Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Interstellar

film timp viitor

2 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 19:05

Acum 2 zile am vazut Interstellar si ... m-a captivat. Mi se pare un film plin de poezie combinata atat de frumos cu fizica ..

Iti lasa posibilitatea de a visa ... si de a cauta niste raspunsuri ...

 

vi-l reomand cu drag.

 

aici trailerul



#2
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 21:55

Oh, Mirela ...fix acum doua zile l-am vazut si eu [:-)))]  ...dupa care am scris despre el la ghetar ...

 

Aparent, poezia si fizica sunt doua notiuni care trec pe langa mine, o spun cu oarecare rushine si lipsa de elitism ...

 

Iata ce am scris eu la ghetar despre Interstellar - no offence.

 

Jumătate din film nu l-am inteles eu ...din cauza limbajului științific si a accentului texan a lui Matthew McConaughey ...mvaiii ce m-a putut enerva la inceput cum vorbea asa mi-se-rupist, fără sa deschidă gura. Daca nici copiii nu-l intelegeau, care simt engleza altfel decat noi, atunci e clar a fost de la el si nu de la mine.

 

Apoi scriptul mi s-a parut foarte incurcat. Dupa film m-am apucat sa citesc pe internet si am gasit sute de sites cu explicații, ceea ce ma face sa ma simt mai putin ingramadita ... [:)]  ... 

In apararea mea, o sa spun ca am terminat filmul cu o idee despre el, dar dupa ce am citit net-ul am realizat cate lucruri imi scapasera ...

 

Pentru ca povestea nu este usoara, copiii s-au speriat rau de tot ...Flavia, când venea valul ala peste ei a inceput sa planga ...Alex a zis ca el nu mai doarme singur...au rezistat totusi pana aproape de final, adica pana intra in gaura neagra, cand nu au mai putut rezista presiunii. I-a speriat foarte tare ideea de necunoscut, alliens, alte forme de viata, fenomene naturale uriase si de necontrolat si mai ales procesul de hibernare ...Cand i-am culcat, Flavia a zis ca o doare burta, in timpul noptii a venit la noi in pat. Alex s-a trezit o data si a zis ca a avut un vis urat.

 

Deci NU, nu este un film pt 10 ani, nu din cauza limbajului care e foarte decent si nici macar nu se pupa nimeni cu nimeni ...dar din cauza subiectului.

La naiba ...mi-a parut rau ca i-am dat asa peste cap. Sunt mici inca, prea mici pt genul asta de filme. Le-am promis aseara ca ii las la SpongeBob azi, atat de vinovata m-am simtit.

 

Acum, tinand cont de ce am scris mai sus, am mixed feeling despre film.

Nu mi-a placut cum a jucat Cooper (Mathew Mc)...un fel de superhero, care transpira doar putin, vorbește in coltul gurii, le știe pe toate, are toate solutiile, toate planurile de backup desi el este doar un inginer inconjurat de 4 oameni de stiinta, supravietuieste din orice situatie, ajunge la 124 de ani si pleaca in continuare sa perpetueze umanitatea pe alta planeta ...give me a f... break !!!

 

Urmeaza scena aia in care se ia la bataie cu Matt Damon, pe o planeta straina plina de gheata, in costume de cosmonaturi, mi s-a parut de Tom si Jerry, in care Matthew Mcconaughey este Jerry evident, adica ala mai deshtept ...give me another break !!!

 

In gaura neagra, in spatiul cu 5 dimensiuni, vorbea cu robotul ala in casca prin statie radio ..sa inteleg ca in gaurile negre, in spatii multidimensionale, undele radio se propaga pamantean, fara nici un fel de alterare, modificare ? Asa o fi ???

 

Apoi, inclusiv dupa ce am citit internetul despre script, nu am inteles faza aia cand se vedea pe el cu fica-sa si urla plin de nervi "nu pleca boule" ...ok, era intr-un spatiu cu 5 dimensiuni, dar nu inteleg cum te poti vedea pe tine cu 20 de ani mai tanar si mai trimiti si semnale de "ghost" dintr-o dimensiune in alta ...asta iar mi s-a parut super trasa de par, mai ales ca se stie ca spatiile, dimensiunile nu se pot constientiza in acelasi timp ...adica aia cu ceasul si mesajele binare ca sa salveze omenirea mi s-a parut iar de "give me a third break".

 

Desi pare ca mai mult mi-a displacut decât placut, ceva mi-a placut ...mi s-a parut interesanta ideea, de a dezvolta viata pe alte planete ...

 

Cred ca mai pe sufletul meu ar fi fost sa aplice planul B cu colonizarea, fara sa mai salveze pe nimeni de pe Pamant ...asa, au multumit pe toata lumea din condei, i-au salvat pe toti si au si colonizat.

 

Si ma deranjeaza filmele dupa care trebuie sa citesc pe net ca sa le inteleg ...WTF ?

 

Disclaimer: Asta e parerea unui neadmirator de SF, deci nu o consider mai presus decat oricare alta si nici adevarul absolut [:)]



#3
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 09 februarie 2015 - 00:18

Astazi l-am vazut si eu. Este superb!





Etichetat si cu film, timp, viitor

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -