Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dumnezeu e femeie ?

dumnezeu credinta femei barbati

25 raspunsuri la acest subiect

#11
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 16:17

Cam seamana cu Zeus, nu?  [:)] 

Poi cred ca multe din imaginile cu care ne-am invatat despre Dumnezeu ca Tata al unei turme de copii neastamparati  (adica noi, oamenii, evident) vin din religiile politeiste de dinaintea monoteismului crestin. Nu ti se pare ?



#12
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 16:20

Este o intrebare fara sens!

Dumnezeu nu are gen si nu are numar.

Pentru simplul fapt ca nu exista altceva in afara lui. Daca ar fi femeie atunci cine si unde ar fi entitatea masculina? Daca ar fi masculin, cine si unde ar fi femininul? Sau e si una si alta, totul fiindu-i inclus.

 

In religiile politeiste altfel stau lucrurile, zeita mama, zeul tata, Zeus, Hera, samd.

Capcaunule, nu mi se pare fara sens intrebarea atata timp cat rugaciunea de baza a crestinismului este Tatal nostru. Si cand iti declari credinta "Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului" ... si atunci e fara rost?

Si cand declaratia a fost facuta de un om al bisericii.


Editat de ralcat, 23 februarie 2015 - 16:21 .


#13
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 16:29

Poi cred ca multe din imaginile cu care ne-am invatat despre Dumnezeu ca Tata al unei turme de copii neastamparati  (adica noi, oamenii, evident) vin din religiile politeiste de dinaintea monoteismului crestin. Nu ti se pare ?

 

Ba da. Sunt multe elemente pre-crestine care au fost integrate de catre biserica, fie in bine, fie in rau (Horus, cred, a stat la baza imaginii Diavolului - coarne etc; haloul sfintilor si ingerilor este rpeluat se pare tot de la egipteni, sunt mai multe). Totusi imaginea zugravita de Aqai prea avea o tusa puternica, aproape ca o caricatura.



#14
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 16:37

Cred ca ar trebui putin separat intre Dumnezeu si imaginea lui D, creata de oameni.

 

Imaginea creata de biserica este una 'masculina', in Crestinism in toate limbile treimea este Tatal; Fiul; Sf Duh. De altfel, daca era femeie, poate era Mama, Fiica, Sf Duh?  [:)]

 

Societatea umana este aproape 100% patriarhala de cateva secole, deci si biserica a ales sa il prezinte pe Dumnezeu ca patriarh. 

 

De altfel nu stiu daca va mai amintiti discutia despre editarea Constitutiei, care este scrisa 'la masculin' (cetateanul/ cetatenii/ cetatenilor etc) cu justificarea ca folosirea unui sg sex faciliteaza acuratetea.



#15
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 17:10

Noi am concluzionat ca e si femeie si bărbat :). Ca nu se poate stabili un gen pentru el, desi la prima "vedere" pare bărbat.

#16
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 17:17

Adica e 2 in 1 :).

#17
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 17:24

Bineinteles ca se spunea ca e barbat din moment ce religia a avut si inca mai are rolul de a manipula masele. Cum altfel sa arati ca femeia e inferioara? Eva a fost d evina ca Adam e un prost, deja se subintelegea rolul femeii, nu? Trebuia sa isi ceara scuze toate urmasele Evei pt gestul facut de ea :)))) si cum altfel decat adoptand pozitia ghiocel?

 

 

Eu sunt agnostica, deci pt mine nu e nici barbat nici femeie.



#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 17:43

Capcaunule, nu mi se pare fara sens intrebarea atata timp cat rugaciunea de baza a crestinismului este Tatal nostru. Si cand iti declari credinta "Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului" ... si atunci e fara rost?

Si cand declaratia a fost facuta de un om al bisericii.

Sigur ca e fara sens intrebarea...ba chiar dezbinatoare,inutila pentru credinciosi,blasfemitoare chiar as spune.

 

N-am citit articolul,insa e o incitare fara rost,un razboi de idei intre credinciosi si necredinciosi,intre femei si barbati(percetia necredinciosilor )...ma rog,un deja vue.



#19
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 18:06



Cam seamana cu Zeus, nu?  [:)] 

 

 

da. mai imbracat insa, nu?  [:)]

 

revin la replica mea anterioara, pana la urma Dumnezeu e prezentat mereu ca trinitate  - tatal, fiul (amandoi prezente masculine) si sfantul duh care e in un porumbel, o raza... nicaieri in prezentarea traditionala nu apare nici cea mai vaga idee de prezenta feminina in imagistica asta.

 

in plus, tatal si fiul sunt clar reprezentanti masculini - si de aici spun si de imaginea paterna - singura dezbatere ne ramane asupra sfantului duh, nu?

 

simplist sau nu, eu asta vad in reprezentarile traditionale

 

God the Father, Cima da Conegliano

 

 

300px-Cima_da_Conegliano,_God_the_Father.jpg

 

 

 

Miniaturi atasate

  • trinity_full.jpg

Editat de Aqai, 23 februarie 2015 - 18:10 .


#20
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 18:17

Sigur ca e fara sens intrebarea...ba chiar dezbinatoare,inutila pentru credinciosi,blasfemitoare chiar as spune.

 

N-am citit articolul,insa e o incitare fara rost,un razboi de idei intre credinciosi si necredinciosi,intre femei si barbati(percetia necredinciosilor )...ma rog,un deja vue.

Dana de ce consideri intrebarea ca fiind dezbinatoare?

Nu ai citit articolul care prezinta o experienta de viata a unui om ce vine din sanul bisericii, si care declara ca el intr-un moment de cumpana a aflat ca Dumnezeu e femeie, dar consideri ca e incitare la razboi?

Eu sunt pasnica, si nu am in nici un caz dorinta unui razboi, din contra. Si mi se pare fascinanta ideea in sine, pentru ca ar produce niste schimbari in idei si blocaje vechi si nu stiu pe ce bazate.

As putea fi ironica pana la sarcasm cu idei despre ... Dumnezeu femeie respectand "regulile" bisericilor, dar nu o fac pentru ca nu asta e scopul meu, ci doar sa avem o discutie deschisa, nu un razboi, legata de revelatia pe care avut-o acel pastor.





Etichetat si cu dumnezeu, credinta, femei, barbati

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -