Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Interzicerea concursurilor cu plata in scoli.


6 raspunsuri la acest subiect

#1
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 22:12

Poate ati vazut stirea ca ministerul a interzis concursurile cu plata in scoli.  Din punctul meu de vedere unele erau chiar utile(Arhimede, Euclid etc.), nu doar niste foi colorate. Iar singura alternativa gratuita pe care o cunosc, Comper, are multe deficiente, cum ar fi ca subiectele se cunosc cu o seara inainte, in unele cazuri este desemnat chiar un parinte sa le printeze, unele doamne dau indicatii de rezolvare etc.

Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca se permite in continuare perindarea prin scoala a diversilor care vand reviste, carti sau fac fotografii cu Mos Craciun. Asta nu mai deranjeaza ministerul?



#2
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 22:44

Nu s-au interzis concursurile, doar organizarea lor in scoli. Vei putea duce copiii la concurs dupa ce ii inscrii tu personal si se vor sustine in locatiile organizatorilor.

Nu vad legatura cu vanzatorii de diverse in scoala, la noi in scoala nu e permisa intrarea lor.



#3
Celena2

Celena2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 253 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 07:17

Nu s-au interzis concursurile, doar organizarea lor in scoli. Vei putea duce copiii la concurs dupa ce ii inscrii tu personal si se vor sustine in locatiile organizatorilor.

 

Pai, tocmai asta descurajeaza participarea. Parintele trebuie sa-si ia odorul de manuta si sa-l plimbe dintr-un colt in altul al Bucurestiului. La viitoarea etapa vom putea participa numai in factultati, cu conditia sa aiba spatiu suficient. O tampenie, caracteristica ministerului si angajatilor lor! Probabil ca nu s-a uns unde si cat trebuie.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 08:43

se discuta si aici: http://comunitate.de...scolareincotro/ , cu alte opinii, poate va este comod sa continuati discutia la acel subiect.



#5
levantzoi

levantzoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 09 februarie 2015 - 23:53

Concursurile acelea capatasera o raspindire epidemica.

 

Unele scoli se specilizasera in ele.

 

Beneficiul pentru I-VIII este minimal.

 

Asa cum iti duci copilul la judo sau la dans, ai posibilitatea sa il duci si la concursuri, Dar nu are treaba scoala cu asta.



#6
MMVC

MMVC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 20:56

Acele concursuri erau doar afaceri. Eu n-am primit niciodata vreo chitanta pentru banii dati. O alta problema este ca unele invatatoare obligau copiii sa participe la aceste concursuri, ceea ce nu este normal. Banuiesc ca aceste invatatoare aveau ceva interese financiare, daca ajungeau sa oblige copiii.

Pe de alta parte nu vad utila participarea unor copii de clasa I sau II -a la aceste concursuri. Sunt prea mici si cred ca-i obosim prea tare. Fiul meu (clasa a II-a) spune ca de cand a inceput scoala, vrea sa se pensioneze.

Haideti sa ne amintim perioada in care eram noi in clasa I. Cati dintre voi ati participat la vreun concurs? Nicunul, pentru ca nu existau. Mai tarziu, in gimnaziu participam la olimpiade (care erau gratuite). Si eu zic ca faceam mai multa scoala decat se face acum.

 

 

http://omul-revoltat.blogspot.ro



#7
zidigeo

zidigeo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 16:30

Eu cred ca acele concursuri le prindeau foarte bine copilasilor din cl I-IV, atata timp cat pentru ei nu exista concursuri organizate de Minister. Si ei trebuie obisnuiti cu competitia si mai ales cu atmosfera de concurs. Adevarul eu cred ca e undeva la mijloc, intre afacere - din partea organizatorilor- si beneficiu educational in lipsa ofertei oficiale in aceasta zona din partea Scolii. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -