Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vine simularea pentru BAC si... nimic!


24 raspunsuri la acest subiect

#1
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 12:42

Da, se apropie simularea de BAC si "odorul" nu pune mana pe nimic! :(

Mai multe griji imi fac eu, decat el. Ce-i de facut?

Unii zic ca lasa-l, dom"le, c-o sa  ia note mici si-o sa se trezeasca dupa...

Io sunt dn aia care-am prins vremurile in care invatam ca apucatii si ma apuca toate bolile cand vad ce nepasator e fi-miu!!

 Oare chiar nici alti copii de clasa a XI-a nu invata pentru simulare?

Am zis c-o sa-i confisc telefonul si tai netul...Alte solutii n-am...:(

Voi cum rezolvati problema asta?(dac-o aveti...)

 



#2
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 13:39

Pai de obicei invata mult / cu mult timp inainte pentru rezultate bune?

 

Eu m-am apucat de invatat cu 2-3 saptamani inainte de BAC si am avut mai multe note de 10 si medie f mare [:)] Dar asta e stilul meu (rapid si de cele mai multe ori - superficial)

 

Adolescentul tau cum e? [:)]



#3
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 14:06

Simulare pentru bac se face si in clasa a XI-a? Sau ai vrut sa scrii a XII-a?



#4
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 14:32

cred ca asa sant baietii... prietena mea a avut aceeiasi problema anul trecut cu baiatul (elev la un liceu "de top" din Bucuresti). La simulare a luat note mici, dar nici dupa aceea nu s-a omorat cu invatatul, de credea mama-sa ca nu va lua bac-ul. L-a luat.

 

Nu situ daca mai merge la varsta asta (peste 18 ani) cu confiscat telefonul si taiat net-ul... astea functioneaza la varste mai mici. Si al meu e lenes, nu indraznesc sa ma gandesc ce va face in  liceu [:(] sper sa-i vina mintea la cap pana atunci, ca stau cu gura pe el nonstop...

 

Ingrid si Cristi 11 ani



#5
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 14:49

Simularea pt BAC e in clasa a XI-a.

Dupa parerea mea, baiatul meu e cam superficial si de multe ori speculativ. invata pe ultima suta de metri.

 In vacanta asta  nu a lucrat deloc, (exceptand romana, unde a mers la meditatii). Desi ar putea sa invete si singur, am ajuns la solutia de a-l trimite la meditatii la romana, sa invete macar de rusinea profesoarei. Ceea ce mi se pare foarte trist!

Mai are mate, info, unde poate sa lucreze iarasi, singur. Doar ca...se joaca pe PC, vorbeste la telefon, socializeaza prin oras...etc.

 Stiu ca are potential, la romana a fost si e chiar talentat(dar fara munca, nu va avea note prea mari), e demotivat, neorganizat si lenes :( Si nici nu-mi asculta sfaturile...



#6
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 14:57

In clasa a XI-a sa invete pt BAC? Nu prea cred. Daca era a XII-a intelegeam sa te alarmezi. Tin minte ca intr-a XI-a m-am distrat cel mai bine :))))) si am luat BAC-ul cu note de 9,.. si 10. Bine, nici nu-mi trecea prin cap ca n-as lua BAC-ul ci daca intru sau nu la facultate.



#7
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 15:06

Bine, bine, inteleg partea cu distractia, dar totusi, aceasta simulare s-a introdus in clasa a XI-a pentru a sti cum sta copilul orientativ si a putea lua masuri pana in clasa a XII-a.

Fii-miu mi-a spus ca el n-o sa invete pt simulare, ca sa nu ma astept la note mari, ca nimeni nu invata si n-a invatat pt aceasta simulare.

Deci, concluzia e sa nu fac nimic?

Sincer va spun, ca nu prea ma rabda inima sa-l las sa dea cu capul de sus, dar tare i-ar trebui asa ceva!!

Ma agit eu pt el, si el nu da doi bani!

Si in punctul asta al discutiei, va intreb: v-ati lasa copilul sa suporte consecintele(nota mica la simulare) in speranta ca se va trezi la anul? Ati sta cu mainile in san uitandu-va cum pierde timpul cu talent?



#8
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 15:46

Eu ce sa mai zic...mijlocia mea e in clasa a XI-a si eu acum aflu ca are simulare... [:)]

Noi(parintii) ne-am facut socoteala ca dintr-a XII  vom face ceva concret, in sensul ca vom plati meditatii la matematica. Romana si a treia materie de BAC nu intra in discutie de meditat...se poate invata si de unul singur.

Fata cea mare n-a prins (acum 2 ani) simulare in clasa a XI, a avut doua simulari intr-a XII-a. In prima (tot asa pe la inceputul anului) majoritatea a luat sub 5 si i-a durut in basca. Nici la a doua simulare n-a fost prea grozav...si era luna mai. Am fost ferm convins ca vor fi probleme mari, dar nu au fost. Colegele fetei mele (care aveau cu totul alte ocupatii decat scoala, le stiu, le cunosc) au luat note doar putin mai mici ca fata mea, de capul careia am stat tot anul fara oprire.

Nu sunt nici acum foarte lamurit: sunt copiii astia asa destepti de n-au nevoie de prea mult timp sa invete pentru un BAC, sau oricat ai sta pe capul lor tot nu invata decat atat cat vor. Pentru ca, repet, mare diferenta intre cei pe care ii cunosc efectiv n-a fost...

Deci: nu vreau sa te sperii, nu vreau nici sa te linistesc, insa mare-mare lucru nu ai ce face, nici pomeneala sa invete pentru simulare in clasa a XI-a...nici intr-a XII n-o fac.

Cu telefonul e mai greu sa o rezolvi...dar internetul nu-i obligatoriu. La noi acasa sunt programe diferite, cea mare are acces nelimitat ziua, si noaptea in sesiune; mijlocia are ziua acces limitat in timpul saptamanii si nelimitat in we (cand prefera sa se distreze prin oras). In afara de sesiune pentru cea mare, la noi internetul nu functioneaza noaptea.



#9
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 15:51

Rufus, de cand incepe noaptea la voi?(pt oprit internetul) Mi se pare buna ideea.

Eu am mai scos uneori sigurantele, ca nu se culca fi-miu decat ff tarziu, dar nu stiu cum sa fac cu netul, c-ar insemna sa scot de tot RDS-ul.



#10
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 16:41

Pai de obicei invata mult / cu mult timp inainte pentru rezultate bune?

 

Eu m-am apucat de invatat cu 2-3 saptamani inainte de BAC si am avut mai multe note de 10 si medie f mare [:)] Dar asta e stilul meu (rapid si de cele mai multe ori - superficial)

 

Adolescentul tau cum e? [:)]

Eu nu cred ca ai invatat la mate pt BAC cu 2-3 sapt inainte si ai luat si 10-9...

 

In 2-3 sapt nu ai cum sa recuperezi cunostinte cu care nu ai luat legatura ani la rand(sau, cel mult,  ai auzit, de ele in timpul oreleor!)

Daca nu stii sa aplici o formula gen a^2 - b^2 risti sa nu poti rezolva un exercitiu, dar cand e vorba de integrale, functii, grafice de functii, trigonometrie!

Cate probleme grele se pot rezolva numai cu Teorema lui Pitagora aplicata la momentul oportun!

 

Eu am invatat pentru BAC de cand am luat cunostinta cu matematica si am exersat asiduu in clasa VIII-a, a X-a si apoi a XII-a.

 

Crissesi incearca sa mai vorbesti cu el! Stiu ca e greu cu adolescentii in ziua de azi!

Nici eu nu am reusit cu nepotul meu in ceea ce priveste exercitiul la matematica mai mult decat ca a luat 8.50 la admitere in clasa a IX-a(eram fericita! credeam ca si-a dovedit ca poate si a castigat incredere in el!!!), apoi, cu prima ocazie s-a transferat la  o sectie unde nu va avea mate la BAC [batcap] , preferand sa aiba o materie de toceala.

 

In ceea ce priveste materiile de tocit, da, poate poti sa le acoperi cu 2-3 luni inainte dar invatand pe rupte in perioada aia si...daca nu ai exercitiu/antrenament(exercitiu de a sta inchis in camera  cu cartea in fata si a citi nu a visa cai verzi) eu tot nu cred ca  poti reusi decat o amarata nota de trecere acompaniata cu emotii mari!

 

Succes!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -