Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 5

bobocei octombrie bebelus 2014

372 raspunsuri la acest subiect

#231
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 20 aprilie 2015 - 15:26

Hristos a inviat! si de la noi!!!

 

Treceti-ne si pe noi la raceli pt ca de 2 sapt nu ii trece puiutei o haraiala ..... se simte cand o tii in brate, se aude si degeaba ii tot aspir mucisorii k vad k tot nu trece. Dr noastra vrea ca sa lupte corpul mult cu virozele si ne-a dat tratament minim pt asa ceva ...

Asa ca amanam vaccinul de 6 luni .... dar vad ca s-a schimbat schema de vaccinare ...

Are vreo mamica mai multe detalii???



#232
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 20 aprilie 2015 - 16:23

silvia, felicitari pentru botez!!! asteptam poze! noi il avem de abia in iulie, pe 10...

 

cand trebuia sa facem vaccinul de 6 luni nu era, iar acum asteptam vesti de la dr sa ne cheme ...mi-a zis doar ca s-a schimbat schema de vaccinare, dar mai mult nu stiu...

 

eu sa bat in lemn!!! am scapat de viroze, tuse, raceli..desi aici, acum, ninge, zici ca-i iarna! sper sa scapam pana intr-un final...



#233
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 20 aprilie 2015 - 21:35

Anda, cand ai un copil mai mare crete riscul de a contacta viroze..Si eu sunt racita de mai bine de o saptamana, am o tuse de care nu reusesc sa mai scap.. De cateva luni sunt mai mult racita decat bine



#234
Kmy11

Kmy11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 20 aprilie 2015 - 22:15

Mie dr pediatru mi-a zis ca s-a scos din schema vaccinul de 6 luni si s-a introdus cel antipneumococic care se face in 3 etape, la 7 si 9 luni apoi la 15 sau cum crede medicul...

 

Si noi am scapat pana acum fara raceala...Doamne ajuta! Imi pare rau sa aud ca aveti probleme de genul asta. Sper sa treceti cat mai usor peste ele!



#235
Tamia

Tamia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 10:34

 Hristos a Inviat si de la noi!

 

Insanatosire grabnica pentru mamici si bebici cu raceli! O sa treaca si perioada asta [flo2] !

 

Noi suntem momentan bine, nu am racit si cu papica cand papa cund nu, nu o fortez. Stiu ca am inceput devreme dar nu imi pare rau pentru ca de atunci ia in greutate mai bine. 

Cu vaccinul de 6 luni chiar azi aveam in plan sa sun pentru programare, o sa vad ce spune despre schimbare.

 

Pupici si sa aveti o saptamana cat mai buna! [flor]



#236
Tamia

Tamia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 10:50

  Mamici am vorbit cu dr de familie si mi-a zis ca urmatorul vaccin e la 11 luni! Dar vrea sa mai vada copilul pentru evidenta!

Am mers pana acum la medicul de familie pentru vaccinuiri dar si separat la un pediatru. Stiu ca majoritatea au medici de familie pediatru pentru copii noi asa am ales.



#237
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 13:55

buna fetelor! si Hristos a inviat!
...reusim sa mai intram si noi, sa va anuntam ca suntem bine, ca ne-am mutat la casa ( pana acum stateam in oras cu chirie la o garsoniera, acum ne-am mutat la casuta noastra, la vreo 2km de oras)... Bianca e in culmea fericirii, i-a fost dor de casa, maimutica asta mica inca nu constientizeaza prea bine ce si cum... atata doar, probabil aerul e mai curat aici, stam si f mult pe-afara, iar pe la 8 seara pica de somn, daca mai trag de timp e maraita si nu o impac cu nimic!
am inceput si diversificarea (dupa ce ne-am acomodat, sa nu fie prea multe schimbari deodata), ii place sa manance dar are si momente cand nu are chef... atunci o las in pace si mai incerc peste cateva ore... de obicei dupa cateva ore, 2-3-cand vad ca e mai cu chef de joaca,vesela, ii vine si pofta de mancare si papa tot ce-i dau!
saptamana asta tre sa ajung cu ea si la dr, la control, sa vedem cum stam...

#238
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 14:14

Buna,mamici si bebelusi frumosi!

Vad ca ne confruntam cam cu aceleasi probleme [batcap]

Multumesc pentru urarile de sanatate, inca nu sunt complet vindecata si sper sa nu dau nimic copiilor . Din acest motiv,plus ca voiam si sarbatori linistite,am amanat vaccinul  .... si am descoperit si eu ca si voi ca in 3 saptamani s-a schimbat tot ... adica vaccinul de 6 luni se face la 11 si dupa vine imediat vaccinul de 12 luni !!! [alcool]  [alcool]  [alcool]

Ca si fapt divers,am intrebat-o pe dra mea, daca sunam cu 3 sapt in urma, faceam vaccinul? si mi-a raspuns ca in principiu  da.... dar nu avea cu ce ,pentru ca nu au mai primit vaccinuri din 1 ian [fal] .... deci .... [smulgpar] ... guvernul asta nu mai are deloc grija de noi,oamenii,poporul roman (si când spun guvernul asta, nu ma refer doar la cel din acest moment ,ci la toti cei care doar s-au perindat si au incercat sa schimbe dupa bunul plac, fara sa se gandeascala noi!)

 

Pana una alta, si noi am intrat in totala greva de mancare, nu si de lapte .... si noaptea cam vad fiecare ora pe ceas [zirea]  M-am gandit ca am doua posibilitati : sa intrerup pentru cateva zile diversificarea sau s-o las sa planga de foame (ceea ce mi-e taaaaaaare greu sa fac) ... sunt extrem de obosita si ma simt stresata... si la Andu se apropie Evaluarea Nationala la cls a II-a ... alta mare prostie.... daca ma credeti, dupa inmultire si impartirea , au facut fracti si notiuni de geometrie (au invatat ce este o axa de simetrie!!!) . Pentru azi,la romana au de facut un alt final pentru "Ursul pacalit de vulpe " si .... o reclama la cartea "Ursul pacalit de vulpe (in manual nu este explicat cum sa faci o reclama) .

 

Silvia,felicitari pentru mica crestina Ingrid! [flor]

Anda ma bucur ca ati fixat botezul si asttept sfaturi  cu privire la greva diversificarii

[flor]

Miky,multa sanatate !

Kmy,Tamia,ma b ucur ca bebelusele au scapat fara raceli [flor]  [flor]

Ely,multumesc mult ca nu ma uiti [flor] Pupici multi pentru DN !

Shmily, felicitari pentru casuta ! [flor]

Ana,o sa simti tu când o sa vrei sa vina si bebe 2 ,iti spun eu din experienta,totul e sa tina Dumnezeu si corpul cu tine!

Mary,felicitari pentru dintisori !

Emysa, condoleante pentru bunica! [flor] Stai linistita cu bebe, asa sunt unii doctori , vor sa fie totul ca la carte! Nici Lu nu sta mult in fundulet !

Geo, Elennas, Ale, roxyc, bobocelu, aly,deeutza, andreutza, andreea11matei, ce mai faceti voi si bebelusii?

 

Va [pup]  fara exceptie si va uram diversificare usoara [:D]



#239
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 20:42

Ooof caresse... ca la noi la nimenea...cuvintele sunt de prisos...

cred ca esti tare obosita dar poate e o perioafa si va trece, va dormi mai bine. Si sebi uneori doarme de rupe iar alteori sunt chiauna cand dau zorii zilei...

cu papica am descoperit ca accepta ceeeeva mai binisor mancarea mai acrisoara. Desi multi nu recomanda eu ii pun cate putina lamaie/portocala acrisoara in pireiri si il mai pacalesc. La urma urmei au si ei nevoie sa simta niste gusturi ca asa pireurile sunt fade fara condimente...mananca la fel foarte greu dar il mai pacalesc asa



#240
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 20:45

Scuze greselile de ortografie... de pe telefon scriu mai greu ...





Etichetat si cu bobocei, octombrie, bebelus, 2014

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -