Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 (Brumarei de Noiembrie 2015)

sarcina gravida noiembrie 2015

979 raspunsuri la acest subiect

#251
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 11:46

Buna, fetelor!

 

Luciana, tare dragut clipul. L-am vazut si eu zilele trecute. Am inteles ca fusese inregistrata ecografia, iar cand au vazut ce face bebe in burta, a dat doctorul clipul inapoi si au filmat cu muzica :D

 

Eu in weekend nu am iesit din casa, fiind cu amigdalele umflate. M-am tratat cu multa miere si lamaie. Nu sunt complet vindecata, insa sunt mai bine decat vineri, cand a trebuit sa plec de la munca acasa ca abia ma mai tineam pe picioare. Am dormit foarte mult sambata!!!...

Cat am stat in casa nu am prea avut greturi. Acum vad ca am luat-o de la capat :(

 

Cel mai greu imi e cand mi se face greata de foame! Simt ca ma ia si ameteala si ca pic din picioare! :(

 

Abia astept sa merg vineri la doctor si sa imi spuna ca totul e bine...Am emotii din ce in ce mai mari!



#252
Corina87

Corina87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 14:02

Salut burticute!!!

Luciana tinem pumnii sa fie totul ok.Sa revii cu vesti,please.

 

La noi totul e ok,hormonii imi dau batai de cap,pot sa tip de la nimic,parca nimeni nu ma itelege. [batcap]

Am adaugat 3 kg,cred ca de la duphaston,si am o sete fara sfirsit. [alcool]



#253
AnaM28

AnaM28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 17:34

Buna!

Eu am fost la eco la 7 săptămâni și mi s-a zis ca placenta (de fapt precursorul acesteia) este puțin desprinsa.
Din ce ați auzit, (sper ca nu pun o întrebare tâmpită) se poate lipi la loc?
Iau progesteron de când am aflat ca sunt însărcinată și acum abia aștept sa ma duc sambata la doctor sa vedem cum evolueaza.
Momentan stau cuminte in pat și aștept sa treaca zilele.

Mersi!

#254
lucianalicurici

lucianalicurici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 21:33

Multumesc pentru sustinere!
Hcg-ul mi-a iesit 16,485.44 fata de 1,485 cat era acum o saptamana. Trebuie sa il refac peste 48 de ore sa fim siguri. Inca ma mai chinuie crampele dar stau cuminte si imi iau pastilele.
Mai jos am pus poze cu ce am de facut pentru fiecare trimestru. Poate va ajuta si pe voi informatiile.

20150330_175429.jpg

Analizele care apar taiate numai sunt necesare daca le-ati facut inainte de sarcina.

20150330_175435.jpg

20150330_175440.jpg

20150330_175444.jpg

Revin miercuri cu un nou rezultat la HCG sa vedem evolutia.
Ganduri pozitive! :D

#255
AndraGabriela

AndraGabriela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 07:53

Primele 2 saptamani de sarcina nu esti inca graviduta. Se calculeaza de la ultima menstruatie dar practic saptamana 3 reprezinta prima saptamana. Asa ca nu avea cum sa te afecteze radiografia. Mai ai putina rabdare si o sa te convingi singura ca totul e bine!

 

Neata,

 

M-am exprimat eu gresit...vroiam sa zic primele 2 saptamani de cand se formase bebe, adica eram cam in 4 saptamani. 

Oricum, m-am mai linistit, ieri am fost la eco, sunt in 6 sapt si 2 zile, e totul bine si i-am auzit si inimioara puiului meu!  inlove.gif

Voi reusiti sa mancati ceva in perioada asta? Mie cam totul imi provoaca greata...

 

Va pup, sa aveti o zi buna! 



#256
aliciac

aliciac

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 20:27

Luciana > Multumesc pentru pozele cu lista de analize, chiar eram curioasa ce mai urmeaza ca in ultima saptamana am facut mai multe decat in ultimii ani :) . Tinem pumii cu hcg.
Eu nu am avut greturi pana acum, insa azi am avut o zi mai proasta, am fost mai anxioasa. Sper sa imi treaca repede. O sa intreb daca am voie magne b6 poate ma ajuta.

#257
BBiancaa

BBiancaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 22:32

Burticute, ca in ficare seara, ne punem frumos in patut cu folia de progesteron , si ne uitam ce mai fac puiutii mivi de noiembrie.Acum, pot manca orice, nu mai am nicio problema , in schimb, la ora 14.00 sunt setata pe somn, si sanii ce se maaareeescc, intaaaresssc si dooor.crampe , doar foarte rar, fericirea va fi deplina sapt viitoare dupa eco. Voi ati dat de veste cunoscutilor despre sarcina? Mare majoritate a celor apropiati stiu deja, dar parca as vrea tip in gura maaarrree...dupa sarcina pierduta, parca am lipici pe buze, vreau dar stiu ca nu e ok ..va pupacesc si va doresc o seara usoara

#258
Anka01

Anka01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 04:06

Buna mamici!  [flo2]

 

N-am mai intrat de cateva zile dar v-am mai citit pe telefon. La servici avem probleme cu internetul de cateva zile si cafeaua de dimineata mi-o beau muncind :(, 

Mi-a fost rau saptamana trecuta si am avut niste sangerari care m-au speriat si m-au facut sa fug la doctor..dar cum ziceam aici sunt atat de calmi.." e normal sa lesini, sa-ti scada tensiunea si sa fii ametita, si sa ai sangerari in limite normale. Esti insarcinata, daca e mai grav mergi la urgente.." Imi venea sa-l bat desi stiu ca are dreptate partial...voi cum stati cu tensiunea/ameteli/ dureri de cap? mai are cineva stari de astea? pe langa greata aproape toata ziua si sani sensibili

Mai am 2 saptamani pana la intalnirea cu obstreticiana, abia astept, sa am o confirmare, o masuratoare ceva...

Zicea cineva de hormoni si ai mei joaca fotbal toata ziua, dar parca mai putin ca la prima sarcina, desi si acum am iesiri gen tipat fara motiv, plans din senin..

Am o intrebare/ ingrijoarare mai "personal" voi cum stati cu constipatia? La prima sarcina am facut hemoroizi..groaznic de durerosi si acum asta mi-e singura frica. Cred ca de cand am aflat de sarcina unul din primele ganduri a fost frica sa nu mai fac, dar " de ce ti-e frica de aia nu scapi " si cred ca incep sa ma constip. Ati observat/ discutat cu medicul despre asta? Tineti regim, v-a sfatuit sa mai mancati si altceva in afara de prune uscate?

 

Sa aveti o noapte linistita si o zi frumoasa! [flo2]



#259
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 11:42

Buna, fetelor!

 

Nu am mai intrat zilele acestea din cauza starilor de rau. Cum ajung acasa 'tintesc' patul. As sta toata ziua intinsa si cu limonada langa mine. In weekend, cum v-am spus, am fost racita (cu amigdalele umflate). Acum sunt mai bine, ma mai ustura in gat insa amigdalele s-au desumflat. Insa, ma simt f slabita, uneori aproape de lesin. Probabil am nevoie de vitamine in plus, insa nu vreau sa iau nimic pana nu ajung vineri la doctor. Abia astept intalnirea, insa am si mari emotii!

Luciana, multumim pt liste! TORCH-ul l-am facut prin octombrie, nu stiu daca mai e valabil. Insa ce e in prima coloana am de facut...

Bianca, la mine stiu doar cei apropiati - parintii si prietenii f apropiati. Plus managementul locului de munca :) Pt restul, astept 3 luni....Si mie imi vine sa tip pe strada de bucurie, insa trebuie sa mai am putin rabdare :)

 

Anka, eu ies cam la 2-3 zile. In prima perioada era ok, zilnic, insa acum, chiar daca nu mi-am schimbat alimentatia (mananc multe legume crude si fructe), nu mai e la fel de bine. 



#260
nusirina

nusirina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 15:05

Buna fetelor!

 

Ma alatur si eu grupului vostru cu drag si cu  o DNP de 05.11.2015 :)

Pana acum toate bune: greturi la liber, foame non-stop, somn de la 10 seara, asa ca ma bucur din plin de minunile maternitatii [bib]

 

Maine sunt programata pentru analizele de sange si pentru a doua ecografie (prima am avut-o la 6 saptamani).

 

Va tin la current!





Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie, 2015

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -