Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Mamici de iunie 2015(Capsunele de iunie 2015)-CAP.5

capsunele iunie 2015 sarcina

377 raspunsuri la acest subiect

#311
L4baby

L4baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 13:03

Eu iau si Aspenter si Clexane. La Synevo analiza se numeste profil trombofilie



#312
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 13:17

Janin uite aici e f avantajos: http://www.geneticce...achete-analize/
Pachetul extins B, le contine aproape pe toate si e 800 ton.

#313
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 13:20

Eu le-am facut astea apoi am mers cu rezultatele la hematog. Mi-a mai dat sa fac cateva printre care Proteinele, ddimeri. Homocisteina, etc. Tu ai deja facute dintre ele, o sa-ti poata pune diagnostic si da tratament. Dar neaparat sa faci trombofiliile, nu are rost sa mergi la hemato fara ele.

#314
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 13:28

L4baby, Carla, multumesc. Nu stiu nici eu ce sa mai cred si ce sa mai fac. Adica dr. meau mi-a zis ca nu ar fi atat de grav incat sa trebuiasca sa le fac si ca ar vrea o a doua parere de la hematolog referitoare la aspenter. Eu ma gandeam sa vorbesc cu ea si sa ii zic ca daca e nevoie, o sa fac analizele, pt linistea mea. Nu mai stiu, sunt complet bulversata...



#315
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 14:36

Janin, clar exista o cauza care a dus la imbatranirea placentei, si trebuie sa o descoperi. Un capat de tara nu e, adica foarte multe fete aveau gradul II la varsta noastra de sarcina, si totul a fost ok. E drept ca nu stii cum va fi la tine... 

Eu cred ca daca aveai ceva mutatii nasoale, clar nu ajungeai cu sarcina aici. Eventual, intreaba diseara hematologul ce mutatii ar putea afecta sarcina in trim. II, si le faci doar pe alea. Nu are sens sa faci mutatii care impiedica implantarea, de ex., ca ai trecut de mult de faza aia... 

 

Si eu am 4 mutatii, fac Clexane de 0.6 si iau Aspenter, D-Dimerii mariti (dar e normal in sarcina). Proteina S oricum scade in sarcina, D-Dimerii iti sunt buni. Asta nu e un motiv sa te puna pe tratament. In schimb, trebuie sa vezi ce e cu IR-urile...  Hematologul oricum nu iti da tratament fara sa vada exact cum stai, si care e cauza pentru circulatia mai proasta pe artere... 

 

Sper sa te lamuresti diseara.



#316
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 15:21

janin, eu zic sa astepti sa vezi ce zice si hematologul azi...ca in Buc sunt destui si oricum ai de unde alege...eventual fa-ti ce analize iti spune, chiar daca te costa mai mult.

Eu am avut niste hemoragii urate in primul trimestru, doct. mea nici prin cap nu i-a venit sa fac profilele de trombofilii ereditare...ca doar la prima sarcina nu am avut nici cea mai mica problema...dar am descoperit ca am si eu 4 mutatii...imediat am trecut pe Clexane de 0,6.

Nu vreau sa te impacientezi, dar vorba proverbului...paza buna trece primejdia rea...fa ceea ce trebuie! 



#317
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 18:54

Janin asteptam vesti de la hemato de azi! Sper ca bine am inteles ca in seara asta mergi pt o a doua parere.

#318
lucianadml

lucianadml

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 19:13

Buna fetelor,

 

Spre rusinea mea sunt in urma cu cititul , am trecut repejor prin paginile anterioare...

 

Anca, m-am uitat si eu in dosar si am observat ca si eu am placenta inserata anterior, dar medicul nici nu mi-a mentionat acest lucru, nici de bine nici de rau. La mine s-a vazut bine bebelina la eco morfo.

 

As vrea sa va intreb ce parere aveti de situatia mea. Pana acum, nu am avut probleme cu sarcina, iau doar femibion 2 si ogestan (vitamine).

 

La ultimele analize, Proteina S mi-a iesit scazuta si ieri cand am fost la dr. mea la eco, mi-a zis ca am IR sau IP cam crescut si mi-a zis sa fac analiza pentru D dimeri, pentru trombofilie. Mi-a spus ca ar trebui sa imi iese sub 400, ca sa nu fie motive de ingrijorare. Aseara am primit rezultatele si mi-au iesit 565. Am contactat-o pe dr si mi-a zis sa merg la un hematolog, la merg in seara asta. Sunt un pic speriata de situatia noua in care ma aflu... 

 

Va pup

Cat de marite ti-au iesit IR urile ? mie mi-au iesit la 24s 0.68 si 0.62 ... din pacate mie nu mi-a masurat PI , eu am si placenta gr II de la 21 s ... mie nu mi-au dat analizele acestea , dar oricum nu am ce sa ma astept din partea medicilor de aici . M-am uitat pe analizele de la prima sarcina si atunci aveam IR 0.81 si 0. 80 la 25 s.... nu am luat anticoagulante dar aveam hipertensiune si probabil de aceea erau asa crescute.



#319
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 27 februarie 2015 - 10:26

Buna dimineata fetelor,

 

Am intrat sa va zic ce am facut aseara. Am fost la hematolog si mi-a zis ca Proteina S scazuta nu este motiv de ingrijorare, nu e asa concludenta in sarcina. D dimerii sunt crescuti, dar nu foarte crescuti. Mi-a zis ca pentru saptamana 24 de sarcina sunt la limita superioara (ii am 565). Dar m-a intrebat daca ma nu aveam vreo viroza cand am recoltat sangele si intamplator chiar am avut saptamana trecuta o mica raceala, imi trecuse cam cu doua zile inainte de recoltare. Dar pentru orice eventualitate, mi-a zis cel mai bine sa recoltez din nou marti, si sa vedem cat ies. Mi-a spus ca IR sunt putin marite, dar nu foarte mult, din punctul ei de vedere. Imi pare rau ca acum sunt la munca si nu am la mine pozele de la masuratorile doppler sa va zic exact cat erau IR - urile, dar marti erau 0, 80 si ceva si ieri mai scazusera la 0,70 si ceva. Referitor la analizele de mutatii, mi-a spus ca din punctul ei de vedere nu are rost sa fac toate mutatiile acum. Mi-a zis sa fac doar doua: mutatia factorului II si APCR V, plus d dimerii, vsh, crp si fibrinogen. 

 

In functie de aceste rezultate, vedem ce fac in continuare. Mi-a zis ca ea zice momentan sa nu iau aspenter, sa refac D dimerii si apoi vedem. I-am comunicat si dr. mea si a zis si ea ca momentan sa nu iau, pana marti, cand repet d dimerii si vedem atunci.

 

Va spun sincer ca m-am mai linistit un pic, dar tot astept cu emotii recoltarea de marti sa vedem. Marti o sa imi fac si cele doua mutatii si toate analizele indicat de hematolog.

 

Luciana, tu prima sarcina ai dus-o pana la termen? Referitor la IR tale, mie mi-a zis ca trebuie sa fie 0, 60 si ceva deci alte tale sunt ok. Mie si PI mi-a iesit tot asa, un pic marit, dar nu imi amintesc cat exact. O sa ma uit pe masuratori si revin cu un raspuns. Referitor la gradul II al placentei, am intrebat-o pe dr. mea si mi-a zis sa nu imi fac griji ca placenta arata foarte bine si nu trebuie sa ma ingrijoreze ca e gradul II.

 

Va pup



#320
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 27 februarie 2015 - 10:37

Janin, super! Hematoloaga ti-a indicat probabil mutatiile care pot da acum probleme. Cum spunea si Swan, unele mutatii impiedica implantarea, altele sunt periculoase in primul trimestru, ceea ce pe tine nu te mai intereseza. Iti tinem pumnii sa fie bune rezultatele la analize!



Etichetat si cu capsunele, iunie 2015, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -