Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

sotie..sau menajera?


195 raspunsuri la acest subiect

#11
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 18:14

eu cred ca situatia se rezolva mai bine prin comunicare , pus pe hirtie si impartit treburile in mod efficient...si bineinteles gestionat bani.

 

gaseste o zi in care aveti putin timp liber si dispozitie sa statti la o cafea si sa va limpeziti problemele.

tu vino cu o lista (gata facuta) cu treburile casei.din politete intreaba-l daca are ceva de adaugat la lista [:)]

impreuna decideti ccine/ce/cand prefera sa faca, ori daca considera ca nu e neccesar sa fie taiate de pe lista.

e bine sa fie postata lista unddeva pe frigider pt a nu uita fiecare ce are de facut si ccand

 

de ex;

gatit: in cursul saptaminii tu, in weekend el.

spalat rufe, el sa stringa hainele sa le dduca la masina, tu le sortezi etc...

tu stergi praful, el da cu aspiratorul

cumparaturi, unul merge, altul sta cu copilul.

 

...sfatul meu e sa nu te grabesti sa te duci la servici 8-9 ore pe zi. mai bine bucura-te de timpul cu copilul tau, bucura-te de aceasta virsta.

incearca sa te organizezi , sa faci ce poti,sa iti cunosti limitele mai e si mine zi...nu-i convine...asta e.

 

dar  nu te mai gindi ca daca stai acasa nu esti o femeie normala, esti doar o menajera . esti sotie si mama, faci pt familia ta.

 

daca el nu vrea sa te ajute, sa participle, sa lase pretentiile, sau  atunci sa angajeze pe cineva sa o faca in locul lui, ori daca e sa faci tu si iti va occupa tot timpul ...timpul liber in loc sa il petreceti impreuna...va fi sacrificat.


Editat de michelle-usa, 24 februarie 2015 - 18:20 .


#12
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 18:40

Michelle, ea chiar de lipsa lui de implicare se plange .. din ce inteleg epuizarea de la munca de unde aduce banii pentru casa il aduce la un asemenea nivel de implicare in casa ... incat nu vede decat televizorul si calculatorul. Ca sa faca liste, sa imparta atributii ... ar trebui sa fie implicare si vointa din partea amandorura, si din ce am citit eu ... numai ea trage la partea asta de jug.

Iar bucuratul de copil e frumos, conceptul in sine e minunat, dar se pare ca la Mihaela vine la pachet cu foarte multe alte responsabilitati la care se adauga lipsa lui totala de implicare in familie.



#13
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 20:57

In familia lui cine facea toate treburile: spalat/calcat/gatit/curatenie? Mama?? Adica tu asa l-ai luat? Sau problemele s-au acutizat cu venirea copilului?

 

Trebuie sa te uiti la el in familie: daca mama l-a cocolosit, se presupune ca tu trebuie sa urmezi tiparul... Daca, totusi, a fost invatat cu munca si a devenit brusc lenes  , pardon obosit, doar cu venirea copilului, inseamna ca intelege el greeeu care-i rolul parintilor intr-o familie. Amandoi trag la jug, cot la cot. Si la munca impreuna, dar si la distractie.

 

Eu ti-as spune sa mergi totusi la munca, gradinita sa fie de program prelungit pana in ora 17-18 (exista si asa ceva) fara a mai fi nevoita sa apelezi la bone. Implica bunicii daca exista. Curatenia mare intr-o zi cand sunteti toti 3 acasa, mancare la 2-3 zile cate-un fel mai consistent, mentinerea ordinii zilnic pe cat se poate de catre amandoi adultii. 

 

Eu cred ca suferi incet de o depresie cauzata de devalorizarea ta ca persoana (la care, din pacate, contribuie si sotul tau pe deplin). De asta spun ca trebuie sa iesi, inclusiv la munca, sa mai vezi ca exista si altceva dincolo de vase/rufe/curatenie, iar banii castigati sunt buni in casa, iti permiti si tu o oarecare independenta finaciara.

 

Cu revolutia nu vei avea mereu succes! Ci mai degraba cu multa diplomatie/rabdare/miere in limba!



#14
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 22:45

Lucram cate 13-14 ore pe zi, veneam la 10 seara acasa, spalam, faceam doua feluri de mancare, spalam copilul, calcam pentru a doua zi, salariul, mic, il dadeam aproape pe tot bonei, pentru ca  parintii nu ma ajuta cu nimic, doar reprosuri.


Doamne feri, cum mey, tu veneai la 10 seara acasa si te apucai de 2 feluri de mincare si calcat?!!! Nu poti calca o data pe saptamina, in week-end de exemplu? Si cu mincarea la fel - daca tot sinteti plecati toata ziua la serviciu ce atita bucatareala?! Ai incercat sa gatesti mai mult, tot in WE, si sa congelezi, pe portii? Si copilul sta nemincat si nespalat pina la 10 seara pt ca taica-su nu se ocupa de el? Sau era bona in casa si tatal la calculator?

#15
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 23:30

eu nu inteleg pt ce se ducea la munca, atita chin si stress daca tot nu ramanea cu nimic?


Editat de michelle-usa, 24 februarie 2015 - 23:32 .


#16
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 23:37

Probabil cutuma sociala. Si spiritul nostru de sacrificiu extraordinar de dezvoltat: femeia musai sa le faca pe toate. Singura. La superlativ. 



#17
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 23:39

[:)]



#18
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 09:24

michelle, stiu ca tu stai acasa, insa este cumplit, absolut cumplit pentru o femeie sa roboteasca precum o servitoare si sa vada ca sotul ei prefera sa stea la calculator sau la televizor, in timp ce ea de-abia mai sta in picioare de atata treaba. 

 

In ziua de astazi, o droaie de femei au responsabilitati mult mai numeroase. Si nu intotdeauna se intelege ca nu ai timpul si energia necesare pentru a si contribui la venitul familiei, si pentru a si face "treburi femeiesti". Ori o sacrifici pe una, ori pe cealalta.



#19
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 10:28

Copilul are 3, 6 ani, poate merge la gradinita, nu-i nevoie ca mama sa stea acasa tot timpul (pt ca timpul ala l-ar petrece facand curat, mancare etc).

Parerea mea ca dependenta financiara totala de un astfel de barbat ar fi total neindicata. Adica cu serviciu si tot are pretentia sa faca totul singura, dar daca ar sta acasa, cerintele ar fimaimari, ceea ce ar aduce-o exact la ce respinge:statutul de menajera, fara alte implicatii sociale. Un job cat ar fi el de marunt,aduce pe langa partea financiara ,consistenta sau nu) niste relatii, satisfactie etc. Mai bine da banii pe o femeie care face curat, calca si are si ea o iesire in lume, altfel de discutii, persepctive, relatii (care sunt f importante, nu neaparat referindu-ma la "pile"). 



#20
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 11:17

Mai daca va iubiti cum zici, ceva se intampla de-ti intoarce spatele asa indarjit...

Mi-e teama ca ceva e mai mult decat lenea, dar poate mi se pare...si mie mi-e lene de ma doare si daca se poate sa faca nevasta totul e ok [:D] dar daca nu poate, asta e...ma sacrific si pun si eu mana pe una, alta. Asta e...daca o vreau zambitoare, multumita, sa iasa cu mine undeva, sa fie dragastoasa...

Eu, in locul tau, nu i-as calca nici camasile. Mai bine vine acasa cu bani mai putini, iar cu restul si le duce la Nufarul.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -