Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Suedia (9)


224 raspunsuri la acest subiect

#1
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 14 februarie 2015 - 18:20

Subiect nou, sa invioram atmosfera!  [:)]  [flo2]

 

Continuare de aici . 

 

Anamaria ati ajuns cu bine? 

 

Anja distractie placuta, sper sa apuci sa ne scrii!

 

Crisleso, cum a fost la petrecere? Sper ca nu s-a imbolnavit micuta.  [flo2]

 

Eu am fost libera ieri, m-am intalnit cu noua romanca venita pe insula, am povestit la o praji si un ceai vreo 2 ore. Mi-e draga, e atat de optimista, au fost curajosi cum au venit, oarecum inconstienti dar acum sunt aici, au primit numerele personale, au inceput suedeza de o saptamana si ceva, sper sa iasa primavara pe strada lor si sa se aranjeze. Am vrut sa simta ca ii sunt prietena si ca poate apela la mine oricand. Suntem apropiate de varsta. Suedezii i-au recunoscut diploma si meseria, totul e sa invete suedeza si le va fi bine. Sper din suflet. 

 

In alta ordine de idei, a noi a fost pauza de curent. Asa brusc, pe toata insula. Mort, totul! Dar nu a disparut numai curentul, n-am avut nici telefonie mobila si nici net pe mobil. Va imaginati paranoia? Nu cred: rusii ne-au taiat cablul principal de curent, ca doar de aceea umbla cu submarinele pe langa insula, iar acum ne cuceresc. Asteptam avioane si tancuri.

Dupa o ora de asteptat (stiti ca la noi absolut totul e pe curent, inclusiv plita si cuptorul, nu este gaz pe insula) sotul se hotareste sa ia masina si sa mearga sa vada ce e in oras. Primesc SMS dupa vreo jumate de ora, revenise telefonia si netul: "Nu rusii ne-au invadat ci romanii!!!! Am vazut trei masini, una de Arges, una de Suceava si una de Constanta! HUH! "

 

 

[:-)))] 

 

 



#2
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 14 februarie 2015 - 23:27

Gata, am ajuns la ski! Acum sunt deja in pat, azi nu am skiat, doar am jucat tenis si facut piscina. Avem prognoza super sapt asta, soare, app 12 grade in Vale. Zapada e din belsug. Hotelul e ok, ma cam enerveeaza ca e frig in camera noastra. Daca nu rezolva cumva, maine cer sa ne schimbe camera. Va mai povestesc.
Mihaela, ce, chiar au taiat romanii luminaB-)?
Noapte buna!

#3
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 15 februarie 2015 - 00:13

Anja, unde sunteti la ski?

Nu se stie de ce a fost pana de curent. :) oricum, trei maisini cu numere de Ro in aceeași zi, si nu e sezon! :))) s-au legat ei la cablul de curent :))).

#4
crisleso

crisleso

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 15 februarie 2015 - 00:29

Abia ce am ajuns acasa, am colindat toata ziua prin Jönköping iar la intoarcere din nou la prietenii nostri romani ,ca la fiecare sfarsit de saptamana, pentru cateva ore pentru si pe sufletul nostru  [:)]

 

Mihaela, romanca cu care te-ai intalnit este de mai mult timp in Suedia si doar nou venita pe insula sau...? Ma intreb cum de a primit recunoasterea diplomei si a meseriei asa repede, eu am aproape 6 luni de cand am trimis...

 

La petrecere mergem maine, i-am cumparat rochie de printesa cu toate accesoriile, intreaga saptamana s-a fudulit Ana mea probabil in asteptarea printului  [;)]

 

Anja,vacanta placuta la schi si te mai asteptam cu povesti cand ai timp

 

Ana, drum bun daca inca n-ati plecat si sedere placuta in Suedia!

 

 

Tuturor,noapte buna!



#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 15 februarie 2015 - 07:13

Cris, românca locuiește din Septembrie aici, au venit direct pe insula. Dar si-a trimis hârtiile din mai, din Ro. Soțul ei era aici, a venit in mai încoace. Pregăteau terenul :). I-au cerut de câteva ori completări.
Si bănuiesc ca e legitimația, acum citesc ca e legitimata meseria ei :).

O sa o Primești si tu, dar dureaza, stii bine :).

Fug la munca! Duminica frumoasa!

Editat de mihaela_s, 15 februarie 2015 - 07:17 .


#6
crisleso

crisleso

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 15 februarie 2015 - 17:57

A fost superba petrecerea, 4 familii cu copiii lor, se cunosteau de ani buni intre ei si tare ma bucur ca ne-au invitat si inclus si pe noi in grupul lor, in primul rand datorita Anei pe care fetita lor o adora. Schimbaseram si noi parintii cateva vorbe la Lucia si cred ca am fost si noi agreati la randul nostru  [:)] E un loc de joaca intocmai ca Leos lekland, au avut meniu, s-au jucat in toate cele 4 ore, am putut conversa dupa cum am poftit, mai ales in suedeza, cu bunica materna a sarbatoritei, sotul in engleza cu barbatii si ei vorbitori de engleza mai ales. Cu totii ne-am simtit excelent

 

Mihaela, am inteles cum e cu romanca nou venita, sper sa aibe si norocul de a profesa acum dupa recunoastere. 

 

Ana, probabil ca urmatorul tau post va fi din Suedia, te asteptam cu primele impresii 

 

Anja, ce ai rezolvat cu camera,  aveti caldurica acum?

 

Mihaela, sa ai o duminica si o saptamana usoara la serviciu!



#7
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 15 februarie 2015 - 21:06

Mihaela, suntem la Zillertal, in Austria.
Acum sunt jos la bar, beau un ceai si astept sa se adune trupa sa mergem la masa. Azi am exagerat cu ski-ul! Noi skiem de obicei mult, dar azi a fost prea mult. Am ajuns la niste partii ff departate, apoi am gasit o cabana ff draguta si ne-am oprit la soare, Bere si cafea, cand am realizat ca ultimul ski lift de legatura din vale e la 3 jumate. Si dai goana... Copiii si sotul sunt super experti, eu sunt ff buna, dar merg precaut nu cu viteza lor. Ma tot asteptau si radeau de mine ca merg incet. Am coborat 2 ore neintrerupt....dar am prins legatura. Apoi am fost la piscina, sauna...suntem morti 8-}
Cu caldura in camera, e mai bine, inca nu e cald sa stau in maneca scurta....
Cris, ma bucur ca iti faci prieteni noi!
Ana, te asteptam cu impresii din Lund.

Editat de anja, 15 februarie 2015 - 21:07 .


#8
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 11:07

Hello! Noi suntem pe ultima suta de metri cu pregatirile. De fapt pe prima suta, ca abia am inceput sa fac bagajul. Maine avem autobuzul, mergem de la 10 la 17 pana la Bucuresti, la 19 e avionul si la 20.35, ora Suediei, speram sa fim acolo. Citindu-va, ma cuprinde cumva regretul ca noi n-am apucat sa traim toate experientele pe care l povestiti, ca suntem nevoiti sa ne intoarcem acasa. Dar ... asa o fi cel mai bine!?

 

Nu stiu cat voi reusi sa intru pe forum, ca nu este wireless la camin, dar o impresie-doua, tot voi scrie. In primul rand despre sauna, ca sotul e super incantat si spune ca trebuie sa incercam si noi (eu cu fetita).

 

Va pup si sa va simtiti bine pe unde va aflati! 



#9
crisleso

crisleso

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 12:03

Ana,spor la impachetat, sa aveti un drum si un zbor placute si sa savurati cele 10 zile de Suedia la maximum!  [:)]



#10
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 19:49

Multumesc Cris. am tot zis ca nu mai las impachetatul pe ultima zi, dar n-am avut timp mai devreme. Bine ca am terminat, in sfarsit!! 

 

Va doresc o seara placuta!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -