Sari la conținut

Sari la conținut


iod pt cancer de piele si pt restul bicarbonat


25 raspunsuri la acest subiect

#21
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 17:33

Mie mi e teama sa ma tratez asa aiurea, sincer.

Ca daca e de rau, ajungi la medic si iti mai si spune ca esti nebun [:-)))]

 

 

Uite de aia-I plin pe la UPU ,ca se taie pe la degete si n-au picatura de iod in casa.

Sincer ,daca aveam iod eu testam azi,dar mi-e lene sa cobor. Incerc cu puterea gindului. [:)]



#22
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 19:47

Prostia asta cu bicarbonatul pe post de panaceu imi aduce aminte de Emma si de lupta Aidei ... va amintiti ca in final ajunsese sa ii curete ranile cu bicarbonat? A facut-o la indicatia doctorului si incercand totul, dar totul pentru puiul ei. 

Din pacate, bicarbonatul nu e panaceul, doar curata nu si vindeca, si Emma e dragoste.

Da, ca bicarbonatul mai alcalinizeaza si ca e util in bucatarie e una, dar pe post de medicamentul universal e alta.

Dulcetica, pot sa-ti spun ca testele facute de una singura, fara supravegherea sau indrumarea unui medic, uneori pot face mai mult rau decat bine. Oricand ai chef de teste pe tine ... mai bine te consulti cu un om care are asta ca meserie: vindecatul oamenilor.

E datoria noastra sa avem grija de noi, ce mancam, sa facem miscare, sa ne odihnim, sa fim echilibrati sa studiem pentru a avea o viata mai sanatoasa, dar asta nu inseamna ca ne putem erija in medici, putem fi aliatul lor in lupta pentru propria sanatate, dar nu cred ca-i putem inlocui.

Si aici cred ca a sarit doamna aceea cu mamaliga pe apendic calul rau de tot.



#23
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 19:50

Am fost anul trecut,cind mi-a dat o crema ,care n-a avut nici  un efect .Mi-a spus sa schimb detergentul de vase/rufe si sa vad la ce-as putea fi alergica din mincare.

 Imi apare ,apoi trece de la sine o perioada ,ma mai maninca si pleoapa stinga . In general ma termina mincarimea noaptea. Degetele sint putin umflate ,cu aspect scorojit,si niste bubite nici proieminente;

 Iodul oricum e dezinfectant ,deci nu cred ca ar putea stricA.

 De bicarbonate am maoi citit si din alte surse.

Dind o cautare pe net dupa dr asta ,vad ca are licenta ridicata. Macar nu mai umblu inutil cu mina maro....

 

Am avut si eu asa ceva, si copii mei. Se numeste dermatita atopica, pe noi ne-au tratat cu furoat de mometazona (se da pe baza de reteta) si crema speciala pentru afectiunile declasate de alergeni (Lipikar, Mustella). Nu trece repede, trebuie sa ai grija sa te ti la distanta de produse cosmetice care au parfum sau iti pot declansa alergia. Trebuie sa ai grija sa ai pielea foarte bine hidratata (asa dispare si senzatia aia de mancarime).

 

Ca o paranteza bicarbonatul poate avea efect impotriva infectiilor fungale dar daca nu e de origine fungala nu vei scapa de problema.

Mergi la dermatolog neaparat.


Editat de Madanic, 20 februarie 2015 - 19:51 .


#24
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 23:36

Bicarbonatul e tare bun la spalat pe dinti, eu ma spal o data pe saptamina cu bicarbonat, (in rest ma spal cu pasta de dinti sa nu se inteleaga ca ma spal numai o singura data pe saptamina [:-)))] ) si am niste dinti asa de albi  [dint]

Si la 6 luni ma duc la igienist sa ii lustruiasca si mai bine. 



#25
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 21 februarie 2015 - 07:21

Si de unde stii ca era ciuperca ?

 

N-am nimic cu tine, n o lua personal, doar ma minunez cum cineva nu merge la dermatolog, ala care cu asta se ocupa, adica e medic. Efectiv sunt uluita :-)

Ce atata medicina, medicii sunt o plaga a societatii, acum s-a inventat Olivia Steer [fri] [fri] [fri]



#26
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 09:08

dulcetica, cand ai fost la dr.ce diagnostic ti-a dat?!

 

daca e vorba de dermatita atopica de care amintea cineva mai sus,e destul de greu de vindecat - sotul meu sufera de 3-4 ani si nu poate scapa de ea desi a consultat multi doctori - se schimba numai numele cremei.

 

Doctorii i-au gasit si cauza - e alergic la solutia de dezifenctie din spital - fiind chirurg nu are cum sa nu o foloseasca deci o sa isi revina eventual la pensie.

 

Eu am incercat sa-l tratez  [biz] babeste si a trebuit sa recunoasca ca spalaturile cu ceai de pelin si crema pe baza de galbenele i-au redus mancarimea - 

 

Mi s-a mai sugerat si unt de cocos .

 

Eu cred ca tratamentele naturiste functioneaza daca ai rabdare si perseverenta sa le aplici zilnic.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -