Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bai Diaspora, bai ...

diaspora psd

16 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 12:29

Despre nivelul votacilor PSD si despre diaspora asta ... bai ce ati facut?

 

de citit aici

Diaspora, „vinovată” pentru suferinţa mândrei românce a lui Ponta: „După 16 noiembrie, nu am mâncat două zile. Am băut DECÂT apă şi am plâns”

 

 

[:-)))]



#2
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 12:46

Cat gresesc cei care spun ca diaspora nu stie cum e in tara, ca nu le pasa, ca ce au ei cu Romania, ca ei nu dramuiesc banul ca sa le ajunga, sa stea ei acolo unde au plecat...

 

Stiti cum ne simtim noi cand trecem vama si intram in tara??... ahh, in sfarsit acasa!! O fi mai bine in occident, masa mai plina si viata cu mai mult confort, mai multe avantaje materiale, dar suntem si noi ca cersetorii aceia care sunt chemati la mesele bogatilor, de craciun sau de paste, si care, atunci cand pleaca, tot la coliba lor se intorc. Nu suntem cersetori unde suntem, dar nu ne dezgusta locul de unde am plecat, cum l-am putea uita?? ne-am anula pe noi insine, pe copiii nostri, pe inaintasii nostri...

 

Urmaresc cu sufletul la gura ce se intampla in Romania, sper sa se poata schimba sistemul, sa se mai dizolve coruptia si furtul de mare clasa, ma doare mizeria din politica, din mass media, prostirea omului de rand cu tembelizorul si hranirea lui cu talk show-uri ieftine si pline de prostitutie de toate felurile... Mama e perfuzata la antena 3, de acolo isi ia informatiile si energia, ce sa mai spun!?? Daca mi-ar sta in putere, as taia raul de la radacina, as aplica legea modo bruto, nu asa, cu chichite si portite legale, de cel mai mare hot e negustor cinstit, pentru ca legea nu i se poate aplica!

  Suntem multi care gandim la fel, oameni tineri, parinti, care ne dorim o tara 'ca afara', dar suntem atat de legati de maini si de picioare, ma mir ca inca mai putem deschide gura fara sa suportam consecintele astei indrazneli, ca vedem si ca nu ne place ce vedem si ca ne-am dori sa fie altfel, daca nu pentru parintii nostri sau pentru noi insine, macar pentru copiii nostri, care incet-incet vor fi asimilati de alte natii, daca cei pusi sa pazeasca Romania o fura si ii alunga tinerii sa manance o paine a pribeagului... Dulce, dar cu noduri.

Mai bine un pranz cu verdeturi si cu pace, decat o masa cu carne si cu galceava... asta mi-as dori pentru tara mea, pentru mine si pentru pruncii mei.



#3
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 13:01

Redactor ... in sfarsit ti-a venit mintea la cap si ai vazut ce ai facut cu votul tau? Ai tinut femeia la post de bau "decat apa" ... dupa ce ca stai pe mii de euroi pe luna in loc sa vezi cum e somaju in Romanica ... rusine sa-ti fie [:-)))]

Mai bine sa radem copios desi e cam de plans. Si din pacate sunt multi care au aceeasi parere cu persoana respectiva ... [batcap]



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 13:16

ralcat, da, stiu - sunt multi care gandesc la fel. Insa sangele nu se uita niciodata si din aceasta emigratie a ultimului deceniu, ROmania poate beneficia foarte mult.

 

Sa nu uitam exemplul italienilor care au plecat din Italia - dupa razboi - spre America. Niciodata nu au uitat de unde au plecat si au promovat frumos si cu mandrie tara de unde au venit. Asa si grecii care au plecat din Grecia, la inceputul secolului ... si la fel evreii. Chiar si la 3-a sau a 4-a generatie, va fi o legatura speciala cu tara de unde au venit stramosii lor.

Ma uit la baiatul meu - nu e nascut in Ro insa e forever atasat de ROmania. Pentru el, ROmania este o tara magica, cu decor de poveste si cu oameni calzi si galagiosi. Dar se simte al naibii de bine intre acesti galagiosi haotici: romanii.



#5
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 13:35

Pai si normal ca a postit, doar atunci a fost lasata secului pentru postul Craciunului!



#6
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 13:58

Mie mi-e rusine de asemenea gandiri... Nu stiu cum pot gandi asa ceva, in conditiile in care nu cred ca este familie din Romania care sa nu aiba macar un membru plecat: copil, nepot, verisor, etc. Este imposibil sa nu stii cat de greu le este celor care isi lasa copiii in tara, celor care se simt dezradacinati (eu, una, asa m-as simti). Nu mai spun de banii care intra in tara de la cei plecati.

Asa ceva.... Stiu si eu persoane pe care daca le starnesti iti recita din Antena 3 de mi se intoarce stomacul! Pacat, mare pacat!



#7
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 14:42

Si eu merg cu placere in Romania. Ai mei au stat la mine multi ani, atunci mergeam din 2 in 2 ani in tara; acum mergem in fiecare an. Copila e elvetianca 100% [:)] dar iubeste Romania...vorbeste romaneste ft bine, stie sa si scrie (cu greseli) si sa citeasca...nu e totul perfect in tara, dar s-a mai schimbat una alta in ultimii ani...noi venim cu masina din Zurich...de cand cu autostrada noua, castigam mult timp...de unde pana acum 2 ani faceam 12 ore de la Arad la Bucuresti, anul trecut am facut doar 6 ore...

Copila vrea sa mearga in fiecare vacanta in Romania, pt a-i vedea pe ai mei....cei mai mult ii place la tara, unde toaleta e in curte, nu au apa curenta...dar ii place sa alerge cu verisorii ei cat e ziua de mare...

 

Pe mine m-a adus iubirea pe meleaguri elvetiene [:)] in tara aveam de toate, nu-mi lipsea nimic...al meu elvetian e ft incantat de Romania, am vizitat-o de nenumarate ori impreuna (Transilvania, Bucovina, marea)...cand ne vom pensiona, ne gandim sa ne stabilim in Romania (construim a casa acolo, momentan vor sta ai mei in ea)...

 

Mai trebuie insa lucrat la coruptie, birocratie...



#8
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 14:46

Am uitat ceva : al meu elvetian vorbeste frumos de Romania...aici apar in ziare numai stiri despre hoti, inselatorii...elvetienii cred ca asa sunt toti romanii...el le explica insa ca nu e asa, Romania e cu totul alta...la fel si romanii...avem chiar un prieten care a fost cu noi in Romania...am si colegi care au vizitat Romania si au fost ft incantati...multi au fost surprinsi de cate limbi straine vorbesc romanii [:)] si ce fete frumoase avem [:)]



#9
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 14:50

Mie una mi-e foarte clar ca mereu va fi o diferenta mare intre cum vad eu Romania si cum o vede maria sa pruncul. Pentru mine va fi mereu tara din care am ales sa plec, nu ca ma gonea somajul, dar ma gonea ... restul, iar pentru el, va fi mereu destinatia vacanta. La bunici, la tara, la scarpinat cornitele alea de berbecut. E locul unde n-are teme, face ce vrea cand vrea. 

Din pacate, ce ma doare pe mine si mai ales ma doare pentru ca trebuie sa ripostez si sa atenuez tampeniile, e ca vine perechea de bunici, mari iubitori de telenovele indiene (pline de morala si de scene din viata ... si de respect fata de parinti ...) si de antene (adica acele canale tv pline de oameni de calitate, care primesc premii internationale) si incearca sa manipuleze copilu cu tot felul de idei care sa ne faca pe noi sa ne intoarcem in tara. 



#10
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 15:03

ralcat, da, stiu - sunt multi care gandesc la fel. Insa sangele nu se uita niciodata si din aceasta emigratie a ultimului deceniu, ROmania poate beneficia foarte mult.

 

Sa nu uitam exemplul italienilor care au plecat din Italia - dupa razboi - spre America. Niciodata nu au uitat de unde au plecat si au promovat frumos si cu mandrie tara de unde au venit. Asa si grecii care au plecat din Grecia, la inceputul secolului ... si la fel evreii. Chiar si la 3-a sau a 4-a generatie, va fi o legatura speciala cu tara de unde au venit stramosii lor.

Ma uit la baiatul meu - nu e nascut in Ro insa e forever atasat de ROmania. Pentru el, ROmania este o tara magica, cu decor de poveste si cu oameni calzi si galagiosi. Dar se simte al naibii de bine intre acesti galagiosi haotici: romanii.

 

 

Italienii si grecii de care vorbesti au trait in comunitati inchise, nu s-au integrat deloc. Multi din primele generatii nici nu vorbeau limba tarii de adoptie.

Pentru mine asta e un mare No NO, nu sunt deloc un exemplu.

 

Pentru baiatul tau e clar ca Romania e taram de poveste, si pentru fata mea la fel. Nu cred ca va fi la fel pentru copiii lor. Pentru Maya, Romania e "tara parintilor mei".





Etichetat si cu diaspora, psd

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -