Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La cat timp dupa pierdere de sarcina si chiuretaj apare ciclul menstrual?

chiuretaj ciclul menstrual

49 raspunsuri la acest subiect

#1
circleofmiracles

circleofmiracles

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 19:36

Buna,

 

Revenim pe forum pentru a cauta unele raspunsuri inainte de a le afla de la medici...

 

Dupa o sarcina oprita din evolutie la 8 saptamani, chinul incercarilor unei eliminari pe cale medicamentoasa(consumata pe timp de 3 saptamani) si "culminata" chiuretaj, iata ca ne aflam in situatia in care dupa 50 zile de la chiuretaj ciclul menstrual intarzie sa apara?

 

Am citit ca ar fi trebuit sa apara intre 30-45 zile...

 

Cine a trecut prin asa ceva la ce perioada a venit?

 

Urmeaza sa ajungem si la doctor...

 

 

Multumesc

 



#2
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 22:01

mie intr-o situatie similara dr mi-a dat sa iau o cutie de Climen (intre timp s-a scos de pe piata, dar exista altele similare) si mi-a venit fix la 28 zile.



#3
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 22:03

Personal nu stiu dar cunosc cazuri care au trecut putin peste 90zile,cele mai lungi cazuri ma refer.Difera de la femeie la femeie ca nu suntem roboti



#4
circleofmiracles

circleofmiracles

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 17:09

Au trecut 60 zile si in tot acest timp menstruatia nu a venit. Au existat 2 "episoade" de dureri ca la menstruatie la intervale de cateva zile si ceva scurgeri maronii(cantitate mica).

 

Am fost la doctor si s-a facut ecografie si lucrurile din ceea ce a spus doctorul par "sa se prezinte ok"....doar ca nu exista menstruatie..ironic nu?

 

Soţia are o conizaţie pe col(facută acum mulţi ani) care complică tot ceea ce presupune funcţionalitatea normala a colului(conizaţia a lăsat un orificiu al colului inexistent, col scurt etc.) implicit complică şi eliminarea menstrei, astfel doctorul ginecolog a mers pe "teoria" unei posibile aşa zise sinechii(spune el ca nu ar fi cauzata de chiretajul efectuat). Termenul mai exact folosit de doctor ar fi "dop",  care ar impiedica si aparitia unei menstruatii normale.

 

Urmatorul pas/intervenţie ar fi o histeroscopie(examinarea uterului cu o cameră video) ce are presupune şi o eliberare al "traseului" uter-col, cu alte cuvinte procedură cu scop "terapeutic" doar că ideea de intervenţii (inutile sau nu) pe acest organ atât de sensibil si important ne conduc la disperare, enervare şi stres emoţional.



#5
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 17:26

Au trecut 60 zile si in tot acest timp menstruatia nu a venit. Au existat 2 "episoade" de dureri ca la menstruatie la intervale de cateva zile si ceva scurgeri maronii(cantitate mica).

 

Am fost la doctor si s-a facut ecografie si lucrurile din ceea ce a spus doctorul par "sa se prezinte ok"....doar ca nu exista menstruatie..ironic nu?

 

Soţia are o conizaţie pe col(facută acum mulţi ani) care complică tot ceea ce presupune funcţionalitatea normala a colului(conizaţia a lăsat un orificiu al colului inexistent, col scurt etc.) implicit complică şi eliminarea menstrei, astfel doctorul ginecolog a mers pe "teoria" unei posibile aşa zise sinechii(spune el ca nu ar fi cauzata de chiretajul efectuat). Termenul mai exact folosit de doctor ar fi "dop",  care ar impiedica si aparitia unei menstruatii normale.

 

Urmatorul pas/intervenţie ar fi o histeroscopie(examinarea uterului cu o cameră video) ce are presupune şi o eliberare al "traseului" uter-col, cu alte cuvinte procedură cu scop "terapeutic" doar că ideea de intervenţii (inutile sau nu) pe acest organ atât de sensibil si important ne conduc la disperare, enervare şi stres emoţional.

 

Daca conizatia a fost facuta acum multi ani, si pana acum totul a fost perfect, nu cred ca asta e cauza.

Eu am avut conizatie, si dupa un an nu se mai vedea nimic. UN doctor care nu imi stia historicul, habar nu avea. Da, ok, are colul mai scurt, dar doar atat.

Problemele de care vorbesti apar mai degraba dupa amputatie de col.


Editat de mcoca, 17 februarie 2015 - 17:27 .


#6
circleofmiracles

circleofmiracles

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 17:41

Mcoca,

 

Cand mă refer la conizaţie mă refer la o amputaţie de col. Această intervenţie a fost făcută acum ceva ani în urmă(4 cred) şi s-a petrecut după o altă intervenţie electrocauterizare cu ansă. Doar că după această intervenţie celulele canceroase au fost mai adânci(de aceea a fost nevoie de conizaţie, care presupune "tăierea" sub formă de con a unei parţi din ţesutul colului, de unde începe deschiderea colului).

 

Acum când soţia a făcut analizele pentru inferitilitate i s-a dat să facă histerosalpingografie procedură care presupune injectarea unui lichid şi efectuarea unei radiografii ale organelor(col, uter, trompe, ovare). Din cauza conizaţiei(amputaţiei de col) medicul s-a chinuit să-i găsească ceea ce trebuia să fie orificiul colului. Mai mult decât atât colul în sine era aglutinat lipit. Procedura în sine a fost dureroasă pentru soţie(tot din cauza conizaţiei) dar după câteva luni a rămas însărcinată pe cale naturală. Pesemne că s-a făcut loc...

Noi ne-am chinuit înainte de această procedură pe cale naturală mai bine de 3 ani....


Editat de circleofmiracles, 17 februarie 2015 - 17:46 .


#7
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 17:46

Conizatia nu este egala cu amputatia de col. Se pot face 2 conizatii una dupa alta.

Nu poti face conizatie dupa amputatie, ca nu mai ai ce sa conizezi.



#8
circleofmiracles

circleofmiracles

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 17:54

Conizatia nu este egala cu amputatia de col. Se pot face 2 conizatii una dupa alta.

Nu poti face conizatie dupa amputatie, ca nu mai ai ce sa conizezi.

Pe buletinul de la spital asa scrie:conizaţie..

 

S-a efectuat ce scrie şi aici http://www.gynecoland.ro/conizatia

 

Ce presupune?

arrow.gif Rezectia chirurgicala a uneri portiuni in forma de con a colului uterin, cu margini de testut sanatos din jur;
arrow.gif Se foloseste electrocauterul (LEEP “loop electrosurgical excision procedure") sau  bisturiul clasic (la rece);
arrow.gif Dupa ce leziunea a fost indepartata, zona se cauterizeaza – pentru ca in acea zona se gasesc vase de sange mai mari, este posibil ca sangerarea sa fie mai abundenta la unele paciente (acestea sunt moitorizate);

 

S-au încercat prima dată prin LEEP şi apoi la o lună clasic.

 

 

Cert este că acestă "conizaţie" a lăsat urme..



#9
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 17:59

Stiu ce este conizatia, de aceea iti spun ca nu este acelasi lucru cu amputarea de col.

Nu stiu de ce a doua oara nu s-a facut prin LEEP, dar nu e nimic neobisnuit sa se refaca o conizatie. 

Dar, dupa conizatie nu e normal sa apara problemele expuse de tine.

Nu aveti un rezumat al operatiei?

 

Eu am ramas gravida fara probleme dupa conizatie. 

 

Voi i-ati spus chirurgului ca vreti copii?



#10
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 19:52

Histeroscopia daca e facuta cu anestezie nu e dureroasa,nici dupa,e o jena ca la menstra,daca e facuta chiar cu rezecare de ce se gaseste pe acolo.Sa nu fie facuta fara anestezie,pt ca daca e necesar de interventie e ca un chiuretaj .




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -