Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Intrebari despre sarcina si ginecologie cu Dr. Marius Calomfiresc

dr. marius calomfiresc ginecologie obstetrica sarcina ecografie morfologie

33 raspunsuri la acest subiect

#21
CabinetGineco

CabinetGineco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 15:34

Buna ziua! Am o neliniste. Sunt in saptamana a12-a si 2 zile. Acum cam o saptamana si ceva mi-a curs sange din nas deodata. Eram in bucatarie facand mancare si cand mi-am sters nasul a inceput sa curga. S-a oprit cam in 10 minute, timp in care a curs doar cand suflam nasul. In acelasi timp, simteam o presiune in cap si un fosnait in urechi. Duminica s-a intamplat din nou, dar eram eu agitata si am inceput sa plang si dupa si sangerarea.  De atunci, parca simt tot timpul presiune in cap si cand ma aplec acel fosnait in urechi si respir mai greu. Medicul nu mi-a spus mare lucru. Mai am dureri de burtica si de spate, iau no-spa de 40 cate 2 pe zi si ovule arefam de 200 cate unul seara si femibion 1. 

Vreau sa va intreb daca sunt normale aceste stari si simptome si daca ar trebui sa ma ingrijorez ? Analizele au iesit perfecte, la ecografia de la dublu teste crl= 45,1 mm, pliu nucal 0,8 si os nazal-da! Maine merg la analiza de sange pentru dublu test si torch. 

Va multumesc mult si va doresc multa sanatate! 

buna ziua

 
simptomele descrise apar cel mai frecvent in situatia cand tensiunea arteriala este crescuta / mare
daca maxima este peste 130 mm Hg (13 in limbajul popular) sau minima peste 80 mm Hg (8...) trebuie mers la medic si spus pentru ca se fac analize, consult, investigatii suplimentar si este posibil chiar sa fie nevoie de tratament


#22
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 15:43

 

buna ziua

 
simptomele descrise apar cel mai frecvent in situatia cand tensiunea arteriala este crescuta / mare
daca maxima este peste 130 mm Hg (13 in limbajul popular) sau minima peste 80 mm Hg (8...) trebuie mers la medic si spus pentru ca se fac analize, consult, investigatii suplimentar si este posibil chiar sa fie nevoie de tratament

 

 Buna ziua! Multumesc pentru raspuns. Astazi dimineata m-am trezit cu aceeasi oboseala si vuiet in cap. Am fost la analize pentru dublul test si mi-au luat si tensiunea. Era 9,8 pe la 9 jumatate dimineata. Mi s-a recomandat putina cafea cu lapte desi nu mai obisnuiesc sa beau de cateva luni bune. Am ajuns acasa si chiar ma simteam extenuata, am facut o cafeluta si am baut 2 guri din ea si mi-am revenit miraculos. Pana acum, am avut energie si simptomele au disparut. La analize nu a iesit vreo anemie, deci cauza asta o elimin. Am sa continui sa monitorizez tensiunea cat de des pot, cu toate ca nu am acasa un aparat pentru tensiune. M-as bucura mai mult sa fie hipotensiune decat hiper, sincer sa fiu. Ieri m-am cam speriat cand ma gandeam la chestia asta. Stiu ca nu e deloc bine si poate duce la stari foarte urate si complicatii! Va multumesc! O zi frumoasa!



#23
CabinetGineco

CabinetGineco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 16:33

 Buna ziua! Multumesc pentru raspuns. Astazi dimineata m-am trezit cu aceeasi oboseala si vuiet in cap. Am fost la analize pentru dublul test si mi-au luat si tensiunea. Era 9,8 pe la 9 jumatate dimineata. Mi s-a recomandat putina cafea cu lapte desi nu mai obisnuiesc sa beau de cateva luni bune. Am ajuns acasa si chiar ma simteam extenuata, am facut o cafeluta si am baut 2 guri din ea si mi-am revenit miraculos. Pana acum, am avut energie si simptomele au disparut. La analize nu a iesit vreo anemie, deci cauza asta o elimin. Am sa continui sa monitorizez tensiunea cat de des pot, cu toate ca nu am acasa un aparat pentru tensiune. M-as bucura mai mult sa fie hipotensiune decat hiper, sincer sa fiu. Ieri m-am cam speriat cand ma gandeam la chestia asta. Stiu ca nu e deloc bine si poate duce la stari foarte urate si complicatii! Va multumesc! O zi frumoasa!

buna ziua

intradevar si hipotensiunea poate da simptome similare
insa nu are aceeasi importanta patologica/negativa
nu am inteles daca tensiunea era 9/8 masurat la un brat sau 9 la un brat si 8 la celalalt
semnificatia e diferita
9/8 inseamna lichide insuficiente pe cand 9 la un brat si 8 la celalalt inseamna dilatatie vasculara (in principiu buna) si o cafeluta ar rezolva


#24
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 19:59

 

buna ziua

intradevar si hipotensiunea poate da simptome similare
insa nu are aceeasi importanta patologica/negativa
nu am inteles daca tensiunea era 9/8 masurat la un brat sau 9 la un brat si 8 la celalalt
semnificatia e diferita
9/8 inseamna lichide insuficiente pe cand 9 la un brat si 8 la celalalt inseamna dilatatie vasculara (in principiu buna) si o cafeluta ar rezolva

 

 Doar de la bratul stang mi-a masurat tensiunea si era 9,8. Adevarul e ca in ultimul timp nu prea beau apa ca inainte. Pur si simplu mi-e sete, dar cand beau mi se intoarce inapoi. Probabil in scurt timp va disparea senzatia asta, sau cel putin asa sper. Ar trebui sa iau tensiunea la un anumit interval de ore? Sau as putea doar dimineata sa merg sa o iau? Ar fi mai ok asa pentru ca nu am aparat acasa. Va multumesc mult, m-ati linistit! Sa aveti o seara buna!



#25
ralukuutza

ralukuutza
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 09:41

Buna dimineata,

 De 1an si 3 luni incerc sa raman insarcinata,am 1.55 si 65kg,am fost la dr.si mi s-a spus ca sunt ok din punct de vedere medical si sa mai incercam.Spuneti-mi va rog greutatea mea poate sa afecteze si sa nu raman insarcinata ? si va rog sa ma mai indrumati  ce analize as mai putea face care sa depisteze daca este vreo problema.

Va multumesc frumos



#26
CabinetGineco

CabinetGineco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 10:15

 Doar de la bratul stang mi-a masurat tensiunea si era 9,8. Adevarul e ca in ultimul timp nu prea beau apa ca inainte. Pur si simplu mi-e sete, dar cand beau mi se intoarce inapoi. Probabil in scurt timp va disparea senzatia asta, sau cel putin asa sper. Ar trebui sa iau tensiunea la un anumit interval de ore? Sau as putea doar dimineata sa merg sa o iau? Ar fi mai ok asa pentru ca nu am aparat acasa. Va multumesc mult, m-ati linistit! Sa aveti o seara buna!

nu se ia la un interval de ore
ar trebui corelata cu starile de ameteala/oboseala si infundat/zgomot in cap
poate ca ar fi mai usor daca ati cumpara un tensiometru automat de brat (nu de incheietura) sa folositi acasa



#27
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 13:07

Ok. Am sa iau cat mai repede! Multumesc mult! Astazi m-am trezit putin ametita dar am baut 2 pahare de apa si am mancat si mi-am revenit! 



#28
CabinetGineco

CabinetGineco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 10:12

Buna dimineata,

 De 1an si 3 luni incerc sa raman insarcinata,am 1.55 si 65kg,am fost la dr.si mi s-a spus ca sunt ok din punct de vedere medical si sa mai incercam.Spuneti-mi va rog greutatea mea poate sa afecteze si sa nu raman insarcinata ? si va rog sa ma mai indrumati  ce analize as mai putea face care sa depisteze daca este vreo problema.

Va multumesc frumos

buna ziua
e un aspect larg cunoscut ca sanatatea (din toate punctele de vedere) poate fi influentata negativ de aspectele ponderale
din ce relatati estimez ca influentele nu ar fi atat de serioase asupra fertilitatii
pentru a avea sanse maxime de succes pot sa va indrum catre colege care se ocupa cu precadere de astfel de probleme



#29
vias

vias

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.009 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 15:26

multumesc pentru raspuns, am ajuns la medic, menopauza precoce.  Am facut si analize de sange, eco...acum urmez un tratament cu cyclo-progynova.

 

Mai pot ramane insarcinata dat fiind faptul ca iau aceste medicamente?



#30
CabinetGineco

CabinetGineco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 13:34

multumesc pentru raspuns, am ajuns la medic, menopauza precoce.  Am facut si analize de sange, eco...acum urmez un tratament cu cyclo-progynova.

 

Mai pot ramane insarcinata dat fiind faptul ca iau aceste medicamente?

in principiu nu puteti ramane insarcinata

atat datorita menopauzei cat si tratamentului cu cyclo-progynova

va trebui insa sa fiti foarte riguroasa in administrarea tratamentului deoarece neadministrarea hormonilor sau administrarea la intervale neregulate (intarziat mult etc.) pot sa deregleze hormonal si sa apara surprize





Etichetat si cu dr. marius calomfiresc, ginecologie, obstetrica, sarcina, ecografie, morfologie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -