Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calificare pedagogica


19 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 11:23

Am o prietena care a fost disponibilizata si, la aprox. 50 de ani nu mai doreste sa-si caute de lucru, mai ales ca nu are mari griji financiare.

Nu este insa tipul de om sa stea...copiii ei sunt mari, la casele lor, iar ea s-a lipit de un voluntariat unde, dupa scoala, copiii defavorizati dintr-o localitate pe langa Bucuresti stau intr-un afterschool si isi fac lectiile. Iar ea ii supravegheaza.

Treaba merge unsa, ea se simte utila, copiii sunt extaziati...dar se pare ca nu va putea continua pentru ca nu are nici o calificare pedagogica. Vrea sa faca un curs, un modul, orice ii foloseste sa poata continua cu copiii aia de care s-a legat. Profesia ei (fara studii superioare) e in alt domeniu...

Aveti cunostiinta de o forma de instruire, minima (ca nu vrea sa faca o facultate acum), care sa-i permita sa lucreze cu copii?

Multumesc!



#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 12:27

Un colegiu (3 ani) de psihologie la ff... care sa contina ceva cu psiho-pedagogie.

Mai sunt tot felul de cursuri prin corespondenta, tot de psiholodie, nu stiu ce credibilitate ar avea cu unul de acest gen.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 12:37

Nu exista. Doar studii de specialitate care sa-i confere legal competentele cerute.



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 12:53

mai, dar voluntariatul nu asta presupune, printre altele, oameni cu diverse meserii/calificari, care in timpul liber muncesc gratuit si din proprie initiativa, pentru a-si ajuta semenii aflati in dificultate, chiar daca ceea ce trebuie sa faca nu are nici-o legatura cu meseria sau pregatirea lor ?

daca fac lucrurile acestea cu pasiune, cu daruire, cu pricepere, ce conteaza care e sau a fost meseria lor, atata timp cat ajutorul lor conteaza ?

 

daca doamna ar avea o calificare de asistent social, oare ar putea sa-si continue activitatea la acel after-school ? vad ca exista cursuri de asistent social nivel mediu, care dureaza relativ putin (o saptamana-10 zile) si nici nu costa exagerat.

sau ceva de genul ?

http://www.institutu...stentMontessori



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 13:20

Daca este vorba de responsabilitate se discuta automat de competentele legale. Nu poti sa tragi la raspundere pe cineva care presteaza un serviciu daca nu are competente legale decat pe cel care a angajat u astfel de serviciu. Ca este platit sau probono(vountar) nu are relevanta pentru ca nu despre bani este vorba ci de competente si raspundere legala pentru un serviciu prestat.



#6
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 13:50

Exista module de pedagogie in cadrul facultatilor. Am o fosta colega care, dupa terminarea facultatii, ca sa poata preda la scoala, a venit si a facut un astfel de curs la o facultate, alta decat cea la care terminase.

Pe net, la o prima cautare am gasit cursuri de babysiter, de ingrijire copii... poate aici sa existe si astfel de module.



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 15:00

Depinde de "fisa postului" ca sa zic asa. Daca legal este necesara obligatorie o anumita competenta profesionala pentru a avea dreptul sa presteze legal acea activitate, singura intrebare mai ramane cum o poate obtine legal si daca-i convine acest raspuns sau nu.



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 16:05

Bag seamna ca in Romania iti trebuie facultate si sa speli veceuri frate!!! Femeia asta doar spravegheaza copiii aia dupa scoala! Un curs de health and safety (pentru prim ajutor in caz ca se lovesc de exemplu) si sa prezinte cazierul ca nu e pedofil sau mai stiu eu ce infractor nu e de ajuns? Ce prostie! Auzi tu facultate ca sa supravegheze benevol niste copiii dupa scoala citeva ore! N-am mai auzit asa ceva.Normal ca nu se omoara romanii cu voluntariatul daca li se pun asa piedici din fasa!



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 16:17

rufus, nu demult am vazut un reportaj exact pe aceasta tema, la protv sau kanald, nu mai stiu.

nu cumva exact la acest after-school lucreaza voluntar si d-na respectiva ?



#10
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 16:43

Nu stiu, n-am vazut reportajul, voluntariatul il face in cadrul unei asociatii care are ca obiect de activitate ajutorarea copiilor. Scoala pune la dispozitie doar clasa...restul (mancare, rechizite si supraveghere)-asociatia

Ca o paranteza, sunt impresionat de faptul ca asociatii non-profit se ocupa de copii mai ceva ca statul...aici sunt voluntari, dar la alta asociatie (la care era solicitata) ar fi fost si platita.

M-am cam lamurit. Nu are sanse.

Eu credeam ca e un curs ceva...cum te faci zidar, asa te faci ceva gen pedagog-ajutor [:)]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -