Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Legislatia gravidelor si a proaspetelor mamici

legi gravide concediu cic

40 raspunsuri la acest subiect

#31
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 februarie 2016 - 13:03

1. Singura conditie legala este sa ramana 42 de zile din cele 126 dupa nastere. Deci teoretic 84 se pot lua anteriordatei nasterii. Insa practic nu ti se vor acorda asa matematic pt ca uin copil nu se naste fix la data X.

2. Nu este pierdut nimic toate cele 126 de zile se pot lua si dupa nastere (teoretic din nou) pt ca nu prea am vazut o viitoare mama care sa mearga de la serviciu la maternitate in ziua in care a nascut.



#32
anne2016

anne2016

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 24 februarie 2016 - 19:53

buna seara!imi puteti spune,va rog,daca exista posibilitatea de a-mi lua concediu pentru ingrijirea bebelusului in primul an,urmand ca in al doilea an sa revin la munca si sa isi ia concediu sotul?va multumesc anticipat!

#33
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 19:23

Da daca sotul dvs are indeplinite conditiile legale - dar. va trebui depus un nou dosar



#34
daniela_mariana

daniela_mariana
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 12:58

Buna ziua

daca-mi permiteti, as avea si eu o intrebare. Voi beneficia de 12 zile de concediu odihna, pana pe 12 august inclusiv , dupa care incep prenatalul. Doamna doctor nu a stiut sa-mi raspunda. Concediul prenatal trebuielua cu 13 august(sambata ),deci imposibil, 15 august (luni, dar sarbatoare legala, Sf Maria), sau 16 august ?

Multumesc mult



#35
FloryScmpk

FloryScmpk
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 26 iunie 2019 - 14:08

Salut, am si eu o intrebare : vis a vis de legea care spune in ultimii 2 ani un an de zile muncit. Eu sunt in situatia asta: am muncit din oct.2017pana in nov.2018. In nov.2018 mi-am dat demisia si in decembrie am ramas insrcinata. Pot beneficia de indemnizatie? Si inca ceva...sotul ar vrea sa ia el prima luna de concediu de crestere al copiului ma afecteaza pe mine in vreun fel?



#36
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 26 iunie 2019 - 16:03

care este data probabila a nasterii ? cei 2 ani se calculeaza sa fie anteriori datei nasterii copilului.

daca nasti in august-septembrie, te incadrezi la fix in perioada de 2 ani.

in ce sens sa te afecteze pe tine daca isi ia sotul luna lui de CIC ? la ce anume te referi, ca nu inteleg ?



#37
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 iunie 2019 - 16:45

Corina, probabil se refera la faptul ca daca ii este ei afectata indemnizatia in cazul in care isi ia sotul ei prima luna de CIC. Eu stiu ca nu, ca se calculeaza indemnizatia 85% din veniturile pe cele 12 luni anterioare nasterii copilului, a persoanei care e in CIC. Da, poate varia cuantumul indemnizatiei, daca stai tu sau sotul, depinde de venuturile fiecaruia.

 

Cu dreptul la indemnizatie, se iau 24 de luni anterior nasterii copilului, din acestea min 12 trebuie sa fi lucrat. Inteleg ca dupa demisia din nov 2018 nu ati mai lucrat?

Daca ati ramas insarcnata in decembrie, atunci veti naste undeva in sfarsit de august - septembrie si atunci cred ca v-ati incadra pt indeminzatie.



#38
maryi

maryi
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 iulie 2019 - 13:42

Buna ziua, sunt o viitoare mama de gemeni. Acum sunt in săptămâna 35. Cum se procedează cu indemnizația care o ia mama in decurs de 2 ani pentru al doilea copil. Cine știe? Mulțumesc 



#39
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 04 iulie 2019 - 15:44

in ce oras locuiesti ? intra pe site-ul primariei si/sau al directiei de asistenta sociala si este posibil sa gasesti acolo toate informatiile.

 

"art.5 OUG 111/2010
Cuantumul indemnizației lunare prevăzute la art. 2 alin. (2) se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (ISR este 500 lei in prezent) pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleți sau multipleți, începând cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de naștere.".

 

asadar vei primi 85% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni anterioare nasterii + 1.250 lei .

 

https://www.bzi.ro/i...insertie-679116



#40
crissas

crissas
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 15 ianuarie 2020 - 23:06

Bună seara, am si eu o întrebare.  Am lucrat cu contract de munca legal in perioada 24 iulie 2017 pana in 16 noiembrie 2018. În decembrie 2019 am rămas însărcinată, ( o sa nas la inceputul luni septembrie 2020) beneficiez de indemnizația de creștere  copil? Si daca nu ce as putea sa fac?

Mulțumesc!





Etichetat si cu legi gravide, concediu, cic

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -