Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de iunie 2015(Capsunele de iunie 2015)-CAP.6

capsunele iunie 2015 sarcina burtici

479 raspunsuri la acest subiect

#471
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 10:03

Mmm_Berry coincidenta sau nu se pare ca am scris am doua in acelasi timp..:)))



#472
Taspic

Taspic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 10:10

Eu aseara am dormit mai bine decat am facut-o in ultimele 2 luni cred, dar din pacate a trebuit sa ma trezesc devreme astfel incat sunt deja obosita franta si nu ma pot concentra nicicum la treburile de serviciu, imi vine sa-mi pun capul pe birou. Nu m-am trezit decat o data azi-noapte pe la 3 si ceva in conditiile in care de obicei ma duc din ora in ora la baie in primele ore de somn si apoi prind cateva ore legate pana dimineata. Ma trezesc si eu aproape de fiecare data cand schimb partea si o fac destul de incet ca ma doare burtica.

 

Dupa o stagnare de vreo 4-5 saptamani, am observat o crestere a burticii cu 3 cm. Se are ca aveai dreptate, Anca, face boom dintr-o data. Buricul s-a intins de tot, nu mai e inauntru si are o culoare ciudata vinetiu-maronie, sper sa fie in regula. E normal sa fie mai moale zona din jurul buricului, adica pe o raza de 1-2 cm? Presupun ca da dar m-am gandit sa va intreb cas a stau mai linistita.

 

Sa aveti o zi minunata! Eu am ajuns inapoi la Targoviste unde e un soare stralucitor dar o temperatura destul de modesta.



#473
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 10:39

TASPIC buna dimineata! [:)]

 

Mie inca nu mi-a iesit buricul (nu stiu cum va fi la 30 de sapt ., deocamdata avem doar 28), dar parca resimt o usoara durere, de fapt "durere" e prea mult spus, disconfort daca pot sa-l numesc asa in jurul buricului... 

 

Eu am baut o cafea de dimineata ca ma simteam prea "lesinata" ...Acum parca mi-am mai revenit [ping1]



#474
Mmm_Berry

Mmm_Berry

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 10:45

Buricul meu este doar foarte intins. Inca nu a iesit si sper sa ramana asa :)).

 

Anca, imi pare rau ca si tu ai avut insomnii. Aveam in plan sa ma trezesc de dimineata si sa sevesc mic dejunul cu sotul, ca parca mi s-a urat sa mananc singura, dar nu am putut sa ma trezesc dupa doar 3 ore de somn. Si in plus, am si o zi foarte aglomerata... Trebuie sa finalizez de impachetat casa astfel incat sambata sa strangem mobila sa facem loc pentru zugrav. Dar cu pauze dese sper sa reusesc. Ieri seara era epuizata si ma durea mijlocul si bazinul destul de tare. Va trece si asta, nu?



#475
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 12:09

Buricul meu este doar foarte intins. Inca nu a iesit si sper sa ramana asa :)).

 

Anca, imi pare rau ca si tu ai avut insomnii. Aveam in plan sa ma trezesc de dimineata si sa sevesc mic dejunul cu sotul, ca parca mi s-a urat sa mananc singura, dar nu am putut sa ma trezesc dupa doar 3 ore de somn. Si in plus, am si o zi foarte aglomerata... Trebuie sa finalizez de impachetat casa astfel incat sambata sa strangem mobila sa facem loc pentru zugrav. Dar cu pauze dese sper sa reusesc. Ieri seara era epuizata si ma durea mijlocul si bazinul destul de tare. Va trece si asta, nu?

Mmm_Berry ..."pauzele lungi si dese cheia marilor succese"...tare ne mai

placea zicala asta in scoala cand unul dintre profesori deschidea cate o "paranteza" si uita sa o mai inchida...clopotelul fiind cel care o inchidea :))



#476
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 12:51

Am revenit si eu de la eco. Alexandru e foarte bine, e mai mare cu 6 zile, are 1.37 kg, placenta, lichid, col, toate bune, rezistente pe artere bune.

Initial statea in diagonala cu capul in jos, in timpul ecografiei s-a mutat cu capul in sus, apoi inapoi in pozitia initiala :)))))
Iarasi n-am reusit sa facem poza la fata, numai cu mainile pe fata a stat.

Va dati seama ce tumbe face copilul asta daca s-a intors atata in 10 min cat a durat eco  [batcap] 

A zis medicul ca evident pozitia lui nu e stabila si vedem la eco urmator (la 32 saptamani) cum va fi asezat.

Neaparat o sa ma plimb mai mult sa se aseze bebe cum trebuie [pk] 



#477
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 13:16

Buna fetelor,

 

Carla, felicitari pentru vestile bune de la eco! Tu cate sapt ai? E destul de maricel Alex, un voinic.

 

Taspic, si eu am observat in jurul buricului o usoara nuanta maronie. Va invidiez ca nu v-a iesit buricul, mie mi-a iesit jumatate si nu imi place deloc, o sa pun leocoplast peste el sa nu se mai vada asa prin haine! [batcap]  Mie a inceput sa mi se vada si linea nigra, mai ales de la buric in jos, e destul de vizibila. [batcap]

 

Prin ce transformari trece si corpul nostru!

 

Si eu vreau sa merg la Baby Boom Show, o sa ajung ori azi ori maine. Eu sunt in febra cautarilor pentru patut :)



#478
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 13:28

Janin, eu am 28 saptamani si 4 zile.

Buricul meu e aproape la nivel cu burta, mai ales seara cand sunt mai balonata, liniuta se vede extrem de putn si subtire. In jurul buricului se vad niste vase de sange la mine, ca e intinsa pielea si cumva transparenta  [batcap]

Incep sa-mi fac griji ca o sa apara vergeturile [fri]



#479
Taspic

Taspic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 14:08

Eu nu m-am mai procopsit cu alte vergeturi in afara de cele de la sfarsitul trim I - inceputul trim II de sub sani. Insa am inceput sa retin apa desi fac gimnastica prenatala si masaj si speram sa ma fereasca de edeme. Partea buna e ca deocamdata nu e grav dar incerc sa renunt la sare sau sa limitez consumul.

A aparut si la mine linea nigra de la buric in jos dar nu se vede chiar atat de urat inca  [:)]



#480
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 15:54

Asa cum am promis, am facut un capitol nou...va astept acolo

http://comunitate.de...de-3-luni-cap7/





Etichetat si cu capsunele, iunie 2015, sarcina, burtici

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -