Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Olivia Steer si vaccinarea copillor - sau starletismul iresponsabil

olivia steer vaccinare vaccinuri vaccin

354 raspunsuri la acest subiect

#11
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 16 februarie 2015 - 22:37

Respectul fata de opinia libera il astept de la acest forum, dar imi da cu minus aivi.
Ma asteptam la mai multa obiectivitate.

Sunt mama care a avut incredere sa le faca copiilor vaccinurile dar nu sunt 100% sigura ca nu le pot face probleme... medicina alopata nu va da niciodata raspuns toate problemele noastre si daca am vrea sa ne informam si pe alte canale decat cele "standard" furnizate de firmele farmaceutice care vor sa faca numai profit... Am vedea ca nu totul e asa de roz... Eu ma mir si acuma cum a ajuns mercur in corpul meu..
va rog inca o data, respect

cristina

 

Din plombe?



#12
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 16 februarie 2015 - 22:40

O persoana care recomanda tratarea apendicitei cu... mamaliga, sau care sustine ca menstruatia nu are nimic de a face cu fertilitatea, sorry, nu trebuie incurajata in a da sfaturi medicale.



#13
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 16 februarie 2015 - 22:41

Din plombe?


Se pare ca nu...

Editat de cristina30, 16 februarie 2015 - 22:41 .


#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 februarie 2015 - 23:22

Eu cred ca situația vaccinarilor in România a ajuns in impas si e in pragul unor viitoare epidemii pe care sistemul de sănătate românesc va fi incapabil sa le controleze
Si asta pentru ca multe mamici citesc surse ne-medicale si pentru ca grupul anti-vaccinare are timp, nervi si logoree iar acum cu FB ... Orice poptamas e guru, poet, medic si filozof...
Pentru multe mamici e mai important ce spune Olivia Steer decât ce spun medicii ...
Ma întreb ce fac aceste mamici cand e copilul bolnavior: merg la doctor sau o contactează pe FB pe Olivia? Sau merg la un vraci care da copilului niște ierburi tămăduitoare?

#15
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 00:07

Se pare ca nu...


Din peste, din apa, din aer...concentrația din vaccin e mult mai mica decât in orice altceva.

Redactor a pus un link despre mercurul in vaccinuri. Articolul mi se pare foarte bun.

#16
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 01:27

Din plombe?

 

Dar a masurat mamica procentul de mercur per kilogramul de copil?

Si cum l-a masurat?

 

In treacat fie spus, IN MOD NORMAL, mercurul este prezent in fiecare din noi!

Statistica da ca valoare medie o cantitate de 6 miligrame de mercur in corpul unui adult sanatos de 70 de kilograme.

Nu are vreun rol cunoscut in biochimia organismului, dar este prezent prin ingerare si inhalare, fiind prezent in procente infime in orice aliment sau lichid de cand lumea si Pamantul.


Editat de capcaunul, 17 februarie 2015 - 01:29 .


#17
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 01:34

Si asta pentru ca multe mamici citesc surse ne-medicale si pentru ca grupul anti-vaccinare are timp, nervi si logoree iar acum cu FB ... Orice poptamas e guru, poet, medic si filozof...

 

Iar daca trece legea taxei pe carti va fi si mai rau. Poptamas va ramane singura sursa de informare pentru multi conationali. Mai bine ar pune taxa per copil nevaccinat! [:D]



#18
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 08:22

In primul rand ma gandesc si nu ma hotarasc ce trebuie sa insemne un forum impartial.

Impartial la ce?

Cineva are o idee...un crez, o parere.

O spune aici si este contrazis, li se alatura altii de o parte si de alta a "baricadei".

Cine, cum decide care-i impartial? Aia care sustin o idee sau aia cu idee opusa?

Ce este ala forum impartial?

 

Acum la subiect: este trist ca exista oameni, multi dintre ei educati, care in virtutea dreptului de parinte decid viitorul copilului dupa postarile pe FB sau media ale celor necalificati.

Poate suntem sensibili la vaccinuri noi, poate insuficient testate cum a fost introducerea fara nici o pregatire (la noi in tara) a oamenilor vaccinul contra infectiei cu HPV...dar sa te faci ca uiti cate milioane de oameni au trait dupa ce s-au descoperit vaccinuri contra celor mai teribile boli...asta e prostie crasa.

Daca vorbin de cazuri grave in care un parinte poate fi decazut din drepturi pentru rele tratamente (generic vorbind) aplicate copilului...eu as fi de acord pentru aceeasi masura in cazul refuzului vaccinarii. Si nu ma refer la vaccinul antigripal...



#19
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 08:49

Din păcate se moare si de gripa. Sigur ca nu in masa ca de alte boli...

Zilele trecute a murit la noi un bărbat de 76 de ani, care nu era bolnav de altceva. A facut gripa, complicații respiratorii si in final sepsis. Au incercat din toate puterile sa il salveze. Au adus cu elicopterul de la Stockholm aparatul ECMO si au folosit 20 de pungi de sange si 28 de plasma, i-au transfuzat trombocite. In 24 de ore a murit.

Si se moare si de rujeola. Sora mea a facut cand avea 11 luni. A avut noroc. Dar trei zile s-a zbătut intre viata si moarte in spital, medicii nu ii dădeau șanse...pe vremea aceea nu exista vaccinul.

Da, din păcate uitam, sau nu ne pasa pentru ca nu știm cum a fost. Suntem viteji pentru ca nu am avut poliomielita lângă noi, tusea convulsiva, ciuma, holera, variola. Nu-i bai, virușii si bacteriile sunt in continua dezvoltare. Păcat ca nu se crede in știința mai mult decât in poveștile cu teoria conspirației...oamenii ce au murit de Ebola au fost reali din păcate...si intre ei au fost cercetători de vârf si cadre medicale...

Editat de mihaela_s, 17 februarie 2015 - 08:50 .


#20
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 08:53

La noi exista analiza care măsoară concentrația mercurului in sange, dar mai degrabă se măsoară in fecale sau urina, pentru ca pe acolo se elimina. Cea in sange se folosește la intoxicații cu mercur, in faza acută. Altfel, e cam greu sa stabilesti o concentrație exactă, mercurul nu sta in sange, se depozitează in țesuturile adipoase ce nu se elimina prin fecale sau urina.

Nici eu n-am prea înțeles cum s-a stabilit concentrația de mercur in corpul copilului tau, Cristina, poate ne spui tu. Sunt curioasa. Fara nicio urma de ironie. E ceva nou.

Editat de mihaela_s, 17 februarie 2015 - 08:54 .




Etichetat si cu olivia steer, vaccinare, vaccinuri, vaccin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -