Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ora de religie - pro si contra / dezbare DC

religie dezbatere dezbatere dc

287 raspunsuri la acest subiect

#11
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 13:55

Sunt contra orei de religie. 

Chiar zilele astea ma intrebam cum de in satele sarace, scoala sta sa se darame, toaleta este in fundul curtii, nu exista apa curenta, nu exista notiuni elementare de igiena, dar biserica se inalta mandra, renovata, cu casa parohiala alaturi pe masura. Daca aceste lucruri se fac din bani publici, rusine, daca se fac din donatii(?), de ce n-ar investi oamenii aia in scoala, in dispensar (ca se plang ca n-ajunge medicul cu saptamanile, ca nu sunt conditii etc). Singura sansa ar fi educatia, daca nu academica, macar la nivel minim de igiena, de educatie civica, cursuri prin care parintii si copiii sa invete sa-si fructifice culturile, de crestere a animalelor etc.As vrea cu acesti bani sa se plateasca  profesori care sa se faca aceste lucruri, medici care sa ajunga pe la sate, in scoli ,  si nu profesori de religie.

Religia in forma in care este predata actual nu ajuta, ci scufunda mai mult in nestiinta, in prejudecati. Omului trebuie sa-i explici consecintele faptelor sale, de ce nu este bine sa faca anumite lucruri, ce ar putea face sa imbunatateasca locul in care traieste, munceste, sa fie convins de asta, nu pentru ca-l bate Dumnezeu. "conceptele biblice" sunt de fapt niste reguli de convietuire, gasite tot de oameni. Legile laice nu indeamna sa furi, sa ucizi, sa inseli etc -  falsa problema eticii exclusiviste a bisericii, in afara careia am fi pierduti. 

Istoria religiilor se poate studia si in clasele primare, de ce nu, mai greu mi se pare intelegerea de catre copii a unor notiuni "abstracte"- intelegerea cu adevarat a semnificatiilor, si nu a unui concept de existenta a divinitatii gen Mos Craciun (el exista si atat). Copiii isi pun intrebari, cum de se poate naste un om din lut, cum a "rasarit" femeia din coasta lui Adam, etc. 

Tarile in care religia a preluat controlul sunt cele mai inapoiate, refractare, corupte, plina de crime si barbatii.


Editat de iulia_b, 05 martie 2015 - 14:06 .


#12
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:12

Daca vorbim de Romania, adica despre ore de catehism orthodox, sunt impotriva predarii a asa ceva, de aceea fiica-mea a fost retrasa de la inceput de la religie.

Daca vorbim de religie, adica povestioare, istorie (incepand cu clasa a 5-a cred ca ar merge) as fi pro.

 

Cred ca notiunile religioase trebuie invatate in familie si comunitate, Nu la scoala, pe bani publici. Nu intr-un fel care sa contravina cu notiunile stiintifice.

 

CorinaDani, cred ca in momentul asta teoria evolutiei a fost scoasa din programa.

 

Inca ceva: Carla intelege perfect notiuni de istoria religiilor, diferente intre religii, cum s-au format, evoluat, etc. Cred ca avem discutii despre asta de pe la 6 ani. se poate preda asa ceva inca din clasa 1.


Editat de J G, 05 martie 2015 - 14:20 .


#13
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:19

http://www.cotidianu...spitale-121172/

 

http://www.gandul.in...clusiv-10754452



#14
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:25

Si eu sunt contra religiei, predata ca la scoala. As fi suta la suta de acord cu Istoria Religiilor, asta da!

De exemplu la Filozofie, nu se preda un anume curent filozofic? Nu! Esti trecut prin toate scolile de gandire, si totul se raporteaza la perioada istorica in care s-au dezvoltat... Asta e ceva ce stimuleaza gandirea si capacitatea de analiza a unui copil.

La materia Religie se prezinta un singur punct de vedere, al religiei alese, fara enorm de multele ramificatii si intrepatrunderi care exista intre religii. Astfel de religie nu vreau sa faca fie-mea... se poate face la biserica, in asa numita "scoala de duminica". Dar la scoala vreau sa-i fie predate materii care sa-i largeasca orizonturile, nu sa i le ingusteze.

Religia este mai mult decat un set de reguli morale, astea se pot preda la Educatie Civica... Credinta nu cred ca poate fi predata la scoala. Cred ca rostul scolii este altul.

E uun a am ramas socata cand am invata la religie in scoala cat de grasit este sa-ti faci cruce de la stanga la dreapta, ca in mod cert Dumnezeu a lasat sfanta noastra ortodoxie ca singura religie adevarata de pa Pamant, cum focul vesnic va arde pe toti cei pacatosi (nu eram un copil cuminte si asta chiar m-a speriat...) si alte asemenea bazaconii. La fel de absurd mi se pare sa invete copiii musulmani cum vor primi ei 70 de fecioare daca fac martiriu pentru Allah... 

Dar de dragul tolerantei, mi se pare de maxima importanta ca un copil sa stie ca unii oameni au alta credinta, care nu e nici mai corecta nici mai gresita decat a lui, o credinta ancorata in realitatile timpului si locului respectiv, sa cunoasca asemanarile si deosebirile intre principalele religii, sa aiba deschidere catre cei de alte religii, nu habotnicie... 



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:41

http://adevarul.ro/n...23fe/index.html



#16
Raisa07

Raisa07
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:48

Categoric sunt PRO religie in scoala! Fetita mea este in clasa intai si mi se pare normal ca in aceasta perioada a varstei sa inceapa sa inteleaga si sa cunoasca cate ceva despre ce inseamna religie,credinta,Dumnezeu.Nu suntem o familie bisericoasa,mergem mai rar la biserica,dar suntem crestini,credem in Dumnezeu si asa incerc si eu sa-mi educ copiii,iar la scoala sa invete ce eu nu reusesc acasa. Insa nu sunt deacord cu notarea la ora de religie.Nu cred ca e normal sa se de-a note pe credinta.

In rest...Dumnezeu sa ne lumineze mintea!



#17
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 15:10

contra religiei in scoala, cred ca este datoria familiei sa insufle aceste valori copiilor.

Ai mei nu au facut niciodata religie in scoala, fac notiuni religioase la istorie, stiu care sunt principalele religii, la ce se roaga, cartile si principiile principale din fiecare religie. Cam atat,

 

De rugat se roaga in fiecare seara pentru ca asa i-am invatat si e o chestie in care eu cred foarte mult dincolo de orice explicatie stiintifica,



#18
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 16:34

Pro sau contra predarii religiei in Romania?

Sau asa ... in general?



#19
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 17:05

In fiecare seara avem ritualul nostru de culcare, in care cea mai importanta parte este rugaciunea. Mergem din cand in cand la biserica romaneasca.

In clasa 1a am fost intrebati daca optam pentru cursuri de religie sau de etica si morala. Am cerut programa si detalii despre cum si ce sunt invatati la ora de religie si am optat pentru aceste ore. Pentru ca am declarat ca suntem ortodocsi, a avut profesoara separata de religie, erau 5 copii la ora. Profesoara, o grecoaica batrana si spumoasa care i-a invatat despre principalele personaje ale crestinismului, dar in franceza. Din punctul meu de vedere a fost o experienta buna, acea perioada de 2 ani, pana am schimbat scoala. Dar si ce erau invatati, mai degraba pot numi ca era un fel de istorie a crestinismului ce reprezinta Sfantul Duh pentru ortodocsi, cateva diferente intre crestini ... lucrurile care pot fi intelese de copiii de varsta primara.

Nu dogmatica, nu "crede si nu cerceta" si clar nu ... te bate Dumnezeu daca nu stiu ce faci sau nu faci.

Dar mai mult decat orice poate fi invatat de un om, cred ca la religie conteaza enorm CUM este explicata, prezentata, pentru ca ceea ce inveti sau esti indoctrinat in acele ore isi vor pune amprenta enorm pe tine ca om in formare, pe personalitatea ta, mai mult decat matematica sau fizica sau chimia.



#20
andreeaugust

andreeaugust
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 18:40

Desi momentan sunt insarcinata si nu am alti copii, parerea mea este pro ora de religie; de ce sa privezi copilul de niste invataturi ce tin pana la urma de morala, de iubire, de a fi bun si omenos ? 

Asta cu istoria religiilor e SF pt un copil asa de mic, am invatat si noi in gimnaziu si eram toti ingroziti, pe multi dintre copii i-a indepartat de religie. 

Insa sunt atatea povestioare frumoase pe masura varstei, si atatea pilde pe care le pot asimila. Intr-o societatea care invata doar competitia, lupta pentru tot ce tine de materialism, de supravietuire, de a fi cel mai bun, cel mai destept, cel mai tare, de a avea o cariera care sa aduca bani si pozitie sociala, ora de religie este clar binevenita oricum ar fi ea. 

Copii cred eu ca inteleg si simt mai mult decat credem noi, e pacat sa nu le dam libertatea sa o faca; parintii impreuna cu copiii ar trebui sa fie o echipa. Sa constrangi un copil sa nu mearga la ora de religie mi se pare injust..pana la urma el va trage concluziile, doar intr-o zi va fi si el om mare ca si noi parintii.





Etichetat si cu religie, dezbatere, dezbatere dc

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -