Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala Europeana Bucuresti


22 raspunsuri la acest subiect

#11
ChristinaIonescu

ChristinaIonescu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 octombrie 2017 - 19:17

Buna ziua! Ma adresez strict persoanelor care vor sa isi inscrie copilul in clasele 5-12. Acest subiect, aparent incheiat acum aproximativ 3 ani, de parinti revoltati, aflandu-se in aceeasi situatie ca mine, merita redeschis pentru viitoarele mamici/tatici care considera aceasta scoala pentru educatia copilului/copiilor lor. 

Tin sa precizez inca de la inceput faptul ca nivelul academic a scazut drastic de acum 2 ani, deoarece profesorii sunt constransi si tinuti sub o teroare continua de "doamna" Ileana Bivolaru. Aceasta a adoptat un regim totalitar prin care sa conduca scoala, copiii ajungand sa fie terifiati de ea si sa le fie frica sa discute despre ea oriunde, pe holuri, in pauze, deoarece toata lumea are dreptul la opinie, atata timp cat aceasta nu este jignitoare. Nu este inca sigur daca dansa a adoptat comunismul, fascismul sau chiar nazismul, insa poate este vorba despre un alt regim, "Ilenismul".

Copiii nu au voie cu telefoanele, trebuie sa le lase la receptie, in niste sertare, in care nimeni nu poate garanta ca nu vor fi trantite si sparte, iar revoltarea copilului si parintilor nu va conta deloc, deoarece "copilul nu are ce sa caute cu telefonul la scoala" , chiar daca, poate, intr-o pauza, doreste sa isi anunte parintele ca a primit o nota buna, sau sa sune acasa pentru a schimba ora plecarii de la scoala. Nu, pentru asta , exista "telefonul receptiei" . Un nokia 3300, pentru care copiii trebuie sa stea la coada, pierzand toata pauza. 

Acestia au o pauza mare, in care pot manca la cantina scolii, inclusa in pret. Tin sa precizez faptul ca scoala costa 8000-9000 de euro pe an, iar masa este inclusa. Pranzul pe care "minunata" Scoala Europeana Bucuresti il ofera in ultimii 3 ani este lipsit de gust si deseori, supa este insotita cu coji de ou. Desi copiii si parintii nu sunt nemultumiti, scoala nu face nimic in acest sens. 

Copiii sunt nevoiti sa poarte uniforma, din fericire, in ultimul an, incredibila de stilata Ileana a decis ca trebuie sa existe si o optiune numita fusto-pantalon! Uniforma este obligatorie si blugii si bluzele si hanoracele, inclusiv echipamentul de sport, trebuie sa fie cumparate, de, sa mai faca si ei un ban. 

Scoala, in sine, este cimentata, fara pic de verdeata, aratand exact ca si un centru de reabilitare pentru tinerii cu probleme, deoarece asa se crede, ca fiecare adolescent trebuie sa fie jignit continuu, direct sau indirect de catre profesori si "adus pe drumul cel bun"

O fata de clasa a 5-a a fost exmatriculata, deoarece nu a salutat-o pe Maiestatea Sa.

Exista si masuri de penalizare drastice pentru copii. Totul face parte dintr-un sistem de puncte de penalizare. Pentru faptul ca ar merge prin scoala cu geaca, deoarece este prea frig, facandu-se economie la caldura chiar si inainte de venirea iernii, copiii ar primi in jur de 1 puncte. La 20 de puncte minus, un punct este scazut la purtare. Exista foarte multe astfel de penalizari irelevante. In momentul in care copilul a ajuns la 20 de puncte si nu mai face nicio "crima" tot anul, este trimis la consiliul de conduita, unde sta in fata unor profesori, care il critica si, deseori, izbucneste in plans. 

Dupa fiecare intalnire a unui copil cu doamna directoare, acesta iese din cabinetul dumneaei ori terifiat, ori plans.

Pentru adolescenti, aceasta este o experienta umilitoare, marcanta, insa nici nu imi pot imagina cum se poate manifesta la copii din clasxele 1-4.

Majoritatea profesorilor sunt extraordinari, insa unii calificati foarte bine pleaca din scoala datorita tiraniei impuse. Acestia sunt obligati sa dea puncte de penalizare copiilor, fiecare avand un minim pe care trebuie sa il dea pe saptamana, la fel ca si securistii vremurilor comunismului, deoarece ,altfel le este luat din salariu.

Programul este unul chinuitor, copiii trebuind sa stea la scoala de la ora 8 la ora 16;00, avand cercuri optionale de la 16 la 18. 

In fiecare an, se organizeaza proiectul "Fii activ, FIi creativ" , in care copiii au venit cu idei minunate, de genul "Radioul scolii" "revista scolii" sau "cinemaul scolii" pe care le fac complet singuri. Copiii puternici, cu initiativa, sunt pusi la colt si scoala incearca sa ii modeleze ca sa nu fie greu de manevrat. Intreaga personalitate a unui copil poate fi distrusa chiar intr-un singur an.

In concluzie, in umila mea opinie, aceasta scoala, cu potential, deoarece profesorii sunt pregatiti exceptional, il pierde, deoarece este condusa de un personaj traditionalist, fara perspectiva, care prefera sa fie temut decat iubit, un personaj psihopat, care duce totul la extrem. NU recomand pentru inscriere, deoarece copilul poate ajunge chiar si la psiholog/psihiatru din cauza metodelor utilizate si datorita faptului ca adolescentii sunt bombardati din toate partile, fara niciun fel de libertate de exprimare. Copilul meu va pleca din aceasta scoala in urmatorul an scolar, deoarece banii deja sunt dati si nici nu ne putem astepta la inapoierea banilor pentru a ne putea orienta altundeva. 



#12
lalaverim

lalaverim
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 00:05

Buna,
As dori sa aflu si alte pareri, nu stiu ce sa cred, vad 2 tabere diametral opuse aici si ma intriga total ca nu reusesc deloc sa-mi fac o parere pertinenta despre acest liceu.
 
Multumesc anticipat ! 
 

 



#13
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 12:28

Eu văd doar o singura persoana "pro" și probabil ca aia lucrează la acea școala. Eu as fugi împușcată citind review-utile celor care au copii acolo.

 

Tu probabil ca aproape ai luat decizia sa îți trimiți copilul acolo și acum aștepți păreri favorabile care sa îți confirme ca ai luat decizia cea mai buna. Ai mare grija, nu numai ca costa enorm, dar pe urma o sa fie aproape imposibil sa iti muți copilul in sistemul de stat, la o școala buna. 

 

Edit: eventual mergi după ore și încearcă sa vorbești cu citeva părinți. Merita efortul gindindu-te ca o sa plătești ani de zile €9000/an plus celelalte cheltuieli. 


Editat de Letitia1, 14 ianuarie 2018 - 12:42 .


#14
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 13:24

Nu imi imaginez cine poate plati £ 9000 pe an , detesta tot , de la conditii pana la actul de invatare , si isi lasa copiii sa continue . Nu mai sunt locuri la scolile de stat ? 

Multe plangeri sunt nefondate , cum ar fi folosirea telefoanelor , unuforma , disciplina , etc.



#15
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 13:26

Eu văd doar o singura persoana "pro" și probabil ca aia lucrează la acea școala. Eu as fugi împușcată citind review-utile celor care au copii acolo.

 

Eu cred ca persoana care scris primul mesaj lucreaza acolo ca profesor  , nemultumit de salarizare . Nu de fiecare data un job la o scoala privata iti asigura un salariu foarte mare , dar conditiile de lucru sunt diferite , clase mai mici , abordari diferite , multa creativitate ..


Editat de Collins20, 14 ianuarie 2018 - 13:28 .


#16
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 13:37

 

Buna,
As dori sa aflu si alte pareri, nu stiu ce sa cred, vad 2 tabere diametral opuse aici si ma intriga total ca nu reusesc deloc sa-mi fac o parere pertinenta despre acest liceu.
 
Multumesc anticipat ! 

 

 

Eu as merge la scoala la open day , as vorbi cu profesori , parinti , elevi . Ba chiar as cere sa fie acceptat copilul sa petreaca o zi in scoala .Conteaza mult facilitatile , cat de mare e gradina scolii , daca au laboratoare dotate , sala  de sport , ce fel de sporturi fac , extracuriculare ( se platesc separat) ,cata importanta se acorda laturii emotionale, rezultatele la examene ,



#17
lalaverim

lalaverim
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 13:42

La fel de bine pot crede ca acele comentarii negative sunt scrise de catre concurenta SEB pentru denigrare. Si eu as fi fugit ca impuscata citind aceste reviews negative insa sunt prea putine ca sa imi pot forma o opinie, de aceea am si cerut ajutorul vostru aici.

 

Ma intriga insa faptul ca nimeni din conducerea SEB n-a intrat aici si sa combata aceste comentarii negative. Eu daca as conduce un astfel de business as angaja pe cineva la PR care sa monitorizeze internetul si sa raspunda calm si sa combata orice reprosuri li se aduc.

 

E o idee buna sa ma duc sa vorbesc cu parintii din fata scolii, mi-e cam jena dar vorba ta, e o decizie prea importanta pentru mine ca sa-mi mai fie rusine sa abordez necunoscuti.

 

Totusi, sunt sute de copii acolo, chiar ma mira ca nu sunt prea multe pareri pe net si nu avem membri activi pe acest forum care sa ne impartaseasca parerea lor.

 



#18
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 14:39

Eu cred ca persoana care scris primul mesaj lucreaza acolo ca profesor , nemultumit de salarizare . Nu de fiecare data un job la o scoala privata iti asigura un salariu foarte mare , dar conditiile de lucru sunt diferite , clase mai mici , abordari diferite , multa creativitate ..

 

Si ultima persoana care a scris in Octombrie tot cadru didactic acolo?  [:D]

 

Ma îndoiesc ca poate fi cineva atit de prost incit sa-și dea singur foc la valiza 



#19
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 14:41

Nu imi imaginez cine poate plati £ 9000 pe an , detesta tot , de la conditii pana la actul de invatare , si isi lasa copiii sa continue . Nu mai sunt locuri la scolile de stat ? Multe plangeri sunt nefondate , cum ar fi folosirea telefoanelor , unuforma , disciplina , etc.

 

da, e greu sa găsești locuri la școlile de stat bune. 



#20
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 14:46

Eu as merge la scoala la open day , as vorbi cu profesori , parinti , elevi . Ba chiar as cere sa fie acceptat copilul sa petreaca o zi in scoala .Conteaza mult facilitatile , cat de mare e gradina scolii , daca au laboratoare dotate , sala de sport , ce fel de sporturi fac , extracuriculare ( se platesc separat) ,cata importanta se acorda laturii emotionale, rezultatele la examene ,

 

de obicei la OPEN day ți se arată numai ce vor ei sa vezi. Ar fi bine sa vorbească cu elevi și părinți, mai ales ca școala nu are cea mai fantastica reputație, ca altfel nu cerea păreri dacă totul era superb acolo!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -