gasit ceai de alaptare, am luat ca nesatula 4 cutii si apoi la health center, pt vaccinul bcg. Cat am completat eu formularul cu istoricul si consent form-ul, au mai venit o gramada de parinti cu bebelusii si m-a cam mirat sa vad ca nu prea se alapteaza, mai toti erau cu laptele praf dupa ei. In fine, chestie de alegere, desigur.

Bai ma zapaceste chestia asta cu vaccinurile, ma doare inima pt sufletele mele mici...am tinut-o si a plans cand i-a bagat acul...nici nu stiam ca ea stie sa planga asa disperat! S-a calmat foarte repede in brate la mami, care mami a alaptat fara jena intr-o camera jumate plina de tatici dar aia e; am mai stat cele 15 min necesare post vaccin (sa vada de apare vreo reactie alergica) si am plecat acasa! vad ca doarme profund, am lasat-o in scoica..iubita mea!

 

Dimineata marmotel statea in pat langa ea (e ritual inainte de imbracatul pt scoala) si ce s-a gandit..sa-i puna parul ei Leyei in cap, sa vedem cum va arata cu par lung (desi Leyu nu duce lipsa de par deloooc)..si Ley a inceput sa rada cu zgomot! Le-am facut poze, o sa va arat! Pe marmotel a pufnit-o plansu de emotie, ca are surioara ei asa reactie la ea! [8**]

 

Cam asta! Merg sa beau un ceai si sa raspund la mailuri, pana imi vin grasii de la inot!

 

V [grup] a pup!



#28
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 12 martie 2015 - 18:42

Loricica draga m.a amuzat teribil faza cu parul pe capul Leyei. Am ras cu pofta. Si noi avem vaccin la finele lunii si habar nu am ce vaccin sa ii fac. Bine ca ai mancat savarina si pt mine.

Soparlici nasol cu inecatul asta. Stiu ce a foat in sufletul tau si sper sa nu mai ai parte never ever de asa ceva. La noi s.a mai repetat insa mai usor.

Andreea da cu Espumisan si pernuta calda din samburi de atruguri ori cirese. Eu nu i.am mai dat lui Mihai de aproape 2 saptamani nimic slde colici. E foarte ok. Adevarul e ca a avut de la 8 zile asa ca...sper sa fie ok.

Noi azi am fost bufnite. Miky n.a binevoit a inchide ochii asa ca ne.am jucat dea suzeta, cu mainile si degetele mai doua picioare in cezariana lu# mami...d'astea. Sunt zombie e prea activ pt mine ori sunt eu obosita. Ma bucur insa ca parca se reduce burta dar blugii tot nu.mi vin.

Iuli ce a facut dl. Pingu?

Pupici

#29
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 01:01

Off, am scris 2 mesaje lungi și s-au șters ambele

#30
simplyana_m

simplyana_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.555 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 11:11

Salut!

 

Am fost si noi la dr., galusca a pus pe ea, in 11 zile, 760gr si a crescut 3 cm! Si are frenul scurt, intr-adevar, dar cica sa ne mai gandim daca il taiem, din moment ce baga in ea in ritmul asta :)) Icter nu avem, la ochisori nu are nimic (doar eu si Luca avem conjunctivita, ne tratam), pentru fundul rosu am primit o "pasta de apa" (n-are ingredientele scrise pe ea, dar cica e pe baza de apa. Oxid de zinc pe baza de apa :))), are insa muci si m-a invatat asistenta cum sa o inec stiintific cu ser, ca sa sufle singura nasul - ca tot vb de inecati (Soparlico, ce sperietura ai tras si tu! [pup] ). E plina de bubite pe fata si cica e normal, iar eu sa port masca, sa nu ii dau raceala - mi-au dat doua  [:-)))]  [:-)))]

De dureri de burta am uitat sa cer leac.

 

Lory, la moasa a fost asa: m-a intrebat cum ma simt, eu am zis ca bine, iar ea s-a bucurat! :)))

Ce dulce poate fi Marmotel!!! [8**] Asteptam pozele!

 

Carmen, bine ca sunteti bine! Mie aici mi-au spus sa nu las bebele nemancat mai mult de 5 ore, ca se deshidrateaza. Dar nu mai tin minte pana la ce varsta. Cum stai cu tricotatul, ca tot n-ai somn :)? Sa ne arati si noua ce mesteresti!

 

Iuli, sper ca Dl. Pinguin e deja Google. Pinguin Google.

 

Alinutza, mai incearca-l si pe al treilea (mesaj), o fi cu noroc, nu ne lasa cu ochii in soare!

 

Azi implinesc 36, cam avansata, dar e bine! Va servesc cu niste merengue! [pup]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -