Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de iunie 2015(Capsunele de iunie 2015)-CAP.6

capsunele iunie 2015 sarcina burtici

479 raspunsuri la acest subiect

#31
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 22:37

Anca, nu am facut efort. Oricum, singurul lucru pe care ma lasa sotul sa-l fac e sa gatesc... In rest, face absolut tot: aspira, spala pe jos, baga rufele in masina, le scoate si le intinde, spala vasele... Deci nu am cu ce sa ma obosesc, nu stiu de la ce au aparut. Macar 2 luni sa mai treaca, sa ma pot linisti putin... 

Nu mai da cu aspiratorul, ca nu cred ca e ok pentru burtica...



#32
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 22:52

Nu as fi dat nici eu Swan , dar joi asteptam niste musafiri mai de departe pe la noi si as vrea sa fie totul in ordine...

Pt asta am preferat sa fac eu cu manutele mele ca parca altfel e...

Nu vreau sa-l critic pe el ..il incurajez si il apreciez pt ca isi da silinta , dar din urma lui tot mai adun gunoaie...treaba de barbat ...asta e! Si maine ma asteapt ao zi grea...cumparaturi plus facut mancare .. [buca]  [shopi]

 

De la NO SPA nu ceda durerea? E nevoie iar de AREFAM?



#33
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 23:04

Eu n-am luat Arefam pana acum, si nici No Spa, decat fff rar, cred ca max. 4-5 buc. in toata sarcina. Daca a zis sa le iau acum impreuna, asta fac... Parca ma si tem totusi sa iau progesteron o saptamana, si apoi sa-l opresc. 

Incearca sa nu te obosesti prea tare, si sa nu cari plase grele, daca mergi la cumparaturi. 



#34
lucianadml

lucianadml

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 09:27

Fetelor, eu de 2 zile am o durere de burta ca o usturime, insotita de un disconfort, cam ca la CM. N-am avut asa ceva pana acum, asa ca i-am scris doctoritei, care mi-a raspuns sa iau timp de 7 zile Arefam (2x200 / zi) si No Spa de 80 (3 buc/zi). Oare sa ma ingrijorez, de la ce ar putea aparea durerile astea? Nu sunt intense, dar le simt... :(
 


Ai analizele de urina si secretie bune ? daca sunt bune nu cred ca trebuie sa iti faci griji. Acum se intind f mult muschii ; depinde si unde e durerea , in centru, in partea dreapta, stanga .. abdomenul superior/inferior :) . poate sa fie si de la balonare sau constipatie . Daca durerile nu dureaza mult si nu sunt multe intr-o zi nu trebuie sa iti faci griji. Incearca sa stai mai linistita in pat ...Ia nospa ca e ok , cat despre Arefam nu stiu ce sa zic, eu stiu ca progesteronul de intrerupe treptat in sarcina nu asa dintr-o data.

Editat de lucianadml, 04 martie 2015 - 09:29 .


#35
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 10:01

Swan, nu stiu ce sfat sa iti dau, insa daca asa ti-a recomandat dr., mergi pe mana lui. Nici nu stiu ce e Arefam...

 

Anca, eu zic ca tu faci cam multe si te obosesti, gandeste-te ca trebuie sa stai potolita pt bebe. Sa nu cumva sa cari plase! Iar cu aspiratorul nu mai da, ca pozitia e destul de grea pt o graviduta.

 

Mi-au iesit si mie o parte din analize, din pacate Ddimerii au mai crescut intr-o saptamana, de la 565 la 637. VSH mi-a iesit marit, 37, iar Fibrinogenul tot marit, 423. Maine seara merg la hematolog cu aceste rezultate, nu mai astept mutatiile. Azi ar trebui sa imi iasa si proteina C reactiva. Am vb aseara cu dr. mea si mi-a zis sa incep sa iau un aspenter pe zi, nu are ce sa imi fac rau, indiferent de parerea hematologului. Si m-a rugat sa nu mai fiu asa ingrijorata, ca nu e ceva grav.

 

Marti am programare la dr. mea si vreau sa o intreb daca sa mai consult un alt hematolog, pe dna Uscatescu, eu asa as vrea. Poate imi ies si mutatiile pana atunci si am si cu ce sa merg la dansa.

 

Voi stiti cumva daca Aspenterul scade Ddimerii? Sau daca Vsh e influentat de Ddimeri?



#36
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 10:17

A iesit si proteina C reactiva, este in limite. In sfarsit am si eu o analiza in ok...



#37
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 10:20

Janin, nu stiu exact ce sunt ddimeri astia, doar ca ies mariti daca e o problema cu coagularea. Aspenterul fluidizeaza sangele, deci clar ar trebui sa actioneze in bine pe directia asta (probabil o sa scada si ddimeri).

Sigur ca nu ai de ce sa te sperii, e foarte bine ca ai facut analizele. Mutatiile trombofilice sunt periculoase cand nu sunt descoperite si tratate. Suntem cateva fete aici pe grup cu tratament cu clexane sau clexane+aspenter si sarcinile merg bine. [flo2]



#38
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 10:31

Carla, multumesc de raspuns. Pe mine ma enerveaza timpul asta in care trebuie sa astept ba o analiza, ba alta, ba la hematolog, ba la ginecolog si incertitudinea ca nu stiu ce am exact. Acum macar bine ca iau Aspenter, mi-a zis si dr. ca rau nu are ce sa imi faca, mai bine sa iau pana vad ce zice hematologul. Acum ma gandesc sa merg si la alt hematolog...oricum e bine ca va am pe voi, care deja luati tratament si pot sa va cer sfaturi. Si sunteti si un exemplu ca nu e ceva grav



#39
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 10:32

Am fost si eu azi la hematolog si am recoltat pentru analize, maine am rezultatele. Sunt chiar curioasa cum sunt ddimeri.



#40
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 10:35

Janin cu Aspenterul trebuie doar sa ai grija sa-l intrerupi in caz de sangerare, in rest e foarte ok. Eu zic sa stai sa astepti linistita si rezultatele la mutatii si abia apoi sa mergi la hematolog, poate ajungi chiar la Uscatescu. La Avram sa nu mergi, nu-ti da nimic, asta-i clar, zice mereu ca nu e nevoie. (am fost si eu la ea si a zis ca fara sarcini pierdute nu-mi da clexane)





Etichetat si cu capsunele, iunie 2015, sarcina, burtici

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -