Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Felicitaari Carmenita, Eleina! Hai Floryma & dna Soparlescu! ^v^ Bulgarasi februarie 2015 (12)


231 raspunsuri la acest subiect

#21
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 22:12

Multumesc de aprecieri fetelor .

 

La 37w3d am nascut . Dar dezvoltarea se oprise la 35 saptamani .

Eu nu am asa mult lapte . Ioana este hranita mixt si Stefania sanui baza dar si 30 ml de lp . Ioana ia ft bine in greutate , Stefania greu, abia a ajuns la 2300 si cealalta are 2660 gr . Cred ca la Ioana trebuie taiat frenul ca nu poate prinde sanul .

Andreea , cat sta bebe la san cand papa ?



#22
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 22:36

Icailoaie, bine ai venit. Cum te simti? Ce vesti ai?

Gabi pe Luca il lasam 20 min la un san 20 la celalalt ca sa se obisnuiasca. Eu zic sa nu te stresezi cu greutatea. Eu la Luca nu am avut cantar, nici acum nu am. Dc fetitelor le e foame te anunta ele, sunt sigura. Vor fi bine, tu doar da-le tzitzi. Desi cam imposibil incearca sa dormi. Odihna ajuta lapticul <3 tin pumnii!

#23
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 23:04

Sunt foarte bine.. incerc sa fac fata si bebelui si scolii si vad ca reusesc. 

 

Gabriela eu zic sa nu iti faci probleme atat cat se poate.. Sunt sigura ca fetele vor creste doar trebuie sa ai rabdare... si putere multa.

Tin pumnii!



#24
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 23:39

Mai fetelor dar sunteti active nu gluma :). 

 

Sa o iau in ordine, sa vad daca imi amintesc tot (ei bine tot tot sigur nu, ca nu sunt Lory, dar ma straduiesc  [:)] )

 

In primul rand un capitol plin de vesti bune despre bulgarasi sanatosi, frumosi, voinici, luptatori, curajosi, necoliciosi... Oricum ar fi sunt bebeii nostri mult-asteptati. Multumim de capitol Iuli!

 

Draga Iuli, deci nu ai nascut! Si ce te-am mai banuit! Da, ti-am trimis sms si whats'up. Nu ai primit? Iar am trimis la altcineva - of Doamne, e a doua oara. Iti dau un mesaj privat cu nr de tel la care am trimis - eu am trimis la ala care e acum in lista de contacte pe drive, cel putin asa zic  [batcap] ). Hai ca mai verific odata. Si iti raspund scurt, da Emma sta fara mine, poate si pentru ca ea merge la cresa, deci e oricum obisnuita sa stea fara mine de la 12 saptamani. Nu am nicio problema cu ea din punctul asta de vedere (si nici din altele de fapt). Azi a fost foarte dragalasa, v-am spus ca am montat tarcul, azi am pus si caruselul in tarc, asa ca fata mea a vrut sa stea in tarc si sa traga de animalultele alea de la carusel, simpatica foc a fost.

 

Andreea, si eu zic ca bebe Stefan e super, ca altfel nu ai putea sa fi tu asa activa acum :). Felicitari pt. kg pierdute si nu iti face griji, eu zic ca se vor duce repede, acum trebuie sa ai suficienta energie pentru productia de laptic. Referitor la cat stau copiii la san, eu stiu ca e dificil de facut reguli, mai ales la inceput. La Emma la inceput statea cate 45 de min la un san si 45 min la celalalt (asta in faza initiala). Dupa vreo doua luni ajunsesem la 15-20 min/ san. Dar la inceput, eu stiu ca e bine sa il lasi cam cat vrea. Pentru ca sanul ii ofera mult mai mult decat papa. Andreea m-ai amuzat tare cu schimbatul, ca te schimbi mai des ca bebe, ori de pipi ori de lapte. Stiu de la sora-mea care are baiat ca si el facea pe ei de nu se vedeau. I-a facut si in gura cumnatului  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . 

 

Miha, superbe pozele. E minunat Ioan. Frumos frumos frumos, te inteleg cu indragosteala :). Pup mamica luptatoare si bebelul si mai luptator! Doamne ce bine o sa fie sa il ai langa tine, cu tine, al tau, complet si iremediabil!

 

Alina, cand poti sa ne mai dai vesti despre bebe si despre tine!

 

Eyna, iti doresc sa "iasa" bebe ceea ce iti doresti, (peste sau varsator) dar uitandu-ma la semnatura ta, ar fi bine sa mai stea vreo saptamana / doua sa se mai "coaca" nu? Oricum daca a mai coborat si nu iti mai sta in coaste e semn bun. 

 

Ana, tu cum te mai simti? Ceva semne de nastere? Tu parca voiai tot VBAC daca tin eu bine minte, nu?

 

Soparlica, ma bucur ca au trecut durerile, dupa mine sunt oricum semne ca organismul se pregateste.

 

Lory m-a distrat tare multitudinea de emoticonuri pe care le-ai pus ca sa se declanseze la mine nasterea. Eu va spun, daca nu ma induceau la Emma cred ca si acum eram insarcinata  [batcap]

 

Despre mine, mari noutati nu am in continuare cu starea de neliniste aferenta dar in rest niciun semn. Am urcat de 1000 de ori scarile la mansarda si inapoi, m-am plimbat si o sa si abuzez, poate poate....

 

Sunt plina de nervi ca mi-am luat pana la urma statia de calcat cu aburi, care a venit azi, incantata toata m-am dus sa calc si prostia nu scoate niciun abur, nimic. Asa ca am facut pe mini-tehnicus vreo cateva ore, a venit si maxi tehnicus sa ma ajute, nimic. Asa ca maine tre sa o trimitem inapoi. GrrrrrrrMMMBBBBLLLLL%$$£$£%$. [soc]  [soc]  [soc]

 

Va pup, noapte buna si linistita



#25
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 08:51

Gabitza, Stef la o masa normala sta cam 30 de minute. De obicei papa dintr-un san. La masa urmatoare din celalalt. Dar avem si mese de cate 2 ore cand e foarte agitat. Atunci il pun la ambii sani. Ce e drept, am noroc de foarte mult lapte, asa ca bulgarasul nu face mari eforturi ca sa ii vina papica. Nu trage continuu, face si pauze, se mai si joaca cu sanul, dar in mare cam asa arata mesele. Si apoi doarme cam 2-3 ore. Azi noapte s-a trezit mai des, la maxim 2 ore. Acum sunt cam zombi.
Fetelor, sa ma iertati ca eu nu pun zambilici in mesaje, dar scriu mereu de pe telefon.
Va pup. Weekend fain!

#26
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 08:54

Neata fetelor. Impresii la cald. Ieri dupa o runda cumparaturi la Lidl cand am coborat din masina la 11:30 mi s.a rupt apa. Am facut un dus am mai pregatit toate cele si la spital. La 13;55 l.am vazut pe Mihai cu cezariana si rahi. A fost ok m.am dat jos din pat dupa 6 ore si de pe la 2 noaptea am mai facut 3 plimbari. Ma doare operatia cam ca la ciclu ceva mai tare. Mai degraba ustura.
Pe bebe l.am vazut doar o data cand mi l.au adus e f dragalas. Nici nu va inchipuiti ce mult il iubesc.

Acum urmeaza sa vina sotul cu supa sa imi faca al doilea antibiotic si sa ma mut la salon alaturi de bebe si sa si alaptez.

A fost mai ok decat m.as fi asteptat doar ca e dificil cu mersul. Bebe s.a nascut cu 3 kg si 50 cm. Nu stiu ce sa va mai zic ca sunt inca buimaca.

Nastere usoara fetelor si bebei mancaciosi.

Mihaml ma bucur ca sunteti bine chiar sunt fericita.

#27
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 09:00

Carmen, Ica, multumesc de aprecieri, intr-adevar astept cu mare drag sa ajungem acasa! Ai mei sunt la fel de topiti dupa el cum suntem si noi doi. Deja am impresia ca sunt mama cu juma de norma si e frustrant.

 

Apropo de par, va ziceam eu mai demult ca simt usturimi pe interior ca sic and m-ar zgaria si ca sunt curioasa daca are parul mare si unghiile lungi, ca eu asa am fost. La nastere avea deja parul pe care il vedeti in poza, iar unghiile erau atat de lungi ca s-a zgariat peste tot. Nu au vrut sa ii puna manusitele de i le-am dus... si-a rupt o parte din unghiute, iar pe restul au fost nevoiti sa i le taie ca isi scotea ochii.

 

ACum are un ochisor putin iritat. Nu stiu de ce... sper sa nu aiba probleme. E putin mai umflat decat celalalt. I-am dus niste ser fiziologic si am rugat o asistenta draguta sa il curete. A putut deschide atunci amandoi ochisorii... dar tot sper sa nu faca ceva.

 

Ioan nu e vaccinat decat anti hepatita. Vaccinul impotriva tuberculozei nu i-a fost administrat in matenitate, iar aici nu se fac vaccinari. Mi s-a zis ca dupa externare sa ma duc inapoi la Filantropia cu el, dar parca nu as mai sta pe drumuri, ca e distanta pare apoi pana acasa si as vrea sa ajung cu copilul cat mai repede, sa nu ne mai lungim. Oare nu il pot cumpara si sa i-l fac acasa? Sau sa il duc la medicul de familie in alta zi sa i-l faca?



#28
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 09:03

Alina, iti doresc recuperare usoara! Vei vedea ca trece si mersul greu destul de repede, daca esti activa!

Cat priveste indragosteala... TE INTELEG PERFECT! <3 pupici



#29
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 10:19

Dragele mele,
Ziceam de boacane? Eu sint la spital. Toata noaptea am avut contractii si dureri care nu au trecut nicicum. Asa ca la 6.30 ne-am prezentat la camera de garda, am ajuns la sala de nasteri (alte controale). Spre norocul meu Dr a intrat de garda si m-a vazut. Colul scurt, capul lui bebe asezat, dar pana nu se rup membranele nu au ce sa-mi faca.
Acum m-au mutat intr-un salon ca mi-au facut o injectie si simt mai bine. A ramas sa ma mai monitorizeze mai tarziu.
Bebe oricum la eco a avut 39 de sapt nu 37 cat facem azi.
Hai ca va tin la curent. Sper cu vesti bune!

#30
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 10:23

[majoreta] [majoreta] Haaaaaaai Soparlesculeeeee!!! [majoreta] [majoreta]

 

Sa iti zic ca cobea din mine cand te-a citit aseara ca ai cazut, m-am gandit in secunda doi ca vei naste din cauza impactului?  [soricel]  Va fi bineee, ai sa vezi! Astept vesti <3 Oricum la 37s e la termen si daca masoara de 39 cu atat mai bine  [pk]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -