Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Intrebari despre sarcina si ginecologie cu Dr. Marius Calomfiresc

dr. marius calomfiresc ginecologie obstetrica sarcina ecografie morfologie

33 raspunsuri la acest subiect

#31
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 12:25

   Buna ziua,am 37ani si sunt in pregatire pt un fiv in Cehia.Momentan iau AC dar as vrea sa-mi programez o histeroscopie cat mai curand ca sa nu plec cu surprize ce ar putea afecta implantarea.Intrebarea este urmatoarea:cand o pot face(fara AC o faceam pana in ziua 10 ca sa nu deranjam ovulatia),dar acum se pastreaza aceeasi regula sau nu?Doctorul meu din tara e in concediu si mai dureaza pana primesc un raspuns,asta imi sta pe suflet acum.Va multumesc anticipat



#32
CabinetGineco

CabinetGineco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 17 mai 2015 - 15:21

   Buna ziua,am 37ani si sunt in pregatire pt un fiv in Cehia.Momentan iau AC dar as vrea sa-mi programez o histeroscopie cat mai curand ca sa nu plec cu surprize ce ar putea afecta implantarea.Intrebarea este urmatoarea:cand o pot face(fara AC o faceam pana in ziua 10 ca sa nu deranjam ovulatia),dar acum se pastreaza aceeasi regula sau nu?Doctorul meu din tara e in concediu si mai dureaza pana primesc un raspuns,asta imi sta pe suflet acum.Va multumesc anticipat

buna ziua
sub AC poate fi facuta histeroscopia oricand deoarece nu exista riscul afectarii ovulatiei sau unei eventuale sarcini
trebuie avut grija cu alegerea momentului pentru a nu incurca procedurile care urmeaza a fi efectuate in cehia (sa fie pe ciclul anterior)
succes si va asteptam cu sarcina


#33
Kallya

Kallya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 11:42

Buna ziua! Tocmai am aflat ca sunt insarcinata in urma cu 2 saptamani. Am 5 sapt de la conceptie si am depistat ca am grupa 0(I)RH negativ si sotul are 0(I) RH pozitiv. Mentionez ca am 28 ani si am avut o intrerupere de sarcina in urma cu 8 ani (acelasi partener) in urma careia nu mi s-a facut vaccinul desi dr. respectiva a stiut ca am RH negativ, a profitat de naivitatea si lipsa mea de informatie. As dori sa stiu cand trebuie sa merg sa fac analiza pentru a depista daca produc anticorpi anti-RH?! Ne ajuta faptul ca avem aceeasi grupa de sange, sau nu imbunatateste cu nimic situatia? Daca nu mi se regasesc anticorpi in organism, pot face vaccinul acum, va avea vreun efect? Va rog frumos sa ma lamuriti, o sa-mi intreb si medicul, insa nu mai am rabdare pana la data cand sunt programata pt control.

Va multumesc!



#34
CabinetGineco

CabinetGineco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 14:02

Buna ziua! Tocmai am aflat ca sunt insarcinata in urma cu 2 saptamani. Am 5 sapt de la conceptie si am depistat ca am grupa 0(I)RH negativ si sotul are 0(I) RH pozitiv. Mentionez ca am 28 ani si am avut o intrerupere de sarcina in urma cu 8 ani (acelasi partener) in urma careia nu mi s-a facut vaccinul desi dr. respectiva a stiut ca am RH negativ, a profitat de naivitatea si lipsa mea de informatie. As dori sa stiu cand trebuie sa merg sa fac analiza pentru a depista daca produc anticorpi anti-RH?! Ne ajuta faptul ca avem aceeasi grupa de sange, sau nu imbunatateste cu nimic situatia? Daca nu mi se regasesc anticorpi in organism, pot face vaccinul acum, va avea vreun efect? Va rog frumos sa ma lamuriti, o sa-mi intreb si medicul, insa nu mai am rabdare pana la data cand sunt programata pt control.

Va multumesc!

Buna ziua


puteti merge oricand sa va testati daca aveti anticorpi anti Rh in organism (daca sunteti imunizata)

etalonul este reprezentat de institutul de hematologie de pe strada dr.felix

nu este o urgenta deoarece chiar daca sunteti imunizata nu poate fi afectat copilul pana in 15-16 saptamani

in cazul in care nu sunteti imunizata (anticorpi negativi / absenti) protocoalele de profilaxie prevad in general administrarea unei doze in jur de 28 saptamani (in unele tari) sau in caz de manevre invazive, nastere, avort  de trimestrul 2 sau 3, hemoragie feto-materna samd

referitor la intreruperea la cerere din istoric nu m-as grabi sa acuz pentru ca nu intra in protocoalele intreruperii la cerere ca obligatoriu sau rutina (fiind considerat ca un element care ar putea interfera nejustificat in decizia intreruperii)

in speranta ca am reusit sa va lamuresc din incertitudini si temeri va urez multa sanatate





Etichetat si cu dr. marius calomfiresc, ginecologie, obstetrica, sarcina, ecografie, morfologie

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -