Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Atributiile unei bone

bona copil

15 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 11:09

Ce-i drept inca nu am nevoie de bona....INCA [:)]  Nu se stie pe viitor ce ma asteapta..

 

Pe langa grija care trebuie sa o aiba pentru copil, dus/adus de la cresa/scoala, hranit. schimba, etc, bonele voastre ce atributii mai au? Adica se mai implica si in curatenie cand cel mic doarme? Daca da, este din proprie initiativa sau la "aruncarea" unei sugestii? Ii prepara papica copilului sau preferati sa o pregatiti voi? Se ocupa de spalatul/calcatul hainelor celui mic?

 

Si pana la urma, care este relatia dintre bona si copil? Am vazut ca multi pitici se ataseaza foarte mult de bone, iar cand acestea trebuie sa plece este o adevarata drama. La voi cum a fost?

 

[flo2] [flo2] [flo2]



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 11:14

Bona ce am avut o noi, aproape 10 ani, avea atributii doar si numai legate de ingrijirea si supravegherea copilei. Atat.

Era bona noastra, nu menajera.

Mancarea o pregateam eu. Ea din proprie initiativa spala vasele, dar eu nu i-am cerut niciodata.

Mie personal asa mi s-a parut corect.



#3
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 11:17

asa mi se pare si mie corect, insa cunosc persoane care...vor mai mult, si de asta am zis sa va intreb si pe voi, cum e situatia si in alte parti



#4
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 11:53

Eu am discutat de la inceput sa si gateasca pentru copil, ceea ce a si facut. Treptat, a devenit bunica pe care fetita nu o are...o mai duce la medic cand eu nu reusesc sa ajung, ea are carnet si masina asa ca ne ajuta enorm. Mai scoate din masina rufele pe care le bag eu dimineata, mai calca, mai baga un aspirator....nu i-am cerut eu explicit, dar  e genul de om care nu poate sta locului o secunda :) Evident, asta atrage compensatii financiare extra.

 

In noiembrie s-au facut doi ani de cand suntem impreuna si planul meu e sa ramana pana cel putin la clasa pregatitoare a fetitei...daca nu-i face baiatul ei vreo surpriza si-i daruieste un nepot :)


Editat de ch_dana, 30 ianuarie 2015 - 11:54 .


#5
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 11:59

ch_dana, chiar ca pare o bunicuta draguta si harnicuta [:)]



#6
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 17:38

Bona pe care am avut-o in tara avea ca singura atributie plodul. Mancarea o faceam eu, ca si asa sunt paranoica la acest capitol, ea mai spala vasele dupa ce mancau. Dar in rest ... nimic altceva decat copilul.

Dupa ce ne-am mutat, am vazut ca exact la fel este si aici. Daca in tara te poti gandi ca o rogi sa faca si alte activitati contra-cost bineinteles, aici nici nu se pune problema ... chiar o jignesti daca o rogi ca in caz de urgenta sa tranteasca o omleta pe tigaie ...



#7
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 21:38

Eu sunt in cautare  unei persoane care sa stea cu noi.Deci habar nu am ce tre sa faca sau ce nu...

Unde sa iesim noi ,poata sa vina ,sau cum doreste..Am multe de facut vreo 2,3 luni si nju stgiu cum sa fc altfel,chiar daca copilul va merge la gradi,am nevoie de cineva in casa .



#8
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 10:19

Buna !

Noi avem aceeasi bona de 4 ani , nu i-am cerut niciodata sa faca si menaj. Din punctul meu de vedere o bona e responsabila cu ingrijirea copiilor nu si cu curatenia casei sau gatitul ( exceptand desigur omletele, ochiurile si alte minuturi ) . Am preferat ca intreaga atentie a bonei sa fie destinata copiilor astfel ca eu sa imi pot vedea linistita de servici . Am incredere in ea mai mult decat in propria mama sau soacra  [:D] . Stiu ca atunci cand plec sunt pe mainile cele mai bune si asta e tot ce conteaza pentru mine.

Fetele o adora, e prietena lor si "mama de schimb" . Bona mea e o fire vesela si cel mai bun partener de joaca, asa ca fetele nu au cum sa nu o iubeasca. Nu ma deranjeaza cand ii spun ca o iubesc, e normal , alaturi de mine a avut grija de ele , cel putin pe  cea mica a "preluat-o" de la o saptamana. Sunt foarte multumita de ea, chiar regret faptul ca in vara urmeaza sa ne despartim , sunt sigura ca fetele ii vor simti lipsa si sunt sigura ca si ea ne va simti lipsa. In cei 4 ani a devenit "parte din familie". Daca nu emigram sunt sigura ca o pastram inca cativa ani buni in preajma noastra , din pacate nu putem sa o luam cu noi [sad] .



#9
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 10:50

dianama, sper sa gasesti pe cineva de incredere :)

 

r_ocsy, dupa atatia ani e clar ca devine parte din familie, sper ca fetitele tale sa nu ii simta prea tare lipsa, oricum cred ca e absolut normal sa fie tristute



#10
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 00:27

Eu am vazut recent un filmulet cu o bona .. Nu am putut sa dorm o noapte intreaga . Ma durea sufletul pentru copilul ala. L-a maltratat in ultimul hal. As pune clipul aici dar nu vreau sa va fac sa treceti prin aceleasi senzatii.

 

Asa ca trebuie mare grija in alegerea unei bone. In fond lasi tot ce ai mai de pret pe mana ei.





Etichetat si cu bona, copil

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -