Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 (Brumarei de Noiembrie 2015)

sarcina gravida noiembrie 2015

979 raspunsuri la acest subiect

#371
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 09:13

Buna dimineata, burtici!

 

Eu voi naste la Filantropia. Am 3 prietene care au nascut acolo si au fost foarte multumite. Poti sa iti iei si rezerva cu 2 persoane, ca nici eu nu vreau sa stau cu 4,5,6 alte mamici in salon. Si, daca Doamne fereste apare o urgenta stiu sigur ca sunt pregatiti si au aparatura necesara atat pt mine, cat si pt bebe. Sincer, din acest considerent am ales statul in locul privatului. Insa, pt controalele de pana atunci voi merge numai la privat pt timpul limitat de asteptare :) Nu am mai fost intr-un spital de stat de ani de zile (decat sa iau trimiteri), insa pt nastere voi alege Filantropia. Iar ca bani, ma va duce la o treime fata de cat as plati in privat, asta daca totul merge bine.

Imi doresc sa nasc natural, insa sa vedem daca si cardiologul va fi de acord :)

 

Rahella, verisoara mea a nascut la Regina Maria Baneasa. Nu spun, conditii f bune, rezerva singura, insa...cand am fost sa o vizitam s-a rugat o ora de o asistenta sa ii aduca copilul. Tot venea si spunea ca a uitat....Pana la urma am urcat noi la salonul unde erau bebelusii si abia atunci s-a simtit si asistenta sa o aduca pe cea mica.

 

Fetelor, voi cum stati cu relatiile intime cu sotii in perioada asta?  [pathot]



#372
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 10:45

Buna mamici:)

 

Griga ,mie mi-a zis medicul fara relatii intime timp de 2 luni...pana implinesc 3 luni de sarcina...mai am 2 saptamani...nu am inteles de ce ,ea a zis ceva de genul ca se prinde copilul mult mai bine..Eu nu am mai auzit pe nimeni pana acum cu chestia asta ,dar in fine,am zis :decat sa am mustrari de constiinta ca s-ar putea intampla ceva din cauza noastra,mai bine asteptam:( 

Precizez ca din punct de vedere medical toate lucrurile sunt in regula la mine,nu a avut un motiv anume sa imi ceara asta,dar a zis ca asa e mai bine... [batcap]

Mai avem 2 saptamani de asteptaaaattttttttttttttttttttttttt   [pathot] . 

A mai auzit cineva de "ideea" aceasta?Sau e totul ca inainte la voi ? [il]



#373
BBiancaa

BBiancaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 10:58

Burticute, azi intram in 3 luni, cand spun 3 luni parca se umple guurraaa...in legatura cu relatiile intime, de la cele doua liniute roz, nu am mai avut nici pofta, am avut si cateva probleme si nu prea ne a stat gandul acolo, dr nu mi a spus nimic, abs nimic, in privinta asta.in schimb, in ultima perioada chiar s a deschis apetitul .joi intrebam si dr daca e ok , tinand cont k am luat si progesteron ar trb sa fie super fixat, si orgasmul si spasmele sa nu afecteze..azi mergem la ortoped sa vedem cum sta treaba, nastem natural sau ..ne mai gandim ..va pupacesc



#374
Claudittta

Claudittta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 11:12

Hello

 

 

Mmm relatii intime.... ?.. ce sunt alea:))))) desi dr nu a zis nimic ca nu as putea, (pentru ca data trecuta, la sarcina anterioara a zis clar nu! ) mie una nu imi arde de nimic...eu vomit non stop, ma simt slabita si fara chef de nimic. Spre deosebire de viata de dinainte de sarcina, iau multe pastile...si duc o viata total nepotrivita pentru o femeie insarcinata, si cand zic asta, ma refer la faptul ca nu poat sa mananc sanatos si nici sa fac sport. Sunt intr-o letargie ontinua, nu am chef de munca nu am chef de nimic. Nici macar de vacanta...ca trebuie sa plec la Barcelona sapt viitoare. Nici nu stiu ce sa fac:(  Daca sa plec sau nu. De o sapt tot trimit mailuri la tarom sa intreb daac potcalatori cu Clexanul in bagajul de mana si habar nu au...prafff

 

va las...ma fuc sa mai muncesc si eu putin:) 

 

o zi minunata

xoxo



#375
Hera90

Hera90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 12:27

Buna fetelor! [flo2]

 

Deci, ma duc si eu astasie ca omu' (Intarziat) [pk] sa imi fac analizele. Intai control la gine' si ma gandeam ca imi da dr sa fac analizele... Si imi zice ca avand in vedere ca am si alte nasteri (deci analize mai vechi) sa le aduc pe alea sa le verifice ca nu trebuie refacute toate daca le-am mai facut???!! Fetele cu copii, ati mai auzit asa ceva??? Mie mi s-a parut tare ciudat [fri]  [fri]  [fri]



#376
aliciac

aliciac

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 12:38

Buna fetelor! [flo2]

 

Deci, ma duc si eu astasie ca omu' (Intarziat) [pk] sa imi fac analizele. Intai control la gine' si ma gandeam ca imi da dr sa fac analizele... Si imi zice ca avand in vedere ca am si alte nasteri (deci analize mai vechi) sa le aduc pe alea sa le verifice ca nu trebuie refacute toate daca le-am mai facut???!! Fetele cu copii, ati mai auzit asa ceva??? Mie mi s-a parut tare ciudat [fri]  [fri]  [fri]

 

Hera90 de exemplu analizele genetice nu se mai refac sigur.

Daca ai facut din bolile copilariei varicela, rubeola si inca cateva si ai anticorpi nu se mai testeaza  nici astea ca nu le mai poti face. Alte analize care nu se repeta daca ai anticorpi sunt toxoplasma, herpes 1,2 etc.

 

In schimb daca nu ai anticorpi pentru ele se refac in sarcina, unele destul de frecvent - te monitorizeaza sa nu ai debutul bolii cand esti insarcinata ca pot influenta bebele.



#377
aliciac

aliciac

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 12:47

Eu sunt un pic cam suparata, am fost recent la dr. endocrinolog - pentru ca am probl cu tiroida- trebuie sa ma duc lunar in sarcina- si mi-a spus ca nu conteaza ca dra Uscatescu nu mi-a recomandat Clexane ca am o alta recomandare preventiva de la alt dr scrisa negru pe alb (inainte  sa raman insarcinata, acum cativa ani, "preventiv in caz de sarcina") si sa ma duc urgent la el sa ma revada. Mi se pare f. ciudat si sunt nedumerita acum. Am auzit ca dra Uscatescu e cea mai buna pe specializarea astea si nu inteleg totusi de ce este diferenta asta de opinii. Evident ca vreau sa minimizez riscul, dar totusi sa ma inham la un medicament injectabil zilnic daca nu am nevoie mi se pare la fel de riscant. 

Voi stiti ceva despre asta? 



#378
Claudittta

Claudittta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 15:25

aiciac si eu am probleme cu tiroida, declansata in sarcina un basedow-graves si eu sunt sub observatie si iau prophilthiouracil..singurul pentru hipertiroidie care se poate administra sigur in sarcina.. 

Anterior am inceput sa fac clexane, la sfatul medicului meu ginecolog, chair am o postare acum ceva timp in care spuneam ca medicii hematologi nu considera ca este necesara administrarea de clexane in sarcina, pentru ca cica nu sunt studii care sa demonstreze ca aceste mutatii genetice influenteaza sau nu  pierderea sarcinii. In fine, medicul meu a hotarat, si eu am fost intrutotul de acord sa fac aceste injectii, pentru ca anul trecut am pierdut o sarcina si nu as mai vrea pentru nimic in lumea sa mai trec prin asa ceva.

Mai spuneam eu ca am o prietena si o verisoara care au pierdut fiecare cate 4-5 sarcini, iar acum cand au facut clexane in sarcina, au devenit mamici Parerile sunt impartite in ceea ce priveste administratrea de clexane, insa chiar daca este un risc foarte mic, eu nu sunt dispusa sa mi-l asum, motiv oentru care fac injectia in fiecare seara. Acum cand am fost internata pentru aceasta minunata hipertiroidie, dr endocrinolg sustinea ca este ok sa administram in continuare clexane, pentru ca este ok si pt hipertiroidie.

Nu stiu ce sa mai zic,insa acum am 11 saptamani si bebe se dezvolta asa cum trebuie. 

Data trecuta, embrionul era in urma la masuratori cu 5 zile, sacul crestea normal, insa embrionul nu. Am tot citit si eu si asta este una din cauzele mutatiilor genetice.

Anyway...Nu imi ramane decat sa ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine

xoxox



#379
nusirina

nusirina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 19:39

Buna burtici!

 

Astazi am facut morfofetala de trim I si totul pare asa cum trebuie. Ar fi trebuit sa ma duc sa fac si Dry Testul insa n-am mai avut nervi si chef dupa o asteptare pe holurile spitalului de muuuulte ore, asa ca probabil il voi face la Medlife saptamana viitoare -  ca tot am abonament la ei.

 

Voi ati facut/urmeaza sa faceti Dry Testul? Inteleg ca e o analiza pur statistica, cu sanse mari de eroare, asa ca stau in dubii sincer...

 

Btw: bebe al meu facea ca broscuta astazi din picioruse...as fi stat sa-l privesc zile intregi :D



#380
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 22:21

Buna fetele

Nusirina eu pe 30 aprilie fac si morfologia si dry testul tot la medlife o sa merg la Munteanu Andreea,am inteles ca este foarte buna pe morfologie si interpretarea dry testului...

Cat despre acuratetea dry testului sa stii ca are 90% sanse sa fie rezultatul adevarat atat timp cat este facut odata cu morfologia fetala.Daca il faci separat am inteles ca are 65% sanse sa fie rezultatul adevarat. 

Auzi dar la morfologia fetala de trim 1 nu ti-a facut CD cu filmuletul ecografiei ????????/Ca eu asa imi doreeeeeeeeesc ,sa l vad mereu pe bbebe:X





Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie, 2015

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -